Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyprowadzka od rodziców - 4 finansowe kroki do samodzielności

1
Podziel się:

Wyprowadzka z rodzinnego domu jest dużym wyzwaniem dla każdego młodego człowieka. Nowy etap to nie tylko niezależność, ale również konieczność organizacji codziennego życia na nowo.

Wyprowadzka od rodziców - 4 finansowe kroki do samodzielności
Wyprowadzka z rodzinnego domu jest dużym wyzwaniem dla każdego młodego człowieka. Nowy etap to nie tylko niezależność, ale również konieczność organizacji codziennego życia na nowo, w tym również kwestii finansowych. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z wyzwaniami dorosłego życia.

Przygotowanie kluczem do sukcesu

Planując krok w kierunku samodzielności, przede wszystkim przygotujmy na to rodziców. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona rozmowa pozwoli im na oswojenie się z nadchodzącymi zmianami, a zaangażowanie w przygotowania do przeprowadzki zminimalizuje niepokój. Być może rodzice będą mogli nas wesprzeć również finansowo, np. poprzez opłacenie kaucji za mieszkanie, która często stanowi dwukrotność miesięcznego czynszu.

Oprócz wspomnianej kaucji, rozpoczęcie samodzielnego życia to szereg mniejszych i większych wydatków. Na początku kariery zawodowej przeważnie nie zarabiamy dużych pieniędzy, stąd już na kilka miesięcy przed przeprowadzką pomyślmy o odłożeniu określonej sumy, która pozwoli np. na zakup niezbędnych sprzętów czy opłacenie czynszu.

Jeśli chodzi o czynsz – przed podpisaniem umowy najmu, dokładnie sprawdźmy, jakie opłaty zawiera oraz jakie dodatkowe koszty będą po naszej stronie. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, poprośmy o prognozę zużycia prądu i gazu oraz harmonogram płatności zaliczek. To umożliwi nam poznanie całkowitego kosztu utrzymania mieszkania np. na pół roku z góry i dokonanie ewentualnych rezerw budżetowych.

Planowanie

Większość z nas dopiero po przeprowadzce zaczyna sobie zdawać sprawę z długiej listy obowiązków, jakie wiążą się z utrzymaniem tzw. gospodarstwa domowego. Oprócz oczywistego sprzątania, musimy zadbać o zaopatrzenie lodówki, uzupełniać podstawowe środki czystości, a także pamiętać o opłaceniu wszystkich rachunków. Dlatego tak ważne jest planowanie, zwłaszcza jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem. Aby mieć kontrolę nad wydatkami, warto przechowywać rachunki i prowadzić domową księgowość. Wystarczy spisywać wydatki, najlepiej z podziałem na kategorie (m.in. jedzenie, rachunki, odzież czy przyjemności). Szczegółowe miesięczne podsumowanie pod kątem finansów pozwoli nam zaplanować płatności, a tym samym uniknąć sytuacji braku środków na np. opłacenie rachunków.

Oszczędności

Dzięki kontroli wydatków i planowaniu będziemy mogli śledzić, na które kategorie produktów wydajemy za dużo oraz gdzie możemy szukać oszczędności.

Dzięki planowaniu i kontroli wydatków możemy odkładać co miesiąc choćby niewielkie kwoty i tym samym budować poduszkę finansową, z której w nieprzewidzianej sytuacji będzie można wesprzeć domowy budżet.

Pamięć doskonała

Jeśli mamy problem z pamięcią, a w szczególności w obszarze związanym z opłacaniem rachunków, skorzystajmy z pamięci zewnętrznej. W regulowaniu zobowiązań pomoże nam zlecenie stałe, które polega na ustaleniu terminów przelewów na daną kwotę na wskazane konto odbiorcy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku opłat, których wartość co miesiąc jest taka sama, np. za Internet czy telewizję kablową oraz ustalanych z góry na podstawie prognoz zużycia, jak opłaty za wodę, prąd czy gaz. Jedyna rzecz, o której powinniśmy pamiętać, to aby raz w roku uwzględnić podsumowanie prognoz dotyczących prądu czy gazu i w zależności, czy mamy nadpłatę czy niedopłatę - zmienić wysokość płatności w przyszłym roku.

_ Zespół „Finansów na co dzień” eurobanku _

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Malwina
2 lata temu
Do przeprowadzki polecam firmę Taxi Bagażowe Kraków. Doskonale wykonują zlecenie i dbają o powierzony im dobytek.