Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak uporządkować domowy budżet?

0
Podziel się:

Najczęstszą przyczyną problemów finansowych jest zła organizacja domowego budżetu. Jakimi zasadami należy się kierować przy zarządzaniu swoimi pieniędzmi?

Jak uporządkować domowy budżet?
Najczęstszą przyczyną problemów finansowych jest zła organizacja domowego budżetu. Jakimi zasadami należy się kierować przy zarządzaniu swoimi pieniędzmi?

1. Wydawaj mniej niż zarabiasz

To podstawa dobrze skonstruowanego budżetu - kluczowe jest zbilansowanie przychodów i kosztów. Dlatego warto dokładnie policzyć swoje miesięczne wpływy, zestawiając z nimi spodziewane wydatki.

2. Podziel wydatki na kilka kategorii

Comiesięczne wydatki można pogrupować, wyodrębniając np.:

  • wydatki stałe (opłaty za mieszkanie, raty kredytów, bilety),
  • wydatki na jedzenie, na ubrania i kosmetyki,
  • wydatki na paliwo,
  • wydatki na życie kulturalne,
  • wydatki specjalne.

Podział to sprawa indywidualna. Ważne jednak, aby na bieżącą konsumpcję (rachunki, jedzenie i przyjemności) nie wydawać więcej niż 50 - 60 procent miesięcznych dochodów. Jeśli zaś chodzi o wydatki na raty spłacanych kredytów, to jeżeli jest to możliwe, nie powinny przekraczać 1/3 naszych zarobków. Takie proporcje sprawią, że budżet będzie stabilny.

3. Zapisuj swoje wydatki

Ta porada może się wydawać banalna. Jednak to tylko pozory. Budżet domowy to swego rodzaju firma. A czy można sobie wyobrazić jakąkolwiek firmę, która sprawnie działa bez rzetelnej księgowości? Dlatego tylko skrupulatne notowanie tego, na co wydajemy nasze pieniądze, pozwoli opanować sytuację i nie zagubić się w gąszczu wydatków, opłat i rachunków. Przy okazji możemy zdziwić się, ile pieniędzy w skali miesiąca wydajemy na pozorne drobiazgi, np. kawę. Oszczędzone pieniądze w skali roku mogą okazać się znaczną sumą.

4. Oszczędzaj i szukaj oszczędności

Analitycy zgodnie twierdzą, że nie warto wydawać wszystkiego, co się zarabia, na bieżącą konsumpcję. Oszczędzanie jest bardzo ważne. Najlepiej co miesiąc odłożyć pewną kwotę ( np. 10% miesięcznych wpływów) i wpłacić ją na konto oszczędnościowe (oprocentowane wyżej od zwykłego ROR-u) lub umiejętnie zainwestować.

Posiadanie oszczędności zabezpiecza nas przecież przed niespodziewanymi wydatkami i zapewnia stabilność finansową zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Zastanów się, czy np. potrzebujesz pełnego pakietu telewizji kablowej, najszybszego Internetu. Oszczędzać można na różne sposoby, np.:

  • szukając tańszych sklepów,
  • korzystając z konkurencyjnych dostawców usług (np. telefon czy internet),
  • inwestując w żarówki energooszczędne,
  • korzystając z serwisów dzielących wydatki za podróż jak np. BlaBlaCar,
  • konsolidując kredyty, itd.

*5. Planuj z wyprzedzeniem *

Podstawową zasadą każdego budżetu, w tym rodzinnego, jest planowanie - począwszy od drobnych codziennych zakupów, a skończywszy na zakupie sprzętu AGD lub samochodu. Jeżeli rodzina planuje większy zakup, powinna odpowiednio wcześniej odkładać na niego pieniądze. Takie działania pozwolą uniknąć utraty płynności finansowej, a co za tym idzie zalegania np. z bieżącymi opłatami. Kupno telewizora, pralki, lodówki i telefonu na pozornie niskie raty może przełożyć się na znaczne obciążenie w skali miesiąca.

*6. Pozbądź się zobowiązań *

Nadmierne zobowiązania często są źródłem problemów finansowych. Ograniczają nasze możliwości i utrudniają realizację planów. Unikaj więc nadmiernego zadłużania się i zaciągania kredytów na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Jeżeli to możliwe, skonsoliduj posiadane zobowiązania, tak by comiesięczne obciążenie dla domowego budżetu było mniejsze.

7. Ogranicz swoje potrzeby, wyeliminuj niepotrzebne wydatki

Chcesz mieć solidny budżet i uwolnić się od problemów finansowych? Ogranicz wydatki. Wyeliminuj przypadkowe zakupy, a Twój budżet szybko to odczuje.
Idziesz na zakupy? Zrób wcześniej listę. Unikniesz tzw. wydatków kompulsywnych, czyli dokonywanych pod wpływem impulsu, np. na poprawienie sobie humoru. Ograniczenie nieprzewidzianych wydatków to podstawowy i zwykle najprostszy sposób na optymalizację domowego budżetu i zwiększenie oszczędności. Na niezbędnych wydatkach można też zaoszczędzić, np. poprzez porównywanie cen produktów w różnych sklepach.

Piotr Kowalski, dziennikarz Money.pl

Najczęstszą przyczyną problemów finansowych jest zła organizacja domowego budżetu. Jakimi zasadami należy się kierować przy zarządzaniu swoimi pieniędzmi?

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)