Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

5 trendów technologicznych w 2017 roku

0
Podziel się:

Rok 2016 upłynął pod hasłem inteligentnych rozwiązań. Już teraz możemy obserwować rozwój pojazdów, które nie wymagają udziału kierowcy; komputerów, które pokonują ludzi w gry logiczne i diagnozują rzadkie choroby; domów, które zadbają o maksymalny komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, a także całych miast, w których oświetlenie i sygnalizacja na bieżąco dostosowuje się do warunków pogodowych i natężenia ruchu.

5 trendów technologicznych w 2017 roku

Mimo ogromnych zmian, których doświadczamy już teraz - przyszły rok zapowiada się równie ekscytująco. Innowacje rozwijające się w 2017 nie śniły nam się jeszcze pięć lat temu. Nie ma tygodnia, aby firmy technologiczne nie ogłosiły premiery kolejnego, nowatorskiego rozwiązania. Jednak które z nich okażą się najbardziej przełomowe? Które odmienią nasze życie? Próbę odpowiedzi na te pytania podjęli specjaliści Intela, przygotowując zestawienie najważniejszych trendów na nadchodzący rok, które będą dotyczyć nie tylko entuzjastów, ale także całego społeczeństwa.

Technologia 5G i Internet Rzeczy

Zbliżająca się wielkimi krokami technologia 5G zapewni znacznie lepszą dostępność sygnału. Choć użytkownicy nadal nie obędą się bez dobrego operatora i rozbudowanej sieci – zyskają możliwość automatycznego wykonywania wielu czynności, takich jak synchronizowanie danych czy parowanie urządzeń. Gdy standard 5G przypuszczalnie rozpowszechni się już na całym świecie, będzie się ze sobą komunikować mniej więcej 50 miliardów urządzeń i przedmiotów. Jakich? Choćby samochodów autonomicznych z możliwością komunikowania się z systemem sygnalizacji świetlnej, systemów czujników obsługujących infrastrukturę inteligentnych miast, inteligentnych urządzeń gospodarstwa domowego, systemów automatyki przemysłowej, innowacyjnych rozwiązań w zakresie opieki zdrowotnej, prywatnych dronów czy robotów.

Uruchomienie sieci 5G nastąpi już w 2020 roku, a w wyniku szybko zbliżającego się terminu Intel już teraz zaprojektował mobilną platformę testową (ang. Mobile Trial Platform, MTP) drugiej generacji. Zapewnia ona producentom podstawowe narzędzia do testowania technologii, urządzeń i funkcji sieciowych LTE Advanced Pro i mmWave. Narzędzia FPGA odgrywają w tym przypadku zasadniczą rolę, ponieważ umożliwiają przeprogramowywanie układów tak, aby uwzględnić zmiany w specyfikacji nowej sieci telekomunikacyjnej 5G. W rezultacie nowa platforma testowa służy dziś do tworzenia układów przyszłości.

Pojazdy autonomiczne

Szacuje się, że w 2030 roku po amerykańskich drogach jeździć będzie 120 milionów pojazdów o mniej lub bardziej zautomatyzowanej funkcji prowadzenia. Głównym celem jest doprowadzenie do radykalnego zmniejszenia się liczby korków i wypadków oraz do wzrostu produktywności. Wprowadzenie samojezdnych pojazdów wygeneruje także ogromne oszczędności, które mają wynieść 1,3 biliona dolarów_ 1 _. Jednak aby technologia ta mogła się upowszechnić, pozostało jeszcze wiele do zrobienia. W ostatnim czasie firmy BMW, Intel i MobileEye podjęły się wspólnego opracowania otwartej platformy do obsługi zautomatyzowanego prowadzenia pojazdów. Inicjatywa ta ma przyspieszyć cały proces i przynieść korzyści zarówno producentom samochodów, jak i pokrewnym branżom.

Już w 2017 roku system ten ma być montowany we flotach samochodowych. Obsługą tak złożonych systemów zajmują się różne układy obliczeniowe: od procesora Intel® Atom®, przez samochodowe systemy zarządzania i przydrożne czujniki, po procesory Intel® Xeon®, które potrafią analizować w czasie rzeczywistym dane z różnych pojazdów w celu optymalizacji ruchu na drodze.

