Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Gminy nie mogą pobierać od mieszkańców tych opłat. Ważny komunikat prokuratury

93
Podziel się:

Na obowiązek pokrycia kosztów wykonania przyłącza kanalizacyjnego ze środków własnych gminy wprost wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z 13 września 2007 r.

Gminy nie mogą pobierać od mieszkańców tych opłat. Ważny komunikat prokuratury
(Shutterstock/Phattara Heesawat)

Gminy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości pod tym względem prokuratorzy mają obowiązek działać na rzecz zakwestionowania takich zapisów - podała Prokuratura Krajowa.

"Organy stanowiące gmin do uchwał, a więc aktów prawa miejscowego, dotyczących warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej często wprowadzają obowiązek ponoszenia przez mieszkańców opłaty przyłączeniowej. Dotyczy on możliwości podłączenia budynku do gminnych sieci. (...) W piśmie skierowanym do wszystkich prokuratorów regionalnych Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand zwrócił uwagę, że obowiązek ponoszenia opłat nakładany jest na mieszkańców bez upoważnienia ustawowego i narusza art. 7, art. 84 i art. 94 Konstytucji RP" - czytamy w czwartkowym komunikacie PK.

Z tych względów - jak wskazano - prokurator Robert Hernand zwrócił się do wszystkich prokuratorów z prośbą o dokonanie analizy zgodności z prawem uchwał dotyczących warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej. "W przypadku ujawnienia nieprawidłowości polegających na nakładaniu na mieszkańców obowiązku ponoszenia opłaty przyłączeniowej za możliwość podłączenia budynku do gminnych sieci, prokuratorzy mają obowiązek podjęcia działań zmierzających do zakwestionowania tych zapisów, jako nie posiadających upoważnienia ustawowego" - podkreślono.

Według komunikatu uprawnienie prokuratora do zaskarżania uchwał, które są aktami prawa miejscowego, wynika z ustawy z Prawo o prokuraturze ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Wyjaśniono, że "w swoim piśmie zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił uwagę, że upoważnieniem do podejmowania przez gminy takich uchwał nie może być art. 7, art. 18 i art. 40 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 446 ze zm.) oraz art. 4 ustawy z 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 2017 r., poz. 827)".

Jak zaznaczono, "praktyka stosowana przez gminy, które wskazują taką podstawę ustawową podejmowanych przez siebie uchwał, jest błędna".

Stanowisko prokuratury - według komunikatu - potwierdza utrwalone orzecznictwo sądów.

Przykładowo, w wyroku z 22 listopada 2010 roku (sygn. akt II SA/Kr 851/10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały rady gminy ustalającej odpłatność za podłączenie do urządzeń zaopatrzenia w wodę i urządzeń kanalizacyjnych. W uzasadnieniu tego wyroku sąd wskazał, że nie ma podstaw do podjęcia takiej uchwały przez gminę w żadnym z przepisów. Zgodnie z art. 94 Konstytucji podstawą prawną stanowienia aktów prawa miejscowego jest upoważnienie zawarte w ustawie i musi być ono wyraźne. W związku z powyższym, jak stwierdził WSA w Krakowie, jednostronne nakładanie na obywateli jakichkolwiek obowiązków, w tym opłat, nie jest dopuszczalne bez upoważnienia ustawowego. Żadna ustawa nie zezwala gminie na wprowadzenie opłat za przyłączanie się do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej.

Ponadto - jak czytamy - na obowiązek pokrycia kosztów wykonania przyłącza kanalizacyjnego ze środków własnych gminy wprost wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z 13 września 2007 roku (sygn. akt III CZP 79/07). SN podkreślił, że udostępnienie takiego przyłącza nie może być obciążone dodatkowymi kosztami pokrywanymi przez mieszkańców.

"Niedopuszczalne jest również uzależnianie przyłączenia się do sieci od wcześniejszego zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków. Stwierdził tak Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 czerwca 2008 roku (sygn. akt II OSK 431/08). Nielegalne są ponadto wszelkie zapisy w regulaminach dostarczania wody i odprowadzania ścieków, określonych przez rady gmin oraz opłaty za ustalanie warunków technicznych przyłącza, co stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 15 października 2007 roku (sygn. akt IV SA/Wa 1116/06)" - zaznaczono w komunikacie.

Według Prokuratury Krajowej obywatele, nawet za swoją zgodą, nie mają także obowiązku wybudowania urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych z własnych środków. "Na stanowisku takim staną Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 5 grudnia 2006 roku (sygn. akt II SA/Go 432/06) oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 30 stycznia 2008 roku (sygn. akt II SA/Ke 675/07)" - podano.

