Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolar silniejszy słabością innych walut?

0
Podziel się:

Temat sytuacji politycznej w Niemczech od niedzieli nie schodzi z nagłówków depesz agencyjnych.

Dolar silniejszy słabością innych walut?

Wczoraj pisałem, że przepychanki związane z utworzeniem większościowej koalicji rządowej mogą nieco potrwać. Polityczne zwroty akcji są możliwe.

Wbrew temu, co mówią SPD i CDU/CSU kolejne przyspieszone wybory parlamentarne, które odbyłyby się najpewniej na początku przyszłego roku, nie zmieniłyby wiele, co pokazują sondaże. Pat trwałby nadal. W tej walce to jednak SPD jest na przegranej, bo będzie „oskarżana”, że nie chce wziąć odpowiedzialności za kraj i ponownie stworzyć Wielkiej Koalicji z chadekami.

Angela Merkel jest znacznie bardziej wytrawnym politykiem, niż Martin Schulz i dobrze wie, że przyspieszone wybory to problem dla SPD, ale i też FDP, które może nie powtórzyć dobrego wyniku z września (10,8 proc.) – Niemcy nie lubią tych polityków, którzy nie chcą wziąć odpowiedzialności za kraj, a to przecież FDP zerwało rozmowy koalicyjne w niedzielę.

Wszyscy boja się wzrostu poparcia dla eurosceptyków z AfD, ale być może będzie to stanowić dodatkowy bodziec do ponowienia rozmów koalicyjnych chociażby pomiędzy CDU/CSU, a SPD? Zobaczymy. Niemniej, jeżeli rzeczywiście zostanie podjęta decyzja nt. przeprowadzenia kolejnych wyborów, to nie będzie to dobra informacja dla euro, gdyż ostateczny wynik zawsze jest niepewny biorąc pod uwagę narastającą w ostatnich latach tendencję do prowadzenia tzw. dezinformacji w sieciach społecznościowych...

Problem mają też Brytyjczycy. Wczoraj pisałem, że rynek funta „gra nadzieją” na to, że rząd Theresy May będzie w stanie zaproponować lepszą ofertę w kwestii tzw. rachunku za Brexit, co pozwoli przełamać impas w rozmowach. Emocje wzrosły po tym, jak minister finansów w niedzielnej rozmowie z BBC przyznał, że taka propozycja będzie przedstawiona przed grudniowym szczytem UE. Okazuje się jednak, że nieformalnie politycy Partii Konserwatywnej mówią nie wyższym rachunkom i wypracowanie wewnętrznego konsensusu może nie być takie łatwe.

Strona unijna zdaje się dostrzegać „problem” i pośrednio próbuje grać na „plan B”, o czym mogą świadczyć wczorajsze słowa Michaela Barniera o tym, że rachunek za Brexit nie powinien być przeszkodą w prowadzeniu rozmów nt. umowy handlowej. Dla Brukseli perspektywa przedterminowych wyborów w Wielkiej Brytanii nie byłaby dobrym scenariuszem, a w tą stronę zdaje się to wszystko zmierzać.

Politycy Partii Konserwatywnej nie chcą zgodzić się na wyższe kwoty dla Brukseli obawiając się, że zostaną „rozliczeni” podczas kampanii wyborczej (według sondaży to Laburzyści mogliby wygrać wybory), ale brak postępów w temacie Brexitu najpewniej będzie mocnym pretekstem do podjęcia próby wymiany na stanowisku premiera i.... ostatecznie rozpisania przedterminowych wyborów – to zamknięte koło.

Dzisiaj euro i funt zachowują się jednak stabilnie, minimalnie na głównych układach zyskuje dolar, chociaż na razie nie słychać nic o postępach w negocjacjach z trzema „opornymi” senatorami, którzy zapowiedzieli, że nie poprą w przyszłym tygodniu ustawy podatkowej. Niemniej z drugiej strony nie ma też nowych, złych newsów. Zbliżające się obchody Święta Dziękczynienia (w czwartek) sprawiają, że zmienność będzie maleć, o ile nie pojawią się jakieś „mocne newsy”.

Na wykresie koszyka FUSD mamy próbę podbicia dolara i być może i marszu w stronę oporu 94,10 pkt. Jego złamanie jest mało prawdopodobne w najbliższych dniach, niemniej taka sytuacja sprawia, że maleje ryzyko złamania istotnego wsparcia przy 93,14 pkt.

Na dziennym układzie EUR/USD osuwamy się w dół, co sprawia, że rośnie prawdopodobieństwo testowania strefy wsparcia 1,1680-1,1715. Jej złamanie byłoby mocnym sygnałem, że obserwowana od 7 listopada korekta wzrostowa, została zakończona i powracamy do dominującego trendu spadkowego. Taki scenariusz byłby jednak bardziej prawdopodobny dopiero w przyszłym tygodniu, kiedy byłyby już znane wyniki głosowania w Senacie nad ustawą podatkową – pozytywny wynik mógłby umocnić dolara. Z drugiej strony zejście notowań EUR/USD poniżej wczorajszych minimów to sygnał, że maleje ryzyko wybicia się notowań ponad maksimum z zeszłego tygodnia przy 1,1859.

Na układzie GBP/USD widać, że ostatecznie nie udało się trwale wybić ponad opór przy 1,3266. Jeżeli nie uda się tego zrobić w najbliższych dniach (a biorąc pod uwagę najnowsze polityczne spekulacje może być to trudniejsze), to zaczniemy powracać w stronę dolnego ograniczenia szerokiej konsolidacji w formie prostokąta (+/- 1,3026-1,3266), aby ostatecznie opuścić ją dołem.

Na koniec spójrzmy na wykres USD/JPY. Odbicie, jakie miało miejsce wczoraj, wzmacnia znaczenie kluczowego wsparcia przy 111,65 z połowy października. Przyjmując jako bazowy scenariusz, że dolar zyskałby w przyszłym tygodniu po tym, jak Senat przyjmie ustawę budżetową, to nie powinno dojść do naruszenia w/w poziomu. Rośnie jednak ryzyko prowokacji ze strony północnokoreańskiego reżimu, które mogą doprowadzić do czasowego umocnienia jena. Problem jednak w tym, że nikt nie wie, kiedy i czy Kim Dzong Un zdecyduje się znów pojawić w depeszach agencyjnych...

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)