Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Internet Rzeczy (IoT). Technologia, która zmieni świat

0
Podziel się:

Choć Internet Rzeczy (IoT) wciąż może kojarzyć się z pewną egzotyką, w gruncie rzeczy to technologia, której udział na rynku innowacji rośnie bardzo szybko.

Internet Rzeczy (IoT). Technologia, która zmieni świat

Jak szacuje firma badawcza IDC, tylko między 2014 a 2018 r. jego wartość w Polsce podwoi się (z 1,5 mld do 3,1 mld dol.). Analitycy firmy Gartner przewidują, że do 2020 r. na całym świecie do globalnej sieci podłączonych będzie ponad 25 miliardów sprzętów.

Internet Rzeczy to sieć bardzo różnych urządzeń, które zdolne są do komunikacji zarówno między sobą bez udziału człowieka. Smartfony "rozmawiające” z lodówkami, samochody z innymi pojazdami na drodze, maszyny w fabryce produkujące inne maszyny, sensory w sklepach zbierające informacje o klientach, zdolne przedstawiać wysoce spersonalizowane oferty - to wszystko i wiele więcej umożliwi właśnie IoT. Rozwój tej technologii ma na celu zatarcie granic między rzeczywistością offline i online, a ostatecznym celem jest powstanie "Internetu Wszechrzeczy”, gdzie literalnie każdy przedmiot będzie zdolny komunikować się z otoczeniem.

Z pierwszego badania polskiego rynku pod kątem adaptacji IoT przez konsumentów, przeprowadzonego w 2015 roku przez IAB, wynika, że aż 40 proc. respondentów "posiada sprzęty, które mogą funkcjonować w ekosystemie IoT, a kolejne 50 proc. wykorzystywałoby takie urządzenia, gdyby miało taką możliwość” (źródło)
.

Wyodrębnione w raporcie kategorie, które mają największy potencjał rozwoju w najbliższej przyszłości, to przede wszystkim inteligentne domy, sprzęt AGD/RTV oraz tzw. wearables. Szansę na przesunięcie paradygmatu w obszarze motoryzacji mają komputerowo sterowane samochody, w ciągu kolejnych 5 lat (do 2020 roku) liczba pod­łączonych do internetu autonomicznych pojazdów kontaktujących się z kierowcą, innymi pojazdami oraz całą drogową i miejską infrastrukturą ma wzrosnąć do 70 mln (źródło)
.

Polskie firmy IoT

Jedną z pierwszych polskich firm, która na wczesnym etapie dołączyła do wyścigu IoT, było krakowskie Estimote. Jakub Krzych i Łukasz Kostka zaproponowali wdrożenie sensorów do mikrolokalizacji (tzw. beaconów) niemal w tym samym momencie, w którym Apple oficjalnie włączył energooszczędny standard Bluetooth 4.0. w kolejnych generacjach iPhone'ów. To z miejsca pozwoliło Estimote znaleźć się w czołówce firm oferujących integrację świata ecommerce z tradycyjnym retailem.

_ [ ** źródło ** ] _

W jaki dokładnie sposób działają beacony? To w gruncie rzeczy przyklejane do ściany albo innych powierzchni małe komputery, przypominające kolorowe kamyki, które potrafią automatycznie łączyć się ze smartfonami lub smartwatchami i uruchamiać zaprogramowane wcześniej akcje. Jeżeli więc spędzamy dłuższą chwilę przy półce z butami określonej marki, możemy otrzymać powiadomienie o specjalnej zniżce prosto na nasz telefon. Właściciel sklepu, analizując "mapy”, na których widać szlaki wyznaczane przez klientów, może tak zorganizować przestrzeń, by lepiej eksponować towar cieszący się największym zainteresowaniem.

_ [źródło: mat.pras.] _

Firma może pochwalić się światowej klasy wdrożeniami, m.in. dla muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, gdzie beacony dostarczały dodatkowe informacje przy wybranych dziełach, na słynnym stadionie Camp Nou, dzięki czemu na bieżąco można śledzić szczegółowe statystyki podczas meczów czy też na lotnisku w Katarze, gdzie mikrolokalizacja ułatwia nawigację i dotarcie do odpowiednich bramek w wyznaczonym czasie.

