Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak wybrać rachunek oszczędnościowy?

0
Podziel się:

Pieczołowicie gromadzonych oszczędności nie warto trzymać w domowej śwince-skarbonce. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest regularne wpłacanie środków np. na otwarte w tym celu konto oszczędnościowe w banku.

Jak wybrać rachunek oszczędnościowy?

Pieczołowicie gromadzonych oszczędności nie warto trzymać w domowej śwince-skarbonce. Pokusa, by wyciągnąć z niej pieniądze pod wpływem chwili, może być zbyt silna. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest regularne wpłacanie środków np. na otwarte w tym celu konto oszczędnościowe w banku. Dzięki temu nasze pieniądze będą również dodatkowo zarabiać.

Rachunek oszczędnościowy to swego rodzaju połączenie lokaty terminowej i tradycyjnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR). Dzięki temu jest on świetnym narzędziem dla wszystkich osób, które chciałyby niekoniecznie regularnie odkładać nawet niewielkie kwoty.

Za sprawą oprocentowania rachunku zgromadzone przez nas środki będą wypracowywać zysk. Co szczególnie warte podkreślenia, w odróżnieniu od większości tradycyjnych lokat wypłata z takiego konta nie spowoduje utraty dotychczas wypracowanych zysków. Są one bowiem wyliczane proporcjonalnie do dnia, w którym wypłaciliśmy daną część zgromadzonych przez nas pieniędzy.

Kolejną zaletą rachunku oszczędnościowego jest możliwość stałego zasilania takiego konta. W przypadku tradycyjnej lokaty nie możemy dopłacać kolejnych środków do już istniejącej – każdorazowa wpłata oznacza konieczność założenia nowej lokaty. Środki na rachunek oszczędnościowy możemy natomiast wpłacać w dowolnym momencie.

Warto podkreślić, że środki zdeponowane na kontach oszczędnościowych objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To oznacza, że nawet w przypadku mało prawdopodobnej sytuacji, gdyby dana instytucja zbankrutowała, otrzymamy z powrotem nasze pieniądze do kwoty będącej równowartością w złotych 100 tys. euro.

Odsetki i elastyczność

Poszukiwania korzystnej oferty musimy rozpocząć, rzecz jasna, od porównania stawek oprocentowania oferowanych przez poszczególne instytucje. W przypadku większości kont oszczędnościowych powinniśmy liczyć się z tym, że odsetki od zgromadzonych na nich środków mogą być niższe niż w przypadku ulokowania pieniędzy na długoterminowej czy promocyjnej lokacie. W zamian zyskujemy jednak swobodę wpłat i wypłat.

Warto upewnić się również, jak często bank będzie dopisywał nam odsetki. Większość rachunków oszczędnościowych oferuje miesięczną kapitalizację, ale mogą zdarzyć się i takie, na których będzie ona dokonywana codziennie lub np. raz na kwartał. Kolejnym istotnym aspektem jest sprawdzenia, czy bank nie pobiera opłaty za prowadzenie takiego rachunku.

Sprawdzaj oferty promocyjne

Wiele instytucji, chcąc zachęcić klientów do ulokowania oszczędności, organizuje cykliczne promocje. Taka specjalna oferta może być dedykowana dla nowych klientów lub dla nowych środków, czyli takich, które nie widniały na żadnym z naszych rachunków czy lokat w danym banku.

Będąc nowym klientem lub wpłacając nowe środki możemy liczyć na podwyższoną stawkę oprocentowania przez określony czas (np. 4 miesiące). Po tym okresie wartość oprocentowania wyniesie zazwyczaj tyle, ile na standardowym rachunku oszczędnościowym w danym banku lub będzie nieco wyższa np. pod warunkiem aktywnego korzystania z konta lub przelewania na konto swojego wynagrodzenia.

_ Zespół „Finansów na co dzień” eurobanku _

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)