Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chmura publiczna, prywatna czy hybrydowa - która najlepsza dla Twego biznesu?

0
Podziel się:

Każde przedsiębiorstwo od czasu do czasu potrzebuje dodatkowego miejsca do przechowywania danych i większych zasobów do ich przetwarzania. Platformy cloud pomagają rozwiązywać problemy z elastycznością i zmiennym zapotrzebowaniem na moce obliczeniowe. Dlatego też chmura w ciągu ostatnich kilku lat zyskuje coraz więcej zwolenników. Transformacja cyfrowa i korzystanie z chmury mają kluczowe znaczenie dla sukcesu przedsiębiorstw w erze cyfrowej – to główny wniosek z badania przeprowadzonego wśród szefów IT i decydentów biznesowych przez IDG Research Services.

Co trzeba wiedzieć o chmurze?

Przypomnijmy, korzystanie z chmury obliczeniowej _ (cloud computing) _ polega na tym, że wszelkie obliczenia są wykonywane nie na komputerze lokalnym, ale na serwerach. Te z kolei mogą być zarządzane przez własny dział IT lub przez zewnętrznego dostawcę usług. W zależności od tego chmury dzielimy na trzy rodzaje:

  • *Chmura prywatna *_ (private cloud) _, zwana także własną lub wewnętrzną, działa w ramach wewnętrznej sieci firmy. Zarządzany przez firmę serwer dokonuje obliczeń na użytek jej pracowników, przechowuje ich dane, umożliwia komunikację i współpracę w ramach lokalnej struktury IT.
  • *Chmura publiczna *_ (public cloud) _ jest określana jako zewnętrzna, gdyż wszelkie usługi zapewnia serwer należący do podmiotu zewnętrznego. Z tego najpopularniejszego modelu korzystają zarówno podmioty biznesowe, jak i osoby prywatne (nierzadko bezpłatnie, np. używając kont e-mailowych, często powiązanych z dodatkowymi funkcjami, takimi jak edytory tekstu czy arkusze kalkulacyjne).
  • *Chmura hybrydowa *_ (hybrid cloud) _ łączy oba podstawowe modele chmury. Najczęściej na to rozwiązanie decydują się firmy małe i średnie, które koszt utrzymywania chmury w pełni prywatnej uznają za zbyt wysoki lub te, które wolą przechowywać kluczowe informacje na własnych serwerach.

Korzystanie z chmury jest nie tylko wygodne, ale i ekonomiczne. Pozwala firmie zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas, oraz uniknąć wielu trudności technicznych. Polskie firmy z reguły są już tego w pełni świadome, co potwierdzają liczby. Jak wynika z badania przeprowadzonego wiosną 2016 r. przez Ipsos na zlecenie Intela wśród menedżerów IT z firm zatrudniających ponad 150 osób, już 34 proc. dużych przedsiębiorstw w Polsce korzysta z chmury. Najchętniej z prywatnej: ten model wybrało aż 56 proc. firm, które postawiły na c_ loud computing. _W przypadku wyboru chmury hybrydowej lub publicznej proporcje te wynoszą odpowiednio 26 proc. i 19 proc.

Wiele wskazuje na to, że każda firma wcześniej czy później zacznie wykorzystywać model chmurowy. Do 2025 r. wszystkie przedsiębiorstwa będą korzystać z cloud computingu, zaś 85 proc. aplikacji trafi do chmury - prognozuje firma Huawei, z którą Intel współpracuje przy rozwoju usług i produktów cloud.
Nie ulega wątpliwości, że przyszłość należy do chmury obliczeniowej, w dużej mierze za sprawą gwałtowne rosnącego zapotrzebowania na analizę dużych zbiorów danych _ (big data) _. Zgodnie z raportem IDC, wzrost tego typu usług jest aż sześciokrotnie większy niż średni wzrost rynku całej branży IT. Analitycy Gartnera uważają, że wydatki firm na chmury obliczeniowe wyniosą w 2016 r. aż 111 mld USD, a już w 2020 r. niemal dwukrotnie więcej: 216 mld USD. Podmioty biznesowe, które nie wykorzystają na czas przewagi, jaką oferuje potencjał chmury, będą miały poważne problemy z utrzymaniem się na rynku.