Innym ciekawym przykładem praktycznego stosowania IoT jest firma Fibaro, która zajmuje się sprzedażą wszelkiego rodzaju sensorów i czujników, a także kompleksowo "uinteligentnia” domy. W artykule "Zaczynamy mieszkać jak Jetsonowie”, opublikowanym na łamach Pulsu Biznesu, Rafał Ciszewski reprezentujący Fibaro opowiedział o mieszkaniach powstających w Krakowie, w których specjalne urządzenia umożliwiają zarządzanie domem poprzez... gesty.

_ [ ** źródło ** ] _

- Ruchy rąk przekształcają się w konkretne akcje. Przykładowo, jeżeli spieszymy się z wyjściem do pracy, a musimy jeszcze wyłączyć kuchenkę, pozamykać okna i zmniejszyć ogrzewanie, to odpowiedni gest automatycznie uruchomi całą sekwencję takich zdarzeń. System wykrywa nie tylko podstawowe gesty, ale także ich kombinacje - wyjaśniał ekspert.

Inne urządzenia w ofercie firmy pozwalają na automatyczne, precyzyjne dopasowanie oświetlenia, dostosowanie temperatury (system może na bieżąco optymalizować zużycie energii w kuchni, biorąc pod uwagę na przykład fakt, że przyrządzamy posiłek, z czym wiąże się wzrost ciepła) czy zużycie prądu przez urządzenia elektryczne w domu. Dzięki dedykowanej aplikacji na smartfony, wszystkie istotne dane trafiają na nasz ekran, a dowolnych manipulacji nad systemem możemy dokonywać z każdego miejsca na świecie.

Cloud Your Car to usługa oferowana przez inną polską firmę, założoną przez Patryka Szymczaka we Wrocławiu. Dzięki specjalnemu urządzeniu, przypominającemu ładowarkę samochodową (także wpinaną w miejsce zapalniczki), każdy samochód może stać się "inteligentny”. Cloud Your Car posiada wbudowany system GPS, dzięki czemu możliwe jest zbieranie informacji na temat lokalizacji, ilości pokonanych kilometrów czy przeciętnej prędkości.

_ [źródło: mat. pras.] _

Urządzenia zamontowane na przykład w firmowej flocie przesyłają dane do chmury obliczeniowej, a system proponuje rozwiązania optymalizacyjne (wyznacza krótsze trasy, etc.) i wyświetla je w formie wygodnego raportu. Istniejące API pozwala na dowolne rozwijanie technologii i integracje z popularnymi systemami CRM czy programami księgowymi. Według przewidywań domu badawczego IDC, "rynek rozwiązań do monitoringu floty będzie w najbliższych latach najszybciej rozwijającym się segmentem IoT w Polsce. Jego wartość osiągnie 379 mln dol. w 2018 roku” (źródło)
.

- Platforma Intel IoT pomaga szybciej wprowadzać innowacje na rynek, ograniczając złożoność rozwiązania i oferując zdefiniowaną, powtarzalną podstawę sposobu łączenia się i przesyłania poufnych danych przez urządzenia do chmury. Dzięki platformie Intel IoT, firma Intel wspiera rozwój innowacji w zakresie IoT, a te szybciej trafiają na rynek, umożliwiając firmom osiągnięcie globalnego potencjału - mówi Gabriela Maksymiuk, Territory Marketing Manager CEE, Intel.

Rynek IoT staje się coraz bardziej zatłoczony, ponieważ bariera wejścia z roku na rok obniża się. Oferowane przez wiodące firmy technologiczne platformy, jak choćby Intel IoT Platform, pozwalają szybko dostosować oferowane produkty do większego ekosystemu. Kluczowym czynnikiem, który może zaważyć o kierunku rozwoju IoT nie tylko w Polsce, ale i na świecie, będzie stopień integracji urządzeń różnych producentów. Dopiero przy satysfakcjonującym i wygodnym w obsłudze multisystemem możemy spodziewać się prawdziwej eksplozji na rynku inteligentnych sprzętów.

Materiał przygotowany we współpracy z firmą Intel

chmura
intel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)