Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

GPW wykorzystuje poprawę nastrojów na rynkach

0
Podziel się:

W komentarzu money.pl zobacz, jak przebiega sesja na rynku akcji w Europie.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Coraz lepiej wygląda sytuacja na giełdach w Europie. Zwyżki przekraczają już 3 proc. Lekko z tyłu zostaje warszawska giełda, ale i tu końcówka tygodnia zapowiada się bardzo dobrze.

Na 2 godziny przed zamknięciem sesji na GPW, indeks krajowych blue chipów wzbija się na dzienne maksima w okolicach 1910 pkt. Jest to najlepszy wynik od grudnia ubiegłego roku. Wszystko wskazuje więc na to, że WIG20 zaliczy na plus czwarty tydzień z rzędu.

Ostrożniej do inwestycji podchodzą inwestorzy preferujący małe i średnie spółki. Wśród nich najwięcej tracą akcje Farmacolu (-4,5 proc.) notowanego w sWIG80 i Neuki (-1,5 proc.) z mWIG40.

Obserwuj notowania najważniejszych indeksów z GPW

Na tle konkurencji wynik warszawskiej giełdy nie jest jednak niczym nadzwyczajnym. W końcu to nie my, tylko kraje strefy euro będą głównymi beneficjentami ogłoszonych wczoraj przez EBC zmian w polityce pieniężnej. Blisko dwukrotnie mocniej niż na GPW w górę idą więc notowania na giełdzie we Frankfurcie czy Paryżu. Liderem jest za to Mediolan (+4,2 proc.).

Nic nie wskazuje na to, by inaczej niż od wzrostów mogła wystartować sesja na Wall Street. Kontrakty terminowe wskazują na blisko 1-proc. zwyżkę na otwarciu. Ze względu na brak danych makro z USA i pozytywne sygnały płynące z rynku ropy, sytuacja nie powinna ulec zmianie.

_ _Aktualizacja: 13:05

Inwestorzy poznali nową decyzję RPP. Co z GPW?

Autor: Przemysław Ławrowski

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Po tym, jak opublikowano komunikat, sytuacja na warszawskiej giełdzie zmieniła się nieznacznie.

WIG20 nadal zyskuje około 0,7 procent i znajduje się minimalnie powyżej poziomu 1900 punktów. Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami. Na godzinę 16:00 zaplanowano konferencję prasową, na której poznamy uzasadnienie tej decyzji.

Na giełdzie w warszawie cały czas mocny pozostaje KGHM oraz sektor bankowy. Najsłabsze jest PZU oraz Tauron. Największy polski ubezpieczyciel traci ze względu na planowane wprowadzenie tzw. "podatku Religii". Akcje Synthosu tracą w piątek na wartości po tym, jak opublikowano rekomendację DM BDM. Analitycy wydali zalecenie trzymaj i obniżyli cenę docelową akcji spółki do 3,9 zł. Wśród średnich firm warto zwrócić uwagę na spółkę Amrest, która rano podał wyniki.

Zobacz, jak wygląda piątkowa sesja w Europie

W Europie zachodniej również widać wzrosty. Giełda we Frankfurcie nad Menem, Lizbonie, Madrycie oraz w Paryżu zyskuje prawie 3 procent. Ponad 4 procent idzie w górę już FTSE-MIB.

_ _Aktualizacja: 10:31

WIG20 powyżej 1900 punktów dzięki EBC

Przemysław Ławrowski

W piątek rano w Europie nie ma giełdy, która traciłby na wartości. Rynkowi pomagają wczorajsze zmiany w polityce pieniężnej EBC, mimo pierwszej reakcji na słowa Mario Draghiego na temat końca cyklu obniżek stóp procentowych. Na fali ogólnoeuropejskich wzrostów, indeks WIG20 przebił poziom 1900 punktów.

Po wczorajszych stratach, europejskie giełdy odbijają się. Niemiecki DAX zyskuje 2,2 procent i odzyskał około 1/3 wartości wczorajszego spadku. Biorąc jednak pod uwagę jego poziom, jaki prezentował przed publikacją decyzji EBC, powrócił on na wcześniejsze miejsce. Ponad 2 procent w górę idzie również francuski CAC i hiszpański IBEX.

