Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

PGNiG może wykorzystać technologię blockchain

7
Podziel się:

Państwowy gigant dzięki niej być może będzie obsługiwał klientów, a także platformy do handlu gazem i energią.

PGNiG testuje nowe technologie.
PGNiG testuje nowe technologie. (PGNiG)

Polska firma technologiczna we współpracy z Microsoftem rozpoczęła prace nad możliwością wykorzystania technologii blockchain w PGNiG. Państwowy gigant dzięki niej być może będzie obsługiwał klientów, a także platformy do handlu gazem i energią.

- PGNiG jest liderem w branży, dlatego musimy trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o innowacyjne rozwiązania. Chcemy rozpoznać aktualne kierunki rozwoju technologii blockchain i być zorientowani, jak te innowacyjne rozwiązania mogą wpłynąć na udoskonalenie naszej oferty - komentuje wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski.

Czym jest blockchain? To zdecentralizowana i rozproszona baza danych zakodowana za pomocą algorytmów kryptograficznych. Ze względu na swoją charakterystykę jest wielokrotnie bardziej wydajnym systemem niż dotychczas stosowane.

Wokół tej technologii jest też sporo kontrowersji. Ma to związek głównie z zastosowaniem jej w kryptowalutach. To na blockchain oparty jest m.in. bitcoin.

Zobacz także: Blockchain jedną z sześciu najintensywniej rozwijanych technologii na świecie

- Rozpoczęliśmy testy naszej technologii blockchain w trzech obszarach branży energetycznej. Następnie wspólnie z PGNiG i firmą Microsoft przeanalizujemy każdy z tych projektów, pod kątem możliwości i zasadności wdrożenia - mówi Jacek Figuła z firmy Billon.

Współpraca zakłada, że rozwiązania oparte na blockchainie firmy Billon mogą pozwolić PGNiG obniżyć koszty obsługi klienta, spełnić wymogi prawne związane z wymogiem przekazywania informacji w niezmienionej formie i ochroną danych osobowych oraz zwiększyć bezpieczeństwo przechowywania danych w formie elektronicznej.

Przykładowa platforma obsługi klienta indywidualnego mogłaby w tej technologii przechowywać ważne dokumenty takie, jak cenniki, faktury, regulaminy, czy umowy z klientami. Platforma handlu gazem i energią miałby z kolei być oparta na tzw. inteligentnych umowach, realizowanych automatycznie, gdy tylko warunki są spełnione.

Billon to polska firma technologiczna, która opracowała system natychmiastowych płatności oparty na tzw. rozproszonej księdze głównej.

PGNiG to należąca do państwa grupa zajmująca się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
Antek
6 lat temu
Zapraszamy na strone Hot forex. Ciekawe możliwości inwestycyjne
123
6 lat temu
Ale przecież blockchain to ZUO!!! Cebulki tulipanów!!!
kacper
6 lat temu
Ja korzystam z Windowsa, z Windowsa korzystał też facet co zgwałcił i zabił dziecko
Falling Skies
6 lat temu
Uprawdopodobnianie gniazd dla AI.
bubu24
6 lat temu
Na razie PGNiG nie jest mi w stanie dostarczyć faktury za gaz przed terminem płatności (trwa to już kilka lat a oni twardo współpracują z zawalająca sprawę Pocztą Polską), a tu im się marzą "kosmiczne" technologie.