"Skargi prokuratorów o stwierdzenie nieważności uchwał gmin wprowadzających obowiązek ponoszenia opłaty przyłączeniowej za możliwość podłączenia budynku do gminnych sieci uwzględniły również WSA w Krakowie w wyroku z 9 października 2012 roku (sygn. akt III SA/Kr 921/12), WSA w Poznaniu w wyroku z 26 września 2012 roku (sygn. akt IV SA/Po 587/12), WSA w Krakowie w wyroku z 23 maja 2011 roku (sygn. akt II SA/Kr 402/11) oraz WSA w Łodzi w wyroku z 15 marca 2013 roku (sygn. akt II SA/Łd 106/13)" - dodano w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Zobacz także: Zobacz także: W całej UE roaming tak jak w Polsce. Kosztowne opłaty 15 czerwca przechodzą do historii
gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(93)
paweł cz=wa
6 lat temu
U mnie w Gminie najpierw każdy musiał sobie zapłacić za to żeby Ci rurę od wodociągów podłączyli, następnie Gmina sprzedała to wodociągom czestochowskim, a wodociągi częstochowskie pobierają teraz opłatę od mieszkańców, mało tego naliczają sobie abonament od tego+ woda ile zużyjesz
gienek
6 lat temu
z tekstu wynika ,że wszystkie przytoczone przypadki i ustawy dotyczą wodociągów gminnych. co z odbiorcami gdzie wodociągi należą do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji ? Taki wodociąg został wybudowany w gminie Blachownia a konkretnie w sołectwie Cisie. Każdy zainteresowany mieszkaniec musiał na WLASNY rachunek wykonać Projekt Budowy Przyłącza Wody do Budynku Mieszkalnego. Każdy zainteresowany musiał na WLASNY koszt wykonać podłączenie przez uprawnionego wykonawcę.Całkowity koszt był uzależniony od odległości budynku od głównej nitki wodociągu ,'i nie był mniejszy niż 1400PLN. W roku 2013 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zawarło umowę UŻYCZENIA przyłącza, z każdym indywidualnym odbiorcą. Proszę kompetentną osobę o komentaż
Andrzej
6 lat temu
W Rybniku pobierają opłaty za wydane warunki techniczne podłączenia, za włączenie do sieci, za nadzór nad włączeniem, za wymyślaną niby usługę budowlaną itd. wszystka za pełną wiedzą i zgodą Prokuratury Rejonowej, Prezydenta, Wojewody, UOKiK do których występowałem z żądaniami wszczęcia postępowania. Skargę na umorzone postępowanie złożyłem nawet do Prokuratury Krajowej ta przekazała to do okręgowej ta z kolei do rejonowej i dalej nic. Próbowałem u Wojewody o unieważnienie kilkunastu paragrafów uchwały rady miasta sprzecznych z prawem (jak w przytoczonych wyrokach w artykule oraz w wyroku WSA z Gliwic gdzie za dobrym działaniem Prokuratora Rejonowego z Gliwice - WSA je unieważnił, brawo) - i też nic, nadzór wojewody stwierdził że jako obywatel mogę również sam wystąpić do WSA albo do UOKiK. Zawiadomiłem UOKiK - ponad rok i nic- lakoniczne nie jestem stroną w sprawie i mam dostęp tylko na zasadach dostępu do informacji publicznych. Zresztą po co Ustawy skoro SN uważa, że zapis w ustawie ODCINEK przewodu to nieistotne i stwierdza, że to cały przewód - to dopiero jest siedmiu wspaniałych i monopolista wodociągi pod osłoną znajomych dalej mogą wszystko. Jeśli ktoś wierzy, że dzięki artykułowi coś się zmieni życzę powodzenia, pewnie za parę dni wszyscy o tym zapomną a pozwolenie i budowa przyłączy dalej będzie po stokroć trudniejsza niż zgoda i budowa domu. Pozdrawiam.
Krzysztof
7 lat temu
Szkoda, że nikt nie weźmie się za przyłącza elektryczne. Biorą za wszystko - począwszy od opłaty za udostępnioną moc poprzez warunki techniczne na wykonaniu kończąc. To tak jakby przedsiębiorstwo wodociągowe naliczało opłatę za przyłączenie, uzależniając ją od szacunkowej ilości wody jaka będzie pobierana. Nie rozumiem dlaczego ludzie na ten temat milczą a temat opłat za wodę i ścieki jest jak najbardziej nośny. Spółki komunalne najczęściej tworzą kalkulacje oscylując na granicy opłacalności a te energetyczne... sami wiecie.
piotr
7 lat temu
W Milówce również, co ciekawe jedni nie płacili a drudzy płacili,
...
Następna strona