Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małe PC - duże możliwości, czyli miniPC w biznesie

0
Podziel się:

Postęp w technologiach komputerowych, związany przede wszystkim z miniaturyzacją, pozwala obniżyć koszty wyposażenia i utrzymania biura. Miniaturowe pecety, znane jako miniPC, zapewniają jednak także inne korzyści istotne dla sukcesu firmy.

Małe PC - duże możliwości, czyli miniPC w biznesie

Czasy, gdy podłączony do pękatego monitora kineskopowego powolny, zamknięty w dużej skrzynce komputer kosztował tyle, co samochód, dawno odeszły do historii. Co nie oznacza, że technologia komputerowa osiągnęła względne status quo – wręcz przeciwnie. Postęp, jaki dokonał się na tym polu w ostatnich latach, stwarza firmom zupełnie nowe możliwości.

I nie chodzi tylko o tradycyjne kryterium oceny komputera, czyli wydajność. Dziś, gdy w typowych zastosowaniach biurowych więcej niż zadowalającą moc obliczeniową oferuje praktycznie każdy nowy komputer, rywalizacja coraz częściej toczy się w innych kategoriach: kosztów eksploatacji (zużycie prądu), rozmiarów (metraż wynajmowanych pomieszczeń), prezencji (wrażenie na kliencie) i dodatkowych walorów użytkowych (cicha praca, niskie temperatury, przenośność).

„Mini PC to kategoria, która dynamicznie się rozwija i wzbudza niemałe zainteresowanie zarówno wśród małych i średnich przedsiębiorstw, jak i większych firm czy instytucji. Według prognoz IDC do 2018 roku na świecie w użytku będzie około 8 milionów urządzeń Mini PC, z czego 5 milionów ma znaleźć zastosowanie właśnie w biznesie i instytucjach. Firmy oraz instytucje coraz chętniej decydują się na inwestycje w rozwiązania tego typu zarówno w roli głównej stacji roboczej, jak i ultramobilnego komputera dodatkowego, który łatwo zabrać ze sobą w podróż służbową lub na prezentację” – mówi Gabriela Maksymiuk, Territory Marketing Manager CEE w Intelu.

Pełnoprawne komputery PC z systemem Windows lub Linux zamknięte w obudowach wielkości pudełka czekoladek lub nawet paczki gum do żucia są niezwykle atrakcyjne z perspektywy środowisk komputerowych, w których liczy się oszczędność miejsca i kompaktowość zastosowanych rozwiązań. Urządzenia takie jak Intel Compute Stick lub Intel NUC, podłączone do telewizora lub monitora przez HDMI, są w zasadzie niewidoczne i nie wymagają dodatkowego miejsca na biurku - a to zaledwie początek listy zalet komputerów Mini PC.

Mniejsze zużycie prądu = mniejsze koszty

Po pierwsze: miniPC jest znacząco tańszy w eksploatacji. W porównaniu do komputera klasy desktop sprzed kilku lat, zużywa nawet kilkukrotnie mniej prądu. Wzorcowy stacjonarny komputer klasy miniPC: Intel NUC (Next Unit of Computing), wyposażony w wydajny, a zarazem energooszczędny procesor Intela (od Celerona do Intel Core i7), pobiera średnio 10 W. Tradycyjny komputer typu desktop sprzed czterech lat zużyje w tym czasie przeciętnie 65 W. Tak znaczące obniżenie zapotrzebowania na energię jest możliwe dzięki zarówno zminiaturyzowaniu układów scalonych (im węższe ścieżki przewodzące, tym mniejsze zużycie prądu), jak i optymalizacji ich architektury w celu osiągnięcia większej wydajności.

Przenośny, kieszonkowy Intel Compute Stick o wielkości mniej więcej czekoladowego batonika, np. w konfiguracji z procesorem Intel Atom, może zapewnić jeszcze mniejszy pobór mocy. I to mimo tego, że jest to – w co trudno uwierzyć, oceniając po rozmiarach - pełnoprawny komputer PC. W filigranowej konstrukcji kryje się oprócz procesora (Intel Atom lub Core M3) pamięć RAM i miejsce na dane, moduły łączności Wi-Fi i Bluetooth, czytnik kart microSD, porty USB i HDMI. Korzystając z systemu Windows lub linuksowego Ubuntu, Intel Compute Stick pozwoli edytować dokument tekstowy, wyświetlić prezentację i umożliwi korzystanie z Internetu.

Już samo tylko mniejsze zapotrzebowanie na energię mogłoby nakłonić rozsądnego szefa do modernizacji biura wyposażonego w sprzęt sprzed ładnych paru lat - Intel NUC wydaje się w tym kontekście idealnym rozwiązaniem. Mniejsze zużycie prądu nie jest jednak nawet największą korzyścią z wymiany starych, tradycyjnych komputerów na Mini PC. W praktyce jeszcze ważniejsze są inne walory tych urządzeń.

Komfort pracy

Dzięki niewielkiemu zużyciu prądu komputery Mini PC nie generują nawet w przybliżeniu tyle ciepła co tradycyjne komputery biurowe sprzed lat. To oznacza, że w pomieszczeniu łatwiej jest utrzymać sprzyjającą pracy temperaturę pokojową, nawet przy braku klimatyzacji.

