Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawa maili Hilary Clinton nie wywołała zamieszania na Wall Street

0
Podziel się:

W piątek rynek poznał najnowsze dane dotyczące PKB w USA.

Hilary Clinton
Hilary Clinton (GREGG NEWTON/AFP)

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się niewielkimi spadkami. Jedyna poważna obniżka nastąpiła po tym, jak dyrektor FBI James Comey podał, że agencja wznawia dochodzenie ws. skrzynki mailowej Clinton. Po godzinie od momentu ogłoszenia tej informacji sytuacja na Wall Street wróciła do normy. W centrum uwagi był również odczyt PKB ze Stanów Zjednoczonych.

W rezultacie tydzień na nowojorskich giełdach zakończył się niewielkimi spadkami. Dow Jones Industrial Average na koniec piątkowej sesji stracił 0,05 proc. i wyniósł 18 161,39 pkt., S&P 500 spadł o 0,31 proc. i wyniósł 2126,44 pkt., a Nasdaq Comp. zniżkował o 0,5 proc. do 5190,10 pkt.

W centrum uwagi rynków znajdowały się dane makro ze Stanów Zjednoczonych. Dynamika PKB USA w trzecim kwartale wyniosła 2,9 proc., jak wynika z pierwszego wyliczenia. To najwyższy wzrost PKB w Stanach od trzeciego kwartału 2014 roku. W pierwszej połowie roku PKB w USA wzrósł 1,1 proc.

Indeks kosztów zatrudnienia w USA w trzecim kwartale wzrósł o 0,6 proc. kwartał do kwartału i okazał się zgodny z oczekiwaniami, po wzroście o 0,6 proc. w poprzednim kwartale.

Opublikowano również bazowy deflator PCE, preferowana przez Rezerwę Federalną miara inflacji, w trzecim kwartale w USA wzrósł o 1,7 proc. kwartał do kwartału wobec oczekiwanego wzrostu o 1,6 proc. kwartał do kwartału - podano w pierwszym wyliczeniu. W drugim kwartale deflator bazowy wzrósł o 1,8 proc. kwartał do kwartału. Deflator PCE (personal consumption expenditure deflator) jest miarą zmian cen dóbr i usług nabywanych przez konsumentów. Wskaźnik bazowy na poziomie 2 proc. rok do roku stanowi cel inflacyjny Fed.

Piątkowy odczyt PKB prawdopodobnie wpłynie na utrwalenie się na rynku oczekiwań wobec podwyżki stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku i może stanowić dla Rezerwy Federalnej argument za zacieśnieniem polityki monetarnej.

Na rynku akcji cały czas pozostaje aktualny temat decyzji Fed w sprawie stóp procentowych. Zakładane prawdopodobieństwo podwyżki kosztu kapitału w grudniu, wyceniane przez kontrakty na stopę Fed, wzrosło po publikacji danych do niemal 76 proc., a późnym popołudniem wynosiło ok. 74 proc. Szanse na podwyżkę stóp w listopadzie są wyceniane na 17 proc. - podała agencja Bloomberg.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, okazał się rozczarowujący. Wyniósł on w październiku 87,2 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. We wrześniu wskaźnik wyniósł 91,2 pkt., tymczasem analitycy spodziewali się wartości 88,2 pkt. We wstępnym wyliczeniu indeks wyniósł 87,9 pkt.

W piątek taniała ropa naftowa. Za baryłkę Brent trzeba zapłacić ok. 50,1 USD, czyli o ok. 0,7 proc. mniej niż na czwartkowym zamknięciu.

W Wiedniu trwa narada komitetu Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) mająca ustalić kwoty zmniejszenia produkcji dla członków kartelu. W sobotę do obrad OPEC i innych dostawców ropy, w tym Rosji, dołączyła Brazylia. Kartel chce zachęcić innych dużych producentów ropy, aby przyłączyli się do planowanego zmniejszenia dostaw surowca. Arabia Saudyjska i kraje zatoki Arabskiej chcą zmniejszyć dostawy ropy o 4 proc. z notowanych przez nie najwyższych poziomów - podają nieoficjalnie agencje.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)