Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biuro bez kabli-poznaj bezprzewodowe dokowanie laptopa

0
Podziel się:

Stacje dokujące do laptopów to niezwykle przydatne urządzenia. Pozwalają one uniknąć konieczności częstego podłączania i odłączania wszystkich przewodów łączących nasz komputer przenośny z urządzeniami peryferyjnymi. Wygodę tego rozwiązania docenią przede wszystkim osoby często zabierające notebooka z biurka. Wydawałoby się, że niewiele da się już w tej dziedzinie ulepszyć – w końcu korzystanie ze stacji dokującej jest na tyle proste i niewymagające wysiłku, że trudno byłoby wymyślić coś jeszcze bardziej banalnego w użyciu.

Biuro bez kabli-poznaj bezprzewodowe dokowanie laptopa

Intel Wireless Docking – teraźniejszość bez przewodów

Po dokładniejszym przeanalizowaniu tematu doszliśmy jednak do wniosku, że stacje dokujące mają jeszcze jedną wadę, która potrafi być dość uciążliwa dla użytkownika. Otóż urządzenia te, z powodu ilości podłączonych do nich przewodów, mogą wprowadzać chaos w miejscu pracy. W efekcie stacja dokująca, co prawda ułatwia częste przemieszczanie się z laptopem, ale ceną, jaką musimy za to zapłacić, są kable zabierające mnóstwo miejsca i przeszkadzające w swobodnym gospodarowaniu miejscem na biurku.

Na szczęście i na to znalazło się rozwiązanie. Intel opracował technologię Intel Wireless Docking, która (jak sama nazwa wskazuje) pozwala na dokowanie laptopa bezprzewodowo. Innymi słowy, wszystkie przewody są do takiej stacji dokującej podłączone fizycznie, ale sam laptop już nie. W rezultacie stację dokującą wykorzystującą wspomnianą technologię możemy spokojnie postawić w takim miejscu biurka, w którym podłączone do niej przewody będą nam najmniej przeszkadzać.

Kablom mówimy nie!

Brzmi nieźle, prawda? Ale jak to właściwie działa? Technologia Intel Wireless Docking wykorzystuje do komunikacji z notebookiem standard bezprzewodowej transmisji danych IEEE 802.11ad, pracujący w paśmie 60 GHz i umożliwiający przesyłanie danych z przepustowością nawet 7 Gb/s. Oficjalna nazwa tego standardu to WiGig (skrót od „Wireless Gigabit”). Abyśmy jednak mogli z niego skorzystać, nasz komputer musi spełnić jeden warunek: musi być wyposażony w procesor Intel Core 5. generacji z obsługą technologii vPro oraz moduł sieciowy Intel Tri-Band Wireless-AC 17265. Niektóre z urządzeń spełniających te warunki to HP Elite X2 1011 G1 oraz Del Latitude 7250, 7450, 5250, 5450, 5550 i 7350.

Intel Wireless Docking w praktyce

My opiszemy nasze wrażenia z pracy z Intel Wireless Docking na przykładzie laptopa HP Elite X2 1011 G1 oraz bezprzewodowej stacji dokującej HP Advanced Wireless Dock.

HP Advanced Wireless Dock jest niewielkim (8,5 cm × 8,5 cm × 8,7 cm) sześcianem i waży ok. 0,4 kg. Postawienie go gdzieś na skraju biurka, czy pod monitorem nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Jak na stację dokującą przystało, HP Advanced Wireless Dock został wyposażony w dość pokaźny zestaw złączy. Producent oddał nam do dyspozycji cztery gniazda USB 3.0, dwa wyjścia wizyjne DisplayPort i jedno D-Sub, port sieciowy RJ-45, złącza słuchawek i mikrofonu, a także, oczywiście, gniazdo zasilacza. Stację można łatwo przypiąć do biurka za pośrednictwem standardowego zamka Kensington.

Korzystanie z HP Advanced Wireless Dock jest tak proste, że poradziłby sobie z nim nawet przedszkolak. Po podłączeniu stacji do zasilania, automatycznie zaczyna ona skanować otoczenie w poszukiwaniu laptopa spełniającego wspomniane wcześniej wymagania, czyli wyposażonego w moduł Intel Tri-Band Wireless-AC 17265, pozwalający na bezprzewodową komunikację z wykorzystaniem technologii WiGig.

Kiedy stacja „namierzy” w swojej bliskości odpowiedniego laptopa, połączenia nawiązywane jest całkowicie automatycznie, a obraz z notebooka natychmiast pojawia się na ekranie monitora podpiętego do stacji. Wszystkie podłączone do stacji urządzenia peryferyjne są natychmiast dostępne, zaś użytkownik nie musi martwić się o jakąkolwiek dodatkową konfigurację – może natychmiast przystąpić do pracy. Oczywiście, ze względów bezpieczeństwa możliwe jest również wyłączenie w oprogramowaniu stacji funkcji automatycznego łączenia. W takiej sytuacji, po znalezieniu przez laptopa aktywnej stacji, na jego ekranie wyświetli się najpierw pytanie, czy urządzenia mają nawiązać połączenie. Dodajmy jeszcze, że wszystkie dane przesyłane między laptopem a stacją dokującą są szyfrowane, a dodatkowo możemy zabezpieczyć dostęp do stacji hasłem.

Obraz na 3 monitorach bez kabli

Praca z bezprzewodową stacją dokującą może budzić pytanie o tzw. _ input lag _, czyli czas, jaki upływa od momentu np. kliknięcia myszą do pojawienia się reakcji na to kliknięcie na ekranie. Tymczasem stacja dokująca HP ma czas reakcji o ok. 40 milisekundy dłuższy w porównaniu z rozwiązaniami przewodowymi. Oznacza to, że przy normalnym użytkowaniu dodatkowe opóźnienie będzie praktycznie niezauważalne gołym okiem.

Również dodatkowe obciążenie procesora podczas korzystania z HP Advanced Wireless Dock jest zredukowane do minimum i kształtuje się na poziomie 1-2%. Jest to niewątpliwie zaleta, biorąc pod uwagę fakt, iż w przypadku stacji dokujących komunikujących się z laptopem za pośrednictwem interfejsu USB obciążenie to jest wielokrotnie wyższe. Na słowa uznania zasługuje również fakt, że stacja bez problemów radzi sobie np. z przesyłaniem materiałów wideo w rozdzielczości 4K. Warto też dodać, że HP Advanced Wireless Dock pozwala na jednoczesne korzystanie z dwóch monitorów o rozdzielczości do 1920 x 1200 pikseli.

Czy zatem Intel Wireless Docking to technologia, która już teraz pozwala na płynną i komfortową pracę bez plączących się po biurku przewodów? Odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Niezwykle intuicyjne i płynne działanie dają użytkownikowi komfort i wygodę, jakich nie zapewnią żadne rozwiązania przewodowe.

Szukasz porady? Skontaktuj się z ekspertem z One System:

tel.: 22 244 13 98, e-mail: DoradcyIT@onesystem.pl

wiadomości
druki
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)