Znikome nagrzewanie się komputerów wyposażonych w niskonapięciowe podzespoły nowej generacji oznacza ponadto, że nie trzeba stosować do ich schładzania głośnych, wysokoobrotowych wiatraczków. Nowoczesne Mini PC, jak Intel NUC czy Intel Compute Stick, są chłodzone pasywnie, czyli radiatorami. Dzięki temu pracują bardzo cicho, nie męcząc decybelami i nie rozpraszając.

Oszczędność miejsca

Intel NUC, mimo że jest pełnoprawnym komputerem, ma zaskakująco niewielkie rozmiary (11,5 x 11,1 cm, przy wysokości kilku centymetrów, zależnie od konfiguracji). To oznacza, że nie zajmie wiele miejsca na biurku – zakładając, że ktoś w ogóle chciałby go na nim postawić. Znajdujący się w zestawie wieszak VESA pozwala bowiem łatwo zamontować Mini PC za monitorem, dzięki czemu pracownik zyskuje więcej powierzchni roboczej na biurku – lub po prostu może zadowolić się biurkiem o mniejszym blacie, zajmującym mniej miejsca.

W przypadku komputera Intel Compute Stick o oszczędności miejsca trudno wręcz mówić, bo pod tym względem jest ucieleśnieniem ideału – nie zabiera miejsca w firmie w ogóle. To urządzenie dosłownie kieszonkowe, z tą właśnie myślą zostało stworzone. Można je nosić ze sobą wszędzie, choćby w kieszeni marynarki, i nawet o tym nie pamiętać. ICS przyda się w najrozmaitszych sytuacjach, w których zazwyczaj komputera tradycyjnego ze sobą nie mamy - bo na przykład wydawało się nam, że notebook nie będzie potrzebny lub po prostu nie chciało się nam go dźwigać. Intel Compute Stick pozwala zapomnieć o takich problemach. Wpięty w hotelowy telewizor, zamieni go w komputer z komfortowo dużym ekranem, co pozwoli nam na przykład obejrzeć w Internecie najnowszy odcinek ulubionego serialu.

Jak z niego korzystać, skoro nie ma klawiszy? Na szczęście nie trzeba nosić ze sobą dodatkowo klawiatury z łącznością Bluetooth, choć oczywiście gdy nadarzy się okazja, można ją wykorzystać. Intel Compute Stick można obsługiwać także za pomocą klawiatury wirtualnej, wyświetlanej na ekranie smartfona lub tabletu. Wystarczy pobrać z Internetu odpowiednią aplikację.

W firmie Intel Compute Stick idealnie sprawdzi się jako komputer do pracy w systemie tak zwanych gorących biurek. Wystarczy podłączyć go do monitora, skorzystać z również współdzielonej z innymi użytkownikami wygodnej mechanicznej klawiatury i voil?! _ - _ już po chwili możemy pracować na swoim prywatnym komputerze, w stworzonych przez siebie dokumentach, w ulubionych programach i w optymalnej, uprzednio ustalonej konfiguracji.

Intel Compute Stick to także dobre, niekrępujące rozwiązanie, gdy chcemy komuś coś zaprezentować na jego własnym terenie, w sali konferencyjnej, której wyposażenia nie znamy. Zamiast walczyć z żywiołem nieskłonnej do współpracy techniki, podłączamy Intel Compute Stick do telewizora, wykonujemy swoją misję i po skończonym pokazie po prostu chowamy komputer do kieszeni lub torby – pewni, że w cudzej firmie nie pozostały przez przypadek żadne ważne dane...

Estetyka

Nie można nie doceniać na pozór drugorzędnej, ale w praktyce nierzadko bardzo istotnej zalety komputerów Mini PC, jaką jest możliwość całkowitego ukrycia ich przed wzrokiem osób postronnych. Dla klientów schludny wygląd biura ma znaczenie, często wpływa na ogólne wrażenie. A to w oczywisty sposób przekłada się na skalę sukcesu firmy. Intel NUC, zawieszony za ekranem, staje się zupełnie niewidoczny. Jednak nawet wtedy, gdy ma swoje miejsce na biurku, robi dobre wrażenie. Nie sposób go pod tym względem porównywać do typowych pecetów zamkniętych w dużych, zazwyczaj niezbyt pięknych obudowach ATX.

Łatwość zdalnego zarządzania

Jednym z warunków sprawnego działania firmy jest pewność, że sprzęt komputerowy będzie działać jak należy i nawet jeśli pojawi się jakiś problem techniczny, będzie można szybko znaleźć rozwiązanie. Komputery Intel NUC można kupić w wersjach z procesorami Intel Core vPro, co pozwala na zdalny do nich dostęp nawet wtedy, gdy są wyłączone. Oznacza to, że każda firma – nawet mała, nie utrzymująca własnego serwisanta – będzie mogła błyskawicznie zamówić fachową diagnozę. Także wtedy, gdy specjalista IT znajduje się w innym mieście.

Czasy gargantuicznych, zajmujących całe sale komputerów lampowych minęły dekady temu. Proces miniaturyzacji układów scalonych trwa odtąd nadal, wciąż przesuwając granice możliwości.

Małe jest piękne i przydatne. Warto skorzystać z wielkich możliwości, jakie zapewniają miniaturowe rozmiary. Zastosowań konstrukcji klasy Mini PC jest, jak widać, wiele.

Szukasz porady? Skontaktuj się z ekspertem z One System: *
*
tel.: 22 244 1398, e-mail: DoradcyIT@onesytem.pl

pc
intel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)