Korzyści wynikające z przeprowadzki do chmury:

  • oszczędności na kupnie, konserwacji i modernizacji sprzętu,
  • oszczędności na kupnie oprogramowania,
  • mniejsze koszty obsługi IT,
  • gwarancja niezawodnego działania (umowy SLA),
  • gwarancja bezpieczeństwa danych,
  • stały dostęp do stanowiska pracy.

Publiczna, prywatna czy hybrydowa? Porównanie platform chmurowych

Obecnie zasadnicze pytanie brzmi nie, czy przenosić się do chmury, lecz kiedy i jaki optymalny model platformy cloud computing wybrać? "Publiczna, prywatna czy hybrydowa chmura?" to jedno z coraz częściej zadawanych pytań w działach IT na całym świecie. Jednak podjęcie decyzji, który model wdrożyć może być trudne nawet w przypadku najbardziej doświadczonych firm. Jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań? Które będzie optymalne dla mojego biznesu? Czy istnieje "jedno, najlepsze" rozwiązanie? Przyjrzyjmy się pokrótce zaletom i wadom poszczególnych modeli chmury.

Chmura publiczna: niski koszt wejściowy, szybkie wdrażanie, duża skalowalność

Chmura publiczna jest najpopularniejszym rozwiązaniem spośród trzech rozpatrywanych modeli. Jest zarządzana przez jednego, zewnętrznego dostawcę. Może być niedrogim rozwiązaniem dla wielu firm, ponieważ zasoby są łączone, a użytkownicy płacą tylko za usługi i zasoby, z których korzystają.

Dane w chmurze publicznej są logicznie oddzielone od innych użytkowników w chmurze, mimo że znajdują się w tej samej sieci, i w większości przypadków na tym samym sprzęcie fizycznym.

Chmura publiczna jest bardzo skalowalna i stosunkowo niedroga, ale technicznie mniej bezpieczna niż chmura prywatna lub usługa kolokacji polegająca na przekazaniu zewnętrznej firmie własnych serwerów lub innych urządzeń IT, ponieważ nasze dane są przechowywane w tym samym miejscu co dane innych użytkowników. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń, można być spokojnym o swoje zasoby w chmurze publicznej.

Zalety i wady:

  • niedroga, kosztowo efektywna,
  • bardzo skalowalna,
  • szybka we wdrażaniu (w niektórych przypadkach wdrożenie jest możliwe w ciągu kilku godzin),
  • nie tak bezpieczna (dane na ogół współdzielą lokalizację fizyczną, a to nie jest w pełni bezpieczne),
  • czasami nie spełnia niektórych regulacji lub jest niezgodna z firmowymi wymaganiami,
  • bywa trudna w zarządzaniu.

Prywatna chmura: bezpieczniejsza, łatwiejsza w zarządzaniu, droższa (jeśli samodzielnie budowana)

W przeciwieństwie do publicznej, chmura prywatna jest centrum danych lub siecią, które wykorzystują technologie cloud computing. Jej podstawowym atutem jest bezpieczeństwo. Wdrożenie prywatnej chmury we własnym centrum danych jest dobrym rozwiązaniem, jeśli organizacja jest gotowa zainwestować czas i zasoby niezbędne do zarządzania nią. Firma korzystająca z chmury prywatnej w pełno zachowuje kontrolę nad wszystkimi danymi przechowywanymi i przetwarzanymi w tym środowisku. Taki model odpowiada zwłaszcza firmom, w których obowiązują rygorystyczne wymogi zgodności, lub które obawiają się o bezpieczeństwo swoich danych. Jednakże wdrażanie prywatnej chmury we własnym centrum danych wymaga odpowiednich umiejętności oraz wiąże się z koniecznością podejmowania wielu decyzji dotyczących doboru odpowiedniego sprzętu, oprogramowania i architektury.

Zalety i wady:

  • wysoce bezpieczna (dane są umieszczane na własnym sprzęcie i kontrolowane przez własne oprogramowanie lub starannie zarządzane przez dostawcę usług chmurowych),
  • można ją dostosowywać do specyficznych wymagań i standardów,
  • łatwiejsza w zarządzaniu (zapewnia większą kontrolę nad niemal każdym aspektem jej wdrożenia),
  • bardziej elastyczna niż publiczna,
  • droższa, jeśli budowana we własnym centrum danych (niektórzy dostawcy prywatnych chmur mogą zaoferować konkurencyjne ceny w stosunku do operatorów dużych chmur publicznych; budując prywatną chmurę u siebie trzeba się liczyć z większymi początkowymi kosztami i później w większości przypadków wyższym całkowitym kosztem posiadania).