**

**

Drony

Drony to jedne z najszybciej rozwijających się segmentów branży technologicznej w 2016 roku. Ze względu na coraz nowsze rozwiązania w tej dziedzinie, sposób ich wykorzystania z pewnością wykroczy poza rynek konsumencki i rozrywkowy. Najnowsze technologie Intela, w tym Intel RealSense, pozwalają samodzielnie omijać przeszkody i wyznaczać alternatywne trasy przelotu. Co więcej, niedawno miała miejsce premiera drona Intel Falcon 8+, który idealnie sprawdza się w zastosowaniach przemysłowych – na przykład do analizy strukturalnej różnych obiektów, takich jak pola uprawne, magazyny czy tereny fabryk.

W przyszłości drony będą także pełnić funkcję kurierów, transportując niewielkie przedmioty. O ile jeszcze nie można zamówić przesyłki ze sklepu doręczanej za pomocą latającego robota, o tyle same roboty już istnieją, a większym problemem w dostarczaniu w ten sposób towarów są aspekty prawne związane z wypuszczeniem dronów „na wolność”, czyli zezwoleniem na swobodne operowanie w przestrzeni publicznej

Wirtualna rzeczywistość

Pojęć „rzeczywistość rozszerzona” i „rzeczywistość wirtualna” często używa się niemal zamiennie, jednak ostatnio dla każdej z tych technologii tworzy się niejako osobny rynek. Debiut rzeczywistości rozszerzonej w sektorze konsumenckim w postaci takich produktów jak Google Glass* czy niedawno _ Pokémon Go _ przełożył się na coraz powszechniejsze wykorzystanie tej technologii w przedsiębiorstwach, w których ułatwia ona wykonywanie zadań produkcyjnych i serwisowych.

W przeciwieństwie do niej rzeczywistość wirtualna bardziej odnajduje się w środowisku multimedialnym, zwłaszcza w branży gier i wszelkiego rodzaju zastosowaniach rozrywkowych. Wszystkie oferowane rozwiązania to wysoko wydajne, przewodowe zestawy z obsługą rzeczywistości wirtualnej, które wymagają posiadania szybkiego komputera lub kontrolera do gier. Jeśli wszystko to trochę zniechęca, dobra wiadomość jest taka, że istnieje trzecia droga – rzeczywistość połączona proponowana przez Intela, czyli rozwiązanie Project Alloy, które całkowicie niweluje wszelkie niedogodności dostępnych obecnie rozwiązań. Zestaw ten jest bezprzewodowy, wyposażony w procesor obliczeniowy, graficzny, dwie kamery RealSense do śledzenia położenia i akumulator. Zapewnia swobodę poruszania się i nie korzysta z czujników zewnętrznych. Co więcej, funkcję kontrolerów mogą pełnić ręce gracza, łącząc tym samym świat fizyczny z wirtualnym.

_

_

Big Data

Big data to nie tylko zdolność do archiwizowania i wyszukiwania informacji, a nawet ich klasyfikowania. To przede wszystkim zdolność do nieustającego analizowania owych danych i wyciągania z tego na bieżąco praktycznych wniosków. To z kolei umożliwia szybsze podejmowanie optymalnych działań zgodnych z wyznaczonym przez użytkownika celem. Jednym z nich może być diagnozowanie chorób.

Intel wykorzystuje analizę dużych zbiorów danych przy pracy nad elektroniką ubieralną – ang. wearables, która ma pomóc pacjentom zmagającym się z chorobą Parkinsona. Firma wyposaży ich w urządzenia monitorujące stan zdrowia i w odpowiednie oprogramowanie. Noszone na ciele czujniki będą zbierać i przekazywać dane w czasie rzeczywistym. Dane będą na bieżąco przesyłane do „chmury” Intela, gdzie ten ogrom informacji – ponad 300 obserwacji na sekundę u każdego pacjenta-- zostanie poddany kompleksowej analizie. To spore wyzwanie, bo każde urządzenie będzie transmitować około 1 GB danych każdego dnia. To obrazuje, jak szczegółowy i dokładny będzie monitoring stanu zdrowia chorego. Walka z Parkinsonem to jednak początek rozwoju Big data w medycynie.

_ __ *Znaki towarowe są własnością odpowiednich podmiotów. _

_ 1 _ Morgan Stanley Blue Paper, _ _ Autonomous Cars: The Future Is Now, _ __ 23 stycznia 2015 r. _

Materiał przygotowany we współpracy z firmą Intel

Szukasz porady? Skontaktuj się z ekspertem z Asseco: +48 22 574 88 23; e-mail: piotr.fabjaniak@assecods.pl

intel
inne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)