Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gorączka przedświątecznych zakupów - jaki sposób płatności będzie najlepszy?

0
Podziel się:

Za zakupy chcemy płacić szybko i wygodnie. I choć najpopularniejszym sposobem nadal pozostaje gotówka, to Polacy coraz chętniej korzystają z płatności zbliżeniowych.

Za zakupy chcemy płacić szybko i wygodnie – to pewne. I choć najpopularniejszym sposobem nadal pozostaje gotówka, to Polacy coraz chętniej korzystają z płatności zbliżeniowych, w tym za pomocą telefonu komórkowego. A jaki sposób będzie najlepszy w okresie przedświątecznej gorączki zakupowej?

Gotówka wciąż dominuje

Większość Polaków nadal płaci za zakupy korzystając z gotówki - dotyczy to zarówno zakupów spożywczych (53%), jak również ubrań czy butów (52%)*. Uzasadnieniem wyboru gotówki jest z pewnością jej uniwersalność – w klasyczny sposób zapłacimy bowiem wszędzie i za wszystko. Szczególnie dotyczy to mniejszych miejscowości oraz zakupów dokonywanych na popularnych bazarkach i targach, na których terminale płatnicze nadal są rzadkością. Wyniki badań zwracają również uwagę na fakt, że dwudziesto-, trzydziesto- i czterdziestolatkowie częściej niż starsze grupy wiekowe dokonują płatności w mieszany sposób - kartą i gotówką. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być świadomość istnienia wad płatności gotówkowych – noszenie wypchanego portfela jest przecież niewygodne, a ukryte w nim pieniądze łatwo można utracić w wyniku zgubienia lub kradzieży.

Karta płatnicza – alternatywa

Podstawową alternatywą dla gotówki jest karta płatnicza. Dzięki temu kawałkowi plastiku, będziemy w stanie zapłacić w większości punktów usługowych w naszym kraju. A jak wynika z badania Maison&Partners**, będąc w ciągłym pośpiechu nie chcemy tracić czasu na szukanie pieniędzy w portfelu – przecież wystarczy przybliżyć kartę – i nie ma już problemu „grosika”, nie trzeba też czekać na przeliczenie banknotów i bilonu. Ponadto korzystając z kart, możemy także często liczyć na rabaty, promocje i ubezpieczenia, oferowane przez banki swoim klientom, również dodatkowe w okresie świątecznym. Zaletą karty płatniczej jest również jej bezpieczeństwo – nie tylko jest ona chroniona PIN-em, ale również może być szybko zastrzeżona. To znacznie obniża możliwość wypłacenia pieniędzy z karty przez złodzieja.

Karta płatnicza lub kredytowa może nam posłużyć również do zakupów przez Internet. Jest szczególnie przydatna na zagranicznych serwisach. Coraz częściej decydujemy się bowiem na poszukiwanie prezentów w sieci. Taka forma zakupu to z reguły spora oszczędność czasu, wygoda, a także szansa na konkurencyjne ceny. Za zakupy w sieci płacimy również na kilka sposobów, poza kartami korzystamy najczęściej z przelewów online (możliwych do wykorzystania tylko na krajowych serwisach) czy „wirtualnych portfeli” jakimi są systemy płatności elektronicznych, np. PayPal.

HCE – wygodna płatność zbliżeniowa

Prędzej zapomnimy zabrać z domu portfel niż telefon, a jeśli ten ostatni umożliwia nam dokonywanie płatności, to właściwie po co mamy nosić portfel ze sobą? Bankowcy są przekonani, że w niedalekiej przyszłości telefony będą w stanie zastąpić karty płatnicze, a płatności HCE staną się podstawową metodą płatności w naszym kraju.

Potencjał płatności zbliżeniowych wykorzystuje również Google, wprowadzając w tym miesiącu na rynek polski Android Pay. Mogą z niego korzystać posiadacze smartfonów z system Android min. 4.4, którzy zainstalują aplikację na telefonie (dostępną za darmo). Tu kwestia płatności wygląda podobnie, gdyż rozwiązanie bazuje na technologii HCE i NFC. Do aplikacji podpina się, wydaną przez bank, kartę debetową bądź kredytową, a płatność odbywa się jak tradycyjną zbliżeniówką – szybko i wygodnie. Co ciekawe, jesteśmy dopiero drugim krajem w Europie i szóstym na świecie z tym rozwiązaniem.

_ Zespół „Finansów na co dzień eurobanku” _

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)