Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezpieczny Internet

0
Podziel się:

Nowa kategoria urządzeń połączonych z internetem daje mnóstwo możliwości, ale i niesie nowe wyzwania.

Bezpieczny Internet
(© neirfy - Fotolia.com)

Internet rzeczy (Internet of Things – IoT) to najsilniej rozwijający się obszar teleinformatyki. Czym jest IoT? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to koncepcja oparta na wykorzystaniu urządzeń, które dzięki Bluetooth, Wi-Fi lub mobilnemu internetowi gromadzą, przetwarzają i wymieniają dane, jednocześnie pozwalając użytkownikom na ich odbiór.

Wydaje się, że granice IoT określa tylko ludzka wyobraźnia. Dostępne są smartwatche mierzące czas, ale i przesyłające dane o liczbie pokonanych kroków czy częstotliwości tętna. Zaprezentowane niedawno lodówki zapamiętują zawartość półek, zamawiają zakupy przez internet, a także wyświetlają komunikat o terminie spożycia przechowywanych produktów.

Za pomocą smartfona można też pozostawiać na ekranie wiadomości dla innych domowników. Wbudowany głośnik odtwarza muzykę z internetu, a na ekranie lodówki można nawet wyświetlać obraz z telewizora.

Internet rzeczy może mieć wiele nietypowych zastosowań. Pięćdziesiąt pięć procent użytkowników smartfonów wierzy, że w ciągu najbliższych pięciu lat domy, w których mieszkają, będą miały wbudowane systemy czujników sprawdzające wady konstrukcyjne, pojawiającą się pleśń lub problemy związane z instalacją elektryczną. Internet będzie powszechnie wykorzystywany do sterowania wentylacją i oknami w domu.

Inteligentne miasto

Miasto San José i Intel współpracują w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego nad rozwojem miejskiej inicjatywy „Green Vision”. Projekt znany ma pomóc w stymulacji wzrostu gospodarczego w San José, umożliwić stworzenie 25 000 miejsc pracy w czystych technologiach, stworzyć zrównoważone środowisko i poprawić jakość życia mieszkańców.

Program pilotażowy w San José to pierwsze wdrożenie rozwiązań dla inteligentnego miasta przez Intela w Stanach Zjednoczonych. Skalowalność rozwiązań Intela umożliwia zastosowanie inteligentnych i elastycznych rozwiązań niezbędnych w miastach USA, dzięki czemu uda się szybko wprowadzić szereg udogodnień we wszystkich obszarach -- od jakości powietrza i wody począwszy, przez zarządzanie ruchem i miejscami parkingowymi, po systemy łączności i inne elementy infrastruktury miejskiej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jak należy chronić swoje smartfony i tablety, które teraz jeszcze dodatkowo rozszerzyły swoje zastosowanie o zarządzanie inteligentnymi urządzeniami i stały się jeszcze smakowitszym kąskiem dla cyberprzestępców? Należy zawsze pobierać aplikacje z oficjalnych źródeł. Nie można otwierać i odpowiadać na każdą podejrzanie wyglądającą wiadomość sms lub maila. Trzeba unikać nieznanych, publicznych i niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, a także stosować hasła tam, gdzie to możliwe.

Oprócz intuicji warto włączyć też systemy zabezpieczające – wielu producentów oferuje także rozwiązania na urządzenia mobilne, często darmowe. Taki program ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem, nie pozwoli otworzyć strony stwarzającej zagrożenie, ochroni nasze dane i pomoże zlokalizować zagubiony telefon, a nawet usunąć z niego na odległość wszystkie dane.

Szukasz porady? Skontaktuj się z ekspertem z Asseco: +48 22 574 88 23; e-mail: piotr.fabjaniak@assecods.pl

pc
analityka
intel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)