Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wall Street pod presją Grecji. Indeksy w dół

0
Podziel się:

Na rynkach utrzymuje się duża niepewność związana z przyszłością Grecji. Zaczęto wyceniać fakt, że strefa euro się nie ugnie i nie pójdzie na forsowane przez rząd w Atenach ustępstwa.

Wall Street pod presją Grecji. Indeksy w dół
(AP/FOTOLINK)

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami najważniejszych indeksów, przede wszystkim na skutek rosnących obaw o Grecję.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,78 proc. do 17 898,84 pkt., Nasdaq Composite zniżkował o 0,62 proc. do 5051,10 pkt., a S&P 500 stracił 0,70 proc. do wartości 2094,11 pkt.

Na rynkach utrzymuje się duża niepewność co do przyszłości Grecji. W piątek niemiecka kanclerz Angela Merkel ponownie zaapelowała do greckiego rządu, aby przyjął on stawiane Grecji warunki przez międzynarodowych wierzycieli, co umożliwiłoby przedłużenie finansowania zagrożonego bankructwem kraju.

Zobacz, jak wyglądała piątkowa sesja na Wall Street

Później w trakcie sesji agencja Reutersa poinformowała, że grecki rząd jest gotowy do przesłania Brukseli kompromisowych propozycji oraz, że Ateny znalazły się blisko porozumienia z wierzycielami. W piątek odbyła się również rozmowa telefoniczna pomiędzy greckim premierem Aleksisem Ciprasem oraz szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem w sprawie kolejnych kroków w negocjacjach.

Z kolei w czwartek rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego Gerry Rice oświadczył, że Grecja oraz wierzyciele wciąż różnią się w kluczowych kwestiach w sprawie programu reform i są dalekie od porozumienia. Rice poinformował, że negocjatorzy MFW opuścili Brukselę, gdzie toczyły się rozmowy z Grecją.

,- Na rynku do tej pory panował optymizm co do Grecji oraz tego, że uda się osiągnąć porozumienie w sprawie programu pomocowego. W piątek jednak rynek mocniej zaczął wyceniać, że strefa euro się nie ugnie i nie pójdzie na forsowane przez Grecję ustępstwa - oceniła Jane Foley, strateg walutowy Rabobanku.

W piątek nie opublikowano żadnych znaczących danych makroekonomicznych. Poznaliśmy m.in. odczyt inflacji producenckiej za maj, która rok do roku wyniosła -1,1 procent (zgodnie z prognozą). Indeks Uniwersytetu w czerwcu (odczyt wstępny) wyniósł 94,6 pkt., czyli nieco więcej od prognoz. Wskaźnik ten pokazuje nastroje wśród amerykański gospodarstw domowych. Jego wartość oblicza się na podstawie ankiet przeprowadzony na reprezentatywnej grupie 500 rodzin.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)