Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Wall Street: nowy rekord indeksu S&P500 po danych o bezrobociu

1
Podziel się:

Amerykańskie indeksy zakończyły piątkową sesję wzrostami. Jeden z trójki najważniejszych indeksów - S&P 500 - ustanowił nowy historyczny rekord zamknięcia. Stopa bezrobocia okazała się lepsza niż przewidywano.

Wall Street: nowy rekord indeksu S&P500 po danych o bezrobociu
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,26 proc. do 21.006,94 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,41 proc. i wyniósł 2.399,29 pkt. Nasdaq Composite zyskał 0,42 proc. do 6.100,76 pkt. Wszystkie indeksy zaliczyły trzeci z rzędu wzrostowy tydzień. Dodatkowo indeks S&P500 zaliczył historyczny rekord zamknięcia.

S&P500 zaliczył już 12,1 proc. wzrostu od momentu wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA. Kursy akcji napędzane były zapowiedziami cięć podatków, choć wzrosty były mniejsze, gdy po ostatnich próbach legislacyjnych okazało się, że prezydent może mieć problemy z uzyskaniem większości w Kongresie.

Notowania akcji na Wall Street

W centrum uwagi rynków znalazł się w piątek raport z rynku pracy USA za kwiecień. Pozytywnie zaskoczył rynek przyrost nowych etatów oraz stopa bezrobocia. Nieco zawiodły wskazania presji płacowej.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w kwietniu wzrosła o 211 tys. wobec 79 tys. przed miesiącem i 190 tys. oczekiwań. Stopa bezrobocia wyniosła 4,4 proc. wobec 4,5 proc. w marcu i 4,6 proc. konsensusu. To najniższe bezrobocie w Stanach od maja 2007 r.

Lekko na minus rynek zaskoczyły wskaźniki presji płacowej w amerykańskiej gospodarce. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w kwietniu o 0,3 proc. mdm, po wzroście o 0,1 proc. miesiąc wcześniej po korekcie, wobec 0,2 proc. przed korektą. W ujęciu rocznym wynagrodzenia godzinowe w kwietniu wzrosły o 2,5 proc., po wzroście o 2,6 proc. w marcu po korekcie, wobec 2,7 proc. przed korektą. Oczekiwano odczytów poziomie: 0,3 proc. mdm i 2,7 proc. rdr.

Niższy niż przed miesiącem okazał się wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, który wyniósł w kwietniu 62,9 proc. wobec 63,0 proc. miesiąc wcześniej.

Przemawiający w piątek wieczorem członkowie Fed nie zaskoczyli rynków. John Williams, szef Fed w San Francisco potrzymał opinię o potrzebie jeszcze dwóch-trzech podwyżek stóp proc. w tym roku. Eric Rosengren, James Bullard i Charles Evans bronili prawa Fed do skupu obligacji w razie potrzeby. Szefowa Rezerwy Federalnej Janet Yellen nie wypowiadała się o bieżącej polityce pieniężnej, zaś wiceprezes Fed Stanley Fischer skrytykował propozycję Republikanów, by o wysokości stóp procentowych decydował wzór matematyczny oparty o bieżące wskaźniki makroekonomiczne - podaje PAP.

Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed prawdopodobieństwo wzrostu kosztu pieniądza w Stanach w czerwcu wzrosło po publikacji raportu do 100 proc. Trzecia w 2017 r. podwyżka, w grudniu, wyceniana jest na ok. 59 proc. Mediana projekcji członków Fed z marca sugeruje 3-krotne podwyższenie kosztu pieniądza w USA w 2017 r.

W środę Amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła bez zmian główną stopę procentową w przedziale 0,75-1,00 proc., zgodnie z oczekiwaniami rynku.

Rezerwa Federalna powinna być przygotowana na ponowne uruchomienie programu skupu obligacji rządowych, jeśli gospodarce zagroziłaby recesja - ocenili w piątek zgodnie trzej przedstawiciele Fed.

gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Magdalena
7 lat temu
Ale Philips podpisał tę umowę z lotniskiem w kwietniu 2015 roku.....a nie dwa tygodnie temu.....