Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Umowa deweloperska nie chroni przed PIT od sprzedaży mieszkania. Sprzedający płacą 19 proc. podatku

26
Podziel się:

Eksperci wskazują, że takich spraw jest coraz więcej, a sprzyja im boom na rynku mieszkaniowym.

Umowa deweloperska nie chroni przed PIT od sprzedaży mieszkania. Sprzedający płacą 19 proc. podatku
(Bartosz Wawryszuk)

Fiskus coraz częściej nalicza 19-procentową daninę, nawet jeśli sprzedawca od razu przeznaczy pieniądze z transakcji na nowe mieszkanie. Dla urzędu skarbowego nie liczy się bowiem umowa deweloperska, lecz dopiero przeniesienie własności.

"Rzeczpospolita" opisuje przypadek mężczyzny, który w 2014 roku otrzymał mieszkanie w ramach darowizny i postanowił je sprzedać, inwestując otrzymane 130 tys. zł w nowe mieszkanie. Liczył na to, że skorzysta z ulgi mieszkaniowej, ale urząd skarbowy nakazał mu zapłacić 19 proc. PIT, czyli 25 tys. zł.

Choć przepisy o uldze mieszkaniowej zwalniają z podatku osoby sprzedające mieszkanie, jeśli za otrzymane ze sprzedaży pieniądze w ciągu dwóch lat kupią nowe, nie zawsze tak się dzieje. Problem polega na tym, że dla fiskusa liczy się przeniesienie własności, a nie umowa deweloperska.

W opisywanym przypadku przeniesienie własności nastąpiło dopiero pod koniec 2017 roku, czyli nabywca nie zmieścił się w dwuletnim okresie, jaki jest przewidziany w przypadku ulgi mieszkaniowej.

Dla fiskusa nie miało znaczenia, że mężczyzna podpisał umowę deweloperską na zakup nowego mieszkania. Podatku uniknąłby dopiero wtedy, gdyby ze sprzedażą darowanego mieszkania odczekał 5 lat.

Wideo: * *Kupujesz mieszkanie z obciążoną hipoteką? Koniecznie zwróć na to uwagę

Eksperci wskazują, że takich spraw jest coraz więcej, a sprzyja im boom na rynku mieszkaniowym.

Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce, mówi, że osoby, które uzyskały niekorzystną interpretację, mogą co do zasady zaskarżyć ją do sądu. Zaznacza jednak, że orzecznictwo jest niejednolite.

Ekspert uważa, że fiskus jest zbyt pryncypialny i powinien w takich przypadkach stosować wykładnię celowościową.

- Skoro ulga została wprowadzona, by wspierać osoby realizujące własne cele mieszkaniowe, to do zwolnienia powinno wystarczyć zawarcie umowy deweloperskiej - mówi.

Z kolei Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, zwraca uwagę, że opóźnienie terminu przeniesienia własności najczęściej następuje z powodów niezależnych od nabywcy i wynika z procesu budowlanego.

Płochocki podkreśla, że umowa deweloperska, zwłaszcza zawarta w trybie ustawy deweloperskiej, przewiduje ściśle określone procedury nabycia lokalu i powinna być traktowana przez fiskusa jako nabycie lokalu.

- W tej sytuacji warto rozważyć zmianę przepisów ustawy o PIT i wydłużyć okres pozwalający na dokonanie inwestycji z dwóch do np. trzech lat - proponuje Konrad Płochocki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
dawid810909
7 lat temu
Gdyby nie gen cwaniactwa w naszym narodzie to nie trzeba by takich przepisów bo nikt by nie kombinował z darowiznami od babci, cioci czy kij wie kogo aby nie płacić podatku od sprzedaży mieszkania. A gdyby nie gen złodziejstwa w narodzie to rządzący nie grabili by społeczeństwa podatkami.
az
7 lat temu
i bardzo dobrze!!! a kto na nich głosował???teraz ich nie ma??
Ben347
7 lat temu
Złodziejski kraj !!! Nie dla ludzi tylko dla urzędników !!! Zamiast ludziom ułatwiać życie urzędnicy mają cel ich okraść.
maria
7 lat temu
Ten idiotyczny przepis powinien byc rzeczywiscie zlikwidowany.-dot.podatku mieszk.
ewa
7 lat temu
To jest typowo bolszewicka ustawa , która komplikuje ludziom życie . Natomiast czekanie aż 5 lat , aby sprzedać / bez podatku / mieszkanie otrzymane w spadku lub darowiźnie , to jakieś.... nieporozumienie i patologia .
...
Następna strona