Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Wall Street w dół przez Koreę Północną. Trump grozi "ogniem i gniewem"

8
Podziel się:

Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział we wtorek, że jeśli Korea Północna będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, spotka ją "ogień i gniew, jakich świat nigdy nie widział". Te słowa dały powód do zaniepokojenia na Wall Street. Po długiej serii rekordów można uznać, że wykorzystano to jako pretekst do delikatnej korekty.

Wall Street w dół przez Koreę Północną. Trump grozi "ogniem i gniewem"
(REUTERS)

Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów, przede wszystkim z powodu napięcia na linii Waszyngton - Pjongjang.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,17 proc. do 22 048,70 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,28 proc. do 6352,33 pkt. S&P 500 spadł o 0,04 proc. do 2474,02 pkt. Po wcześniejszej serii dziesięciu z rzędu wzrostów DJI środa była drugim dniem z lekkim spadkiem.

Notowania na Wall Street w środę

Spadek chęci do kupowania tłumaczy się ryzykiem wywołanym eskalacją napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną. Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział we wtorek, że jeśli Korea Północna będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, spotka ją "ogień i gniew, jakich świat nigdy nie widział". Trump spędza wakacje w swoim klubie golfowym w New Jersey.

Zobacz także: Ostra wypowiedź Trumpa. "Spotka ich ogień i gniew, jakich świat nigdy nie widział"

Rosły w środę spółki zaliczane do sektora "defensywnego", czyli m.in. Lockheed Martin, Raytheon, General Dynamics i Northrop Grumman. Indeks defensywny Dow Jones zyskał 1,6 proc. i doszedł do swoich rekordowych poziomów w historii.

Mimo sprzeciwu światowych mocarstw Pjongjang kontynuuje rozwój programu balistycznego i nuklearnego. Ostatnie dwa testy rakiet długiego zasięgu Korei Płn. okazały się jakościowym przełomem - zdaniem analityków pociski są obecnie w stanie dosięgnąć kontynentalnych Stanów Zjednoczonych - pisze PAP.

Amerykańska prasa (Washington Post, The Diplomat) dotarła w środę do raportu amerykańskiego wywiadu wojskowego DIA, który doszedł do konkluzji, że Korea Północna opracowała już zminiaturyzowaną broń nuklearną - głowicę, którą mogą przenosić międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM).

Jednocześnie wywiad DIA podniósł ocenę północnokoreańskiego arsenału nuklearnego. USA szacują obecnie, że Pjongjang posiada 60 głowic nuklearnych i jest w stanie wzbogacać uran w tempie wystarczającym do produkcji 12 głowic rocznie.

Spadały w środę akcje Disneya o 6,9 proc. Inwestorzy nie wierzą w powodzenie projektu uruchomienia własnego streamingowego wideo. Zamiast polegać na Netflix, Disney chce tworzyć samodzielnie włąsny serwis.

Ciąg dalszy poprawy na rynku pracy

Wskaźnik JOLTS - liczba nieobsadzonych etatów w USA - niespodziewanie wzrósł: amerykańscy przedsiębiorcy mieli w czerwcu zamiar zwiększyć liczbę nowych miejsc pracy o 461 tys., do 6,16 mln, w porównaniu do maja. To najwyższa dynamika wskaźnika od 2 lat i najwyższy poziom wskaźnika w historii pomiarów.

Tym samym z rynku pracy USA napłynęły kolejne po lipcowym raporcie payrolls mocne dane.

"(...) chociaż wykorzystanie zasobów pracy wciąż rośnie, to presja płacowa jest jednak umiarkowana, a jej poziom nie satysfakcjonuje członków FOMC. Jeśli ta tendencja (wzrost zatrudnienia połączony jednak z wolnym przyrostem płac) nie ulegnie zmianie, to nie przyspieszy również tempo normalizacji polityki monetarnej" - ocenili w środowym komentarzu ekonomiści BGK.

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 0,9 proc. kdk w II kwartale 2017 r. (dane skorygowane sezonowo (SA))
- podano we wstępnym wyliczeniu. To wciąż poniżej wieloletniej średniej w okolicach 2 proc. Oczekiwano +0,7 proc. kdk SA, po wzroście w I kw. o 0,1 proc. W ujęciu rdr wydajność wzrosła o 1,2 proc. - najmocniej od 2 lat.

Jednostkowe koszty pracy w II kwartale 2017 r. wzrosły o 0,6 proc. kdk w ujęciu zanualizowanym (SAAR), wobec 5,4 proc. w I kw. kdk SAAR, po mocnej korekcie z 2,2 proc. Tu oczekiwano +1,1 proc. kdk SAAR. Jednocześnie, w ujęciu rocznym koszty te spadły o 0,2 proc., co może stanowić dla gołębiego skrzydła w Fed kolejny argument za bardziej stopniowym tempem normalizacji polityki monetarnej. (PAP)

gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Gość
7 lat temu
Już kiedyś Jankesi w podskokach uciekali z Korei
Tm
7 lat temu
Co za Denny artykuł z igły widły robią
Ili.
7 lat temu
[QUOTE] I to ma byc giełda ostro w dół ??? [/QUOTE] A gdzie jest w artykule słowo ostro?
xyz
7 lat temu
Korea Płn. jest jednym z 3 krajów, w którym jeszcze pej saci nie mają kontroli nad Bankiem Centralnym tego kraju.
dr.no
7 lat temu
gatunek ludzki jest jednak prymitywny i rządzony przez prymitywy ...