Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Inwestorzy boją się nowego prawa. Wrażliwe dane mogą trafić w niepowołane ręce

7
Podziel się:

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to praktycznie każdy będzie mógł zyskać dostęp do wrażliwych danych akcjonariuszy polskich spółek. Zmiany forsuje resort sprawiedliwości, kierowany przez Zbigniewa Ziobro.

Inwestorzy boją się nowego prawa. Wrażliwe dane mogą trafić w niepowołane ręce
(EAST NEWS)

Przedstawiciele spółek krytykują zmiany, choć zwracają uwagę, że sama idea jest słuszna. Problem w tym, że zawiodło wykonanie.

Jak mówi "Rzeczpospolitej" Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, pomysł miał na celu dobro inwestorów. Chodziło o to, by zainteresować akcjonariuszy działalnością spółki. A to jest o wiele łatwiejsze, gdy ta zna dane posiadaczy akcji.

Zobacz także: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

W praktyce jednak okazuje się, że po wejściu w życie nowych przepisów, takie wrażliwe informacje będzie mógł pozyskać każdy. Wystarczy, że kupi jedną akcję.

O niebezpieczeństwie z tym związanym informuje również Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. W swoich uwagach do projektu nowelizacji proponuje, żeby takie prawo przysługiwało tylko spółkom, a nie pojedynczym akcjonariuszom. Poza tym identyfikacja miałaby dotyczyć jedynie tych, którzy mają przynajmniej 0,5 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Jeśli bowiem przepisy przejdą w obecnym kształcie, indywidualni inwestorzy zamiast rynku kapitałowego wybiorą inny sposób lokowania oszczędności. A na tym straci giełda. Poza tym eksperci wskazują, że taki sposób może ingerować w prawo do prywatności drobnych akcjonariuszy.

Nie ma za to żadnych dyskusji, jeśli chodzi o inny zapis nowelizacji. Chodzi o obowiązkową dematerializację akcji. Już nie będą one w formie papierowej, ale elektronicznego zapisu na koncie inwestora. Tutaj eksperci są zgodni i pomysł chwalą. Choćby dlatego, że znacznie ograniczy on koszty emisji i późniejszego przechowywania papierów wartościowych.

Projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych jest obecnie na etapie konsultacji, a zakończenie rządowego etapu prac planowane jest na czwarty kwartał 2017 roku. Tak twierdzi przynajmniej resort sprawiedliwości.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Jarek
7 lat temu
No rozlorza ten kraj na lopatki...psychopaci z pisu
Kolo
7 lat temu
Inwestorzy się boją, a każdy chce inwestować w Polsce i reitingi rosną. Ciekawe ;)
inwestor
7 lat temu
A moze wprowadzic obowiazek podawania nr konta bankowego, salda i hasla do tego konta. Kazdy bedzie mogl sprawdzic i ewentualnie zrobic przelew na wlasne konto. Kiedys istnialo cos takiego jak tajemnica handlowa. Jezeli kupuje akcje na gieldzie to niekoniecznie chce zeby caly swiat wiedzial jakie i za ile
Klient
7 lat temu
W Polsce nie ma danych wrazliwych.Targowica wszystko wyniesie za granice..
xyz
7 lat temu
[QUOTE] Wrażliwe dane mogą trafić w niepowołane ręce [/QUOTE] Tak już się dzieje, dane płyną za granicę, gdzie będzie światowy rząd.