Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komfortowe i bezpieczne zakupy dzięki zaawansowanej analizie wideo

0
Podziel się:

Nowoczesne rozwiązania do analizy wideo umożliwiają bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni handlowej, poprawę obsługi klientów, a także przyspieszenie wykrywalności potencjalnych zagrożeń oraz nadużyć.

Komfortowe i bezpieczne zakupy dzięki zaawansowanej analizie wideo

W dotychczas stosowanych urządzeniach monitoringu wideo cały nacisk kładziony był na obrazowanie na żywo oraz archiwizację zapisanych materiałów. Radykalny wzrost mocy obliczeniowej sprawił, że obraz dostarczany przez kamery można analizować w czasie rzeczywistym. Przyczynia się to do usprawnienia pracy przedsiębiorstw, a także do poprawy ich bezpieczeństwa.

*Optymalizacja wykorzystania powierzchni handlowej *

Jednym z głównych wyzwań towarzyszących działalności w sektorze handlu detalicznego jest konieczność systematycznego podnoszenia efektywności sprzedaży. Identyfikując najczęściej odwiedzane miejsca - a co za tym idzie, miejsca najlepsze pod kątem działań promocyjnych - można znacząco poprawić efektywność placówek handlowych.

Zaawansowana analiza obrazu sprawia, że na podstawie strumieni wideo z kamer nowoczesne oprogramowanie może wyliczyć tzw. mapę ciepła. Określa ona aktywność klientów i wskazuje główne ścieżki, po których się poruszają, a także miejsca ich zatrzymania. W ten sposób można lepiej zaplanować rozmieszczenie towaru na sali sprzedaży. W efekcie działania marketingowe związane z promowanymi produktami będą skuteczniejsze. W ten sam sposób można opracować założenia długoterminowej optymalizacji pracy magazynu, aby zmniejszyć koszty spowodowane zbędnym przemieszczaniem towaru przez pracowników. Dzięki dużej mocy obliczeniowej dzisiejszych procesorów Intel mapa ciepła może być wyliczana na bieżąco, na podstawie analizy strumieni wideo z kamer. Choć można ją też wyliczyć z zapisanych wcześniej nagrań.

*Szybsza i lepsza obsługa klientów *

Oferowane przez firmę INFOCAM systemy inteligentnego nadzoru wideo analizują w czasie rzeczywistym strumień wideo i zliczają osoby oczekujące w kolejce. Jeśli liczba tych osób przekracza ustaloną wartość, system powiadomi o tym osoby zarządzające sklepem. Oprogramowanie pozwalana na analizę stopnia obciążenia poszczególnych alejek sklepowych, a także ocenę pracy kasjerów. Ocena ta obejmuje także wykrywanie ewentualnych przypadków działania w sposób niezgodny z prawem.

Wysoka konkurencyjność branży detalicznej skłania osoby zarządzające placówkami handlowymi do optymalizacji działań sprzedażowych także pod kątem potrzeb klientów. Dotyczy to zarówno efektywności obsługi, jak i rodzaju asortymentu oraz tzw. zatowarowania. Najprostszą miarą efektywności jest liczba klientów wchodzących i wychodzących ze sklepu połączona z informacjami o sprzedaży pozyskanymi z oprogramowania POS w kasach. Już ta podstawowa metryka umożliwia lepsze planowanie grafika pracy personelu w godzinach szczytu, czy też uruchomienie w wybranych porach dnia promocji mających na celu wzmocnienie sprzedaży do określonych grup odbiorców. System można dodatkowo uzupełnić o wykrywanie tworzących się kolejek.

*Poprawa bezpieczeństwa *

Zastosowanie nowoczesnej technologii analizy wideo może również usprawnić pracę operatora urządzeń monitoringu. Klasyczny nadzór wizyjny nad obiektem - lub miejscem publicznym - można uzupełnić o rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, aby wykryć pojazdy, których na danym terenie być nie powinno, zapisać informacje o samochodach wjeżdżających w chroniony obszar lub opuszczających go. Dotyczy to też niepowołanych osób, które mogą pojawić się w monitorowanym obiekcie np. po godzinach pracy. W analogiczny sposób można także monitorować chroniony teren pod kątem obecności niepowołanych osób po godzinach pracy. Z kolei narzędzia zliczania przebywających na danym obszarze osób posłużą do określenia czy nie zostanie przekroczona ich maksymalna liczba np. ze względów bezpieczeństwa.

Dzięki dużej mocy obliczeniowej procesorów Intel® Xeon® i Intel® Core(TM), przeszukiwanie nagrań pod kątem podobnych zdarzeń odbywa się bardzo szybko. W ten sposób można znaleźć poprzednią aktywność schwytanego przestępcy, odtworzyć wszystkie etapy działań, które doprowadziły do danego zdarzenia, a także wskazać aktywność związaną z przygotowywaniem ataku na dany obiekt. System ten działa w czasie rzeczywistym i bardzo usprawnia pracę służb mundurowych, umożliwiając szybszą reakcję na zagrożenia.

*Od małych rozwiązań do dużego centrum *

Szeroka oferta rozwiązań firmy Intel pozwala na dostosowanie konfiguracji systemu monitoringu wizyjnego do specyficznych potrzeb zróżnicowanych placówek handlowych, a także do oczekiwanych funkcjonalności i korzyści biznesowych. Do mniej rozbudowanych systemów - obsługujących do 8 do 16 kamer - najlepszą platformą będzie minikomputer Intel NUC wyposażony w procesor Intel Core i7.

- Dzisiejsza technologia umożliwia zamknięcie dużej mocy najnowszych procesorów Intel Core w niewielkim, bardzo sprawnym energetycznie urządzeniu. Komputery serii Intel NUC zostały tak zaprojektowane, aby połączyć wydajność obliczeniową, niewielki pobór prądu oraz nadzwyczaj małe rozmiary w jednym urządzeniu. Nawet tak złożone zadania, jak analiza strumienia wideo, z powodzeniem można wykonać na tym komputerze, który ma rozmiary mniejsze niż zasilacz dawnych stacji roboczych – mówi Krzysztof Jonak, dyrektor Intel w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

- Natomiast w dużych centrach handlowych, przy monitoringu miejskim lub przy ochronie rozległych obiektów takich jak lotniska, stosuje się rejestratory wyposażone w bardzo wydajne procesory Intel Xeon. W takich rejestratorach wykorzystać można również dyski SSD oferujące niezawodność i szybkość działania na poziomie o wiele wyższym niż dyski HDD. Takie maszyny wykorzystują niezwykle pojemną przestrzeń dyskową i dużo pamięci, posiadają przy tym bardzo szybką magistralę komunikacyjną. Górną granicą mocy powstałych komputerów są zazwyczaj ograniczenia oprogramowania – podsumowuje Krzysztof Jonak.

Materiał przygotowany we współpracy z firmą Intel

analityka
intel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)