Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Ważna data ws. 500+. Minister Rafalska podaje szczegóły

14
Podziel się:

Rafalska zaznaczyła, że 30 września kończy się obecny okres zasiłkowy. "Jeżeli rodziny chcą dalej otrzymywać świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus muszą złożyć nowy wniosek".

Ważna data ws. 500+. Minister Rafalska podaje szczegóły
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o przyznanie środków z programu "Rodzina 500+" na kolejny okres zasiłkowy - poinformowała w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska zaznaczyła, że 30 września kończy się obecny okres zasiłkowy. - Jeżeli rodziny chcą dalej otrzymywać świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ muszą złożyć nowy wniosek. Wnioski nie są składane z urzędu, nie są automatycznie realizowane. Wniosek musimy od nowa wypełnić - wyjaśniała.

- Jeżeli złożymy wniosek do 30 sierpnia to przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego nastąpi do 31 października. Nie będziemy mieli przerwy w wypłacaniu tego świadczenia. (...) Jeżeli złożymy wniosek we wrześniu to wypłata nastąpi nie później niż do 30 listopada, z wyrównaniem za październik i listopad - oświadczyła minister.

Jak podkreśliła, jeżeli ktoś złoży wniosek o świadczenie wychowawcze dopiero w listopadzie to nie dostanie wyrównania za poprzednie miesiące. - Musimy tego pilnować, jeśli chcemy mieć ciągłość w wypłacalności świadczenia 500+ - powiedziała Rafalska.

Rafalska przypomniała, że od 1 sierpnia można składać wnioski m.in. o zasiłki rodzinne, zasiłku z funduszu alimentacyjnego. Wnioski o świadczenia - kontynuowała - można składać drogą internetową.

Zwróciła uwagę, że samorządowców czeka pracowity czas. - Nie dla wszystkich są wakacje. Służby obsługujące to zadanie w samorządach mogę jeszcze w lipcu odpoczywać. Wzmożony, intensywny okres rozpoczyna się od 1 sierpnia - oceniła minister.

Rafalska podała, że od początku 2017 r. do czerwca na program 500+ wydano 12,1 mld zł; od kwietnia ubiegłego roku ok. 29,7 mld zł. - To jest kwota na wypłatę świadczenia, na obsługę świadczenia, również na wydatki związane z pieczą zastępczą - mówiła.

Podkreśliła, że podczas realizacji programu 500 plus nigdy nie występowały trudności z płatnościami. - Jedyne opóźnienia, o których mamy wiedzę i precyzyjne dane, dotyczą koordynacji sytemu zabezpieczenia społecznego. Te opóźnienia są głęboko regionalnie zróżnicowane - oświadczyła Rafalska.

Zwróciła uwagę, że program obejmuje 57,8 proc. dzieci do 18 roku życia. - Rodzin uprawnionych jest 2 mln 612 tys. - dodała.

Zwiększyła się nieco - mówiła Rafalska - wypłata świadczeń w formie rzeczowej. - Jest ich trochę więcej niż parę miesięcy temu, ale ciągle jest to śladowa ilość na tle wszystkich wypłacanych świadczeń - oświadczyła. Poinformowała, że świadczeń wypłacanych w formie rzeczowej jest ok. 0,04 proc.

Zobacz także: Zobacz także: Rok programu Rodzina 500+. Jakie zmiany nas czekają?
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Szczęśliwamam...
7 lat temu
Nie ma jeszcze nowych wniosków - jak zwykle w Częstochowie
nie lubie DRO...
7 lat temu
1/3 bierze nadal niesłusznie kobieto opanuj sie !!!
Kwiatek
7 lat temu
Hm widzę że nie tylko ja mam taka sytuację. Sama wychowuje dziecko ojciec nie interesuje się dzieckiem nie mam alimentów Ale w tamtym roku dodawałam jego zarobki do 500+ czy w tym roku też muszę dodać jego zarobić żeby dostać 500+ ?
rester
7 lat temu
zlikwidować to 500 plus, zwłaszcza jeśli ktoś nie pracuje i nie zamierza iść do pracy, kiedyś istniało pojęcie czy też określenie "darmozjad", obraźliwe, teraz tego słowa się nie używa, ale zastanówmy się wszyscy: czy można dostawać pieniądze zupełnie za nic?? nigdzie nie pracując i tylko rodząc dzieci?? znam kilka takich rodzin gdzie dzieci przybyło znacząco, chodzą brudne i zaniedbane, ale na wódę, narkotyki i zabawy rodzicom nie brakuje, ciągle przyjeżdża policja albo pogotowie albo jedno i drugie i nikt nie pyta ile to kosztuje??? ani nikt się nie zastanawia jak rozwiązać ten problem??? poza tym jak dzieci mogą sie wychowywać w takich rodzinach i jakie stamtąd wyniosą wartości????
Sloneczko
7 lat temu
Pytanie takie właśnie tego 500+ zawsze do rodzinnego podawałam jego dochody których nie ma do składu rodziny Ale nie mam z nim kontaktu nie mieszkam z nim A jestem mama która samą wychowuje dziecko niepełnosprawne i to 500+ też dodawałam w tamtym roku jego dochody A raczej ich brak. Alimentów na dziecko nie mam dlatego jego musiałam do składu rodZiny podawać choć nie jesteśmy ze sobą .