Na GPW także dominują wzrosty. Indeks WIG20 przebił poziom 1900 punktów. Ta sztuka udała mu się już wczoraj, jednakże wynik nie został utrzymany. Najlepszą spółką wśród blue chipów jest KGHM. W tym przypadku tradycyjnie pomocne są wydarzenia z rynku miedzi. Za miedziową spółką znajdują cztery banki: Alior Bank, BZ WBK, Pekao i mBank.

Zobacz, jak rozpoczęła się ostatnia sesja w tym tygodniu na GPW

Niespełna 3 procent zyskują akcje Grupy Azoty, po prezentacji raportu finansowego za 2015 rok. Więcej na ten temat piszemy w money.pl

_ _Aktualizacja: 07:56

W piątek głos zabierze kolejny bank centralny

Przemysław Ławrowski

Po decyzji EBC czas na ruch polskiego banku centralnego. RPP poda około południa informację na temat dalszych losów stóp procentowych. Niespodzianek prawdopodobnie nie będzie, a dla inwestorów ważniejsza może się okazać argumentacja uzasadniająca decyzję, wyposażonej w nowych członów rady.

Mimo że oczekiwania dotyczące dalszych działań EBC zostały spełnione nawet z nawiązką, europejski rynek akcji w czwartek nie zdołał się podźwignąć. Ponad 2 procent stracił w piątek DAX, a większość pozostałych giełd traciła więcej niż jeden procent. Tak, jak się tego spodziewaliśmy, GPW stało nieco na uboczu tych wydarzeń. Warszawski parkiet pokazał siłę i zyskał podczas ostatniej sesji 0,46 procent, a jego aktualna wartość to 1887 punktów.

Inwestorzy z zachodniej Europy wystraszyli się stwierdzenia, że dalszych obniżek stóp procentowych już nie będzie. Wcześniej euforię na rynku wzbudziła informacja na temat obniżki stóp procentowych, w tym stopy depozytowej do poziomu -0,4 procent. Stopa refinansowa, zwana główną stopą procentową poszła w dół z poziomu 0,05 procent do poziomu 0 procent. Powiększony został również program skupu aktywów o wartość 20 mld euro miesięcznie. Teraz EBC miesięcznie będzie kupował papiery o wartości 80 mld euro.

W piątek inwestorzy z Europy będą ostrożnie odrabiać wczorajszą utratę wartości. Na rynku nie pojawi się jednak wiele danych, które będą w tym pomagać. Przed startem sesji pojawi się odczyt inflacji z Niemiec. Według prognoz, inflacja konsumencka w lutym była równa zero rok do roku, a inflacja HICP, mierzona metodologią Eurostatu będzie ujemna i wyniesie -0,2 procent. W ujęciu miesięcznym, wskaźnik wzrostu cen w obu przypadkach ma wynieść 0,4 procent.

W ciągu dnia na rynek napłyną również dane dotyczące produkcji przemysłowej we Włoszech oraz bilans handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii.

Na GPW najważniejszą informacją będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Dziś kończy się bowiem pierwsze dwudniowe posiedzenie rady, złożone w większości z nowych członków, których obsadzał rząd PiS.

Koszt kapitału w Polsce pozostanie najprawdopodobniej na niezmienionym poziomie. Przesłanką ku obniżeniu stóp może być brak wzrostu cen w gospodarce, jednakże jest ona wywołana przede wszystkim przez ceny surowców, niezależne od rady. Rada na wzrost gospodarczy nie ma co narzekać, bo w czwartym kwartale PKB w Polsce urosło o 3,9 procent. Z kolei inflacja w styczniu była ujemna i wyniosła -0,7 procent rok do roku.

Ważniejsza dla inwestorów może okazać się nie sama decyzja, a słowa, jakie padną na konferencji prasowej zaplanowanej na 16:00. Inwestorzy będą bowiem chcieli wybadać, jakie stanowiska na temat dalszych losów stóp procentowych mają nowi członkowie RPP.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)