Hybrydowa chmura: optymalne rozwiązanie?

Chmura hybrydowa stanowi trzecią opcję wdrożenia platformy cloud, w rzeczywistości będąc połączeniem chmury publicznej i prywatnej. Chmura hybrydowa wykorzystuje własne zasoby IT, kolokację oraz prywatne i publiczne środowiska cloud - łącząc je w taki sposób, żeby jak najlepiej spełniały określone potrzeby biznesowe. Połączenie najlepszych cech podstawowych modeli chmurowych pozwala firmom budować niestandardowe rozwiązania. Firma może na przykład przechowywać swoje poufne dane u siebie lub w wynajmowanym centrum danych (kolokacja), a następnie przenosić zasoby do chmury publicznej, gdy szybko potrzebuje dodatkowej mocy obliczeniowej. Alternatywnie, może hostować większość swoich zasobów w chmurze publicznej i używać tylko wynajmowane powierzchnie w centrum danych do wybranych operacji, wymagających separacji. Rozwiązania hybrydowe zapewniają bezpieczeństwo chmury prywatnej, skalowalność publicznej oraz pełne bezpieczeństwo i kontrolę w przypadku kolokacji.

Zalety i wady:

  • skalowalna i bezpieczna,
  • elastyczna,
  • efektywna kosztowo,
  • złożona, przez co trudna w zarządzaniu,
  • wymaga wiedzy eksperckiej, jasnej strategii wdrażania, odpowiednich umiejętności oraz stałych inwestycji.

_ And the winner is... _ - próbując wskazać zwycięzcę

Wiele firm wybiera hybrydową chmurę, ponieważ większość organizacji ma wiele różnych potrzeb. To naturalne, że pewne aspekty biznesu pasują bardziej do modelu chmury publicznej, inne do środowiska prywatnej chmury, a jeszcze inne operacje najlepiej realizować korzystając z własnej serwerowni lub usługi kolokacji. *Co jest najlepsze dla jednej firmy, nie musi być dobre w przypadku drugiej. Pomimo dużej złożoności zarządzania w przypadku rozwiązań hybrydowych zyskują one coraz więcej zwolenników. *

Przed podjęciem ostatecznych decyzji dotyczących wyboru modelu chmurowego oraz infrastruktury warto skonsultować się z doświadczonym ekspertem. W tym roku ofertę rozwiązań infrastrukturalnych dedykowanych obsłudze chmurowych platform obliczeniowych Intel uzupełnił o**procesory Xeon E5-2600 v4 (Broadwell) oraz dyski SSD typu 3D NAND. **Dzięki tym nowościom Intela firmy zyskują dziś dostęp do najbardziej zaawansowanych technologii, do niedawna wykorzystywanych jedynie przez duże chmury publiczne.

- Przedsiębiorstwa oczekują od architektury chmury efektywności i elastyczności. To one dyktują warunki i chcą mieć możliwość korzystania z chmury publicznej, prywatnej lub obu jednocześnie. Wynikiem tego jest zapotrzebowanie na infrastrukturę zdefiniowaną programowo SDI (Software-Defined Infrastructure) – powiedziała podczas tegorocznej konferencji Intel Cloud Day w San Francisco Diane Bryant, wiceprezes i dyrektor generalna Data Center Group w Intelu.

Chmura hybrydowa poza wszystkimi korzyściami jakie zapewnia cloud computing, pozwala jednocześnie zachować wcześniejsze inwestycje we własne pamięci masowe, sieci i sprzęt komputerowy. Stanowi fundament pod budowę elastycznego środowiska IT opartego na własnych zasobach IT i usługach chmurowych.

Znajomość wad i zalet każdego typu chmury, ułatwi podjęcie decyzji, dopasowanie do własnych potrzeb właściwego rozwiązania, jego wdrażanie i potem utrzymanie. Podsumowując, trudno wskazać jednego zwycięzcę, ponieważ każdy rodzaj chmury służy innemu celowi. Nie bez powodu wszystkie trzy modele nadal są coraz szerzej stosowane - każdy mając własne, unikalne zastosowania.

Materiał przygotowany we współpracy z firmą Intel

Szukasz porady? Skontaktuj się z ekspertem z Asseco:
+48 22 574 88 23; e-mail: piotr.fabjaniak@assecods.pl

chmura
intel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)