Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Olszewski
Krzysztof Olszewski
|

Stary komputer to niebezpieczny komputer

0
Podziel się:

Wymiana komputera w firmie to zbędny wydatek – tak twierdzi aż co trzeci ankietowany w sondzie przygotowanej przez firmę Intel i Money.pl. Niewielu badanych zdaje sobie sprawę, jak przestarzały sprzęt komputerowy może firmie zaszkodzić.

Stary komputer to niebezpieczny komputer
(Dennis van Zuijlekom/Flickr.com (CC BY-SA 2.0))

Wymiana komputera w firmie to zbędny wydatek – tak twierdzi aż co trzeci ankietowany w sondzie przygotowanej przez firmę Intel i Money.pl. Niewielu badanych zdaje sobie sprawę, jak przestarzały sprzęt komputerowy może firmie zaszkodzić.

Jak wynika z badania Spiceworks, ponad połowa firm na rynku posiada w swojej infrastrukturze przynajmniej jedną maszynę pracującą pod kontrolą platformy Windows Server 2003. Leciwy, 14-letni system, którego oficjalne wsparcie Microsoft zakończył w połowie lipca 2015 r., ma nadal 18 proc. udziałów w rynku serwerowych systemów. Pierwsze miejsce z wynikiem 45 proc. należy do Windows Server 2008, zaś najnowszą edycję platformy serwerowej Microsoftu (2012) ma raptem tylko co czwarta firma.

To, że firmy niechętnie wymieniają sprzęt komputerowy, potwierdzają również wyniki naszej sondy, przygotowanej przez Money.pl i firmę Intel.

Wzięło w niej udział ponad 4 tysiące czytelników serwisu Money.pl. Wszyscy odpowiadali na pytanie: „Co ile lat warto wymieniać komputer w firmie”. Odpowiedzi? Zaskakujące!

Aż co trzeci ankietowany (34%) uznał, że wymiana sprzętu na nowszy nie ma sensu i jest zbędnym wydatkiem.

Prawie połowa uczestników sondy uważa również, że sprzęt komputerowy w firmie - jeśli już trzeba wymieniać - to minimum po 5 latach. A to oznacza, że na biurkach pracowników stoi technologiczny złom. Czym to grozi? Specjaliści Intela podsumowali to w kilku punktach:

  • zwiększone ryzyko wykorzystania luk w oprogramowaniu systemowym serwerów, sprzętu sieciowego oraz biurowego;
  • awarie wysłużonych komponentów powodują wzrost kosztów eksploatacji i konserwacji sprzętu;
  • starzejące się oprogramowanie traci stabilność (zjawisko "bit rot”) i zmniejsza produktywność na skutek awarii;
  • degradacja tradycyjnych nośników mechanicznych ogranicza dostęp do danych;
  • zmniejsza się konkurencyjność firmy na rynku (brak dostępu do nowych technologii wymagających sprzętu i oprogramowania nowszej generacji);

- Szacuje się, że na całym świecie jest 750 milionów komputerów wyposażonych w technologię, która ma pięć lub więcej lat. Dłuższy czas uruchamiania się, wolniejsza praca aplikacji, zawieszanie się urządzenia, groźba utraty danych – wszystko to po pierwsze frustruje użytkownika, a po drugie oznacza realne straty dla przedsiębiorstwa. Z naszych szacunków wynika, że wymieniając stare komputery można rocznie zwiększyć wydajność pracy nawet o 21 roboczogodzin na jednego pracownika – mówi Krzysztof Jonak, Poland Country Manager w Intelu.

Tylko 18 procent ankietowanych jest zdania, że komputery w firmie należy wymieniać minimum co dwa lata. I choć to inwestycja kosztowna, to warta rozważenia. Raz utraconego zaufania klientów, pracowników, a nawet kontrahentów, gdy stracimy cenne dane, albo nie wywiążemy się z umowy, zazwyczaj już nigdy w pełni się nie odzyskuje.

Materiał przygotowany we współpracy z firmą Intel

Szukasz porady? Skontaktuj się z ekspertem z Asseco:
+48 22 574 88 23; e-mail: piotr.fabjaniak@assecods.pl

pc
intel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)