Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Polacy deklarują, że 500+ motywuje ich do pracy. Eksperci są sceptyczni

251
Podziel się:

Prawie 300 tys. Polaków, głównie kobiet, zadeklarowało w badaniu GUS, że program 500+ zachęcił ich do poszukiwania pracy. Minister Elżbieta Rafalska ogłasza sukces, ale eksperci rynku pracy są mocno sceptyczni.

Już ponad 900 tys. matek jest biernych zawodowo, wynika z badania BAEL.
Już ponad 900 tys. matek jest biernych zawodowo, wynika z badania BAEL. (Jacek Domiński/REPORTER)

Główny Urząd Statystyczny zapytał Polaków o wpływ pobierania świadczenia 500+ na ich życie zawodowe przy okazji cyklicznego badania aktywności ekonomicznej BAEL.

Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna", wynik jest mocno zaskakujący i sprzeczny z dotychczasowymi badaniami na temat wpływu 500+ na aktywność zawodową Polaków, w szczególności kobiet.

"Podjęcie działań w celu zmiany swojej dotychczasowej sytuacji na rynku pracy, które były efektem świadczenia 500+, zadeklarowało w sumie 291 tys. osób" - piszą analitycy GUS. W tej grupie aż 238 tys. osób to kobiety.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska wynik badania GUS ocenia entuzjastycznie. - Cień dezaktywacji wisi nad 500+ niezasłużenie. To jest przełom - mówi gazecie.

Resort rodziny i pracy przekonuje, że pozytywny wpływ 500+ na rynek pracy polega na tym, że świadczenie pozwala na łatwiejsze zorganizowanie opieki nad dzieckiem, co ułatwia decyzję o podjęciu zatrudnienia.

Eksperci rynku pracy podchodzą do badania GUS i wniosków, jakie wysuwa minister Rafalska, z dużą ostrożnością.

- Gdyby faktycznie efekt reformy byłby taki, jak w tych odpowiedziach, to byłaby fenomenalna wiadomość - mówi Michał Myck z Centrum Analiz Ekonomicznych. Zastanawia się, skąd w takim razie spadek aktywności zawodowej kobiet w BAEL.

Ekspert wskazuje, że z badania BAEL w gospodarstwach domowych otrzymujących 500+ wynika, że liczba matek biernych zawodowo zwiększyła się z 877 tys. do 918 tys. tylko między pierwszym a drugim kwartałem 2018 roku.

Współczynnik zatrudnienia w tej grupie spadł w tym czasie z 67 do 66 proc.

Z dystansem do badania GUS podchodzi też dr Iga Magda z SGH, która we wcześniejszym raporcie Instytutu Badań Strukturalnych wykazała, że w latach 2016-2017 ok. 100 tys. kobiet zrezygnowało z pracy.

Eksperci wskazują, że wynikający z badania GUS pozytywny wpływ 500+ na aktywność zawodową opiera się wyłącznie na deklaracjach respondentów, co może zniekształcać rzeczywisty obraz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(251)
wlasnie
5 lata temu
nie znam nikogo kto ma 2 dzieci i pracuje bo i po co jak inni na nich zasuwaja wlasnie takie osoby sie z pracy pozwalnili wiec niech nie klamia ze 500 plus ich motywuje do pracy raczej do zwolnienia sie z niej
charlie..
5 lata temu
a moze eksperci sa wyznanica POwskiego?
Poseydonn
5 lata temu
Przykladowe pytanie gusu: 1. Czy w zwiazku z otrzymywaniem zasilku socjalnego 500+ zaczela Pani: A) szukac pracy B) piekna dzis pogoda
Na co czekasz...
5 lata temu
Uzależnienie wypłaty 500+ od posiadanua zatrudnienia zacheciloby je jeszcze bardziej
Ola
5 lata temu
Cudownie, zatem pomóżmy tym mamciom, które nie mogą znaleźć mimo iż tak szukają i skierujmy je przymusowo do jakiejś roboty. Powinny być wdzięczne
...
Następna strona