Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Dobra seria utrzymana. WIG20 na maksimach

95
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

To już czwarta sesja z rzędu, po której zwycięsko z boju wychodzą kupujący akcje. WIG20 zyskując powyżej 1 proc. był dziś liderem europejskich parkietów.

Na zamknięciu kurs indeksu krajowych blue chipów wynosi 1823 pkt. - jest najwyżej od dwóch tygodni. Znacząca zwyżka to zasługa głównie dwóch spółek: mBanku i Tauronu, które zyskały odpowiednio 6,24 i 5,26 proc. Pod kreską znalazły się tylko 4 spółki, w tym większe powody do zmartwienia mają tylko akcjonariusze Pekao - notowania banku spadły o 1,06 proc.

Na notowania największych krajowych spółek nie miały wpływu jedyne dane publikowane dziś przez GUS. Zarówno w przypadku indeksów koniunktury konsumenckiej jak i gospodarczej nie było wielkich zaskoczeń. Wciąż kiepsko wypada sektor budowlany. Całkiem nieźle przemysł i handel detaliczny.

Pusty był kalendarz makro w całej Europie. Tym samym oczywiście jedynym tematem jest Brexit. Tym bardziej dziwi fakt, że dzień na giełdach upłynął bardzo spokojnie, a inwestorzy nawet dokupywali akcje. W efekcie najważniejsze indeksy zyskały na wartości.

Środa na giełdach w Europie

Optymistycznie wyglądają pierwsze godziny handlu na Wall Street. Indeksy zyskują około 0,5 proc. Bez echa przeszły najnowsze dane z rynku nieruchomości - sprzedaż domów na rynku wtórnym zgodnie z oczekiwaniami była w maju na poziomie 5,53 mln. Nic nowego nie powiedziała też szefowa Fed Janet Yellen, która powtórzyła tezy, które poznaliśmy już wczoraj.

_ _Aktualizacja: 13:25

WIG20 oddala się od poziomu 1800 punktów

Autor: Przemysław Ławrowski

WIG20 na półmetku sesji znajduje się już 16 punktów powyżej poziomu 1800 punktów, jednakże nastroje na rynku łatwo mogą się zmienić pod wpływem wydarzeń z Wielkiej Brytanii. Jeszcze dziś swoje wystąpienie będzie miała Janet Yellen.

Sytuacja byków na rynkach finansowych się poprawiła. Większość indeksów notuje ponad 0,5-procentowe wzrosty. Indeks WIG20 tuż po godzinie 13:00 mógł się pochwalić wartością 1816 punktów. Na pozycję lidera wysunął się Tauron Polska Energia. Dziś minister energii informował, że resort analizuje prowadzone inwestycje w spółce, nie wyklucza też zmian organizacyjnych.

Zobacz, jak przebiega środowa sesja na GPW

Około 0,1 procent zyskują indeksy mWIG40 i sWIG80. Na prawie 3-procentowym plusie jest spółka InPost, która poinformowała o dostarczeniu 16 mln przesyłek. Ponad 2 procent rośnie spółka GPW, której akcjonariusze zdecydowali o przeznaczeniu 99 mln złotych na dywidendę. Posiadacz pojedynczej akcji otrzyma 2,36 zł.

W Europie na półmetku sesji najlepszym indeksem jest niemiecki DAX, który zyskuje 0,8 procent. "Pod kreską" pozostają jeszcze giełda węgierska, rosyjska, turecka i grecka. Wśród największych europejskich spółek najlepiej radzi sobie Allianz.

O 13:00 na rynku pojawiły się pierwsze dane z USA. Liczba wniosków o kredyt hipoteczny wzrosła o 2,9 procent. O 14:00 GUS poda dane o koniunkturze konsumenckiej w Polsce, a o 16:00 rozpocznie się wystąpienie szefowej Fed przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

_ _Aktualizacja: 10:09

Uspokojenie na rynkach przed ważną decyzją

Przemysław Ławrowski

Dość neutralnie rozpoczęła się środowa sesja na rynkach akcji. Indeksy europejskie znajdują się po godzinie sesji blisko poziomu wczorajszego zamknięcia. Inwestorzy powoli zajmują dogodne pozycje przed zaplanowanym na jutro referendum.

Na rynku powoli tworzy się zjawisko, obserwowane przed każdą ważną decyzją EBC lub Fed. Inwestorzy zajmują dogodne pozycje przed referendum w Wielkiej Brytanii, tak aby spokojnie przeczekać zawirowania na rynku. Ważniejsze decyzje inwestycyjne będą oni podejmować gdy już "kurz opadnie".

Po godzinie sesji WIG20 znajduje się na poziomie około 1800 punktów. Na czele blue chipów jak na razie stoi KGHM, który zyskuje na fali drożejącej miedzi. Na końcu stawki jest PZU. To efekt informacji dotyczącej wejścia do siedziby firmy agentów CBA, którzy zabezpieczyli dokumenty związane z jednym z kontraktów informatycznych podpisanych przez firmą Prokom. Więcej na ten temat pisaliśmy w money.pl

Zobacz, jak rozpoczęła się środowa sesja na GPW

Wśród największych europejskich parkietów, dobrze radzi sobie niemiecki DAX. To efekt dobrego odczytu indeksu ZEW, który pojawił się wczoraj.

Przed południem na rynku nie ma zaplanowanych ważnych ważnych danych. Dopiero o 13:15 opublikowane zostaną dane dotyczące liczby wniosków o kredyt hipoteczny z USA.

_ _Aktualizacja: 7:57

Rynki akcji czekają na rozstrzygnięcie kluczowej sprawy

Przemysław Ławrowski

To już jeden z ostatnich dni, gdy referendum w Wielkiej Brytanii jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem zmian na rynkach finansowych. Nieco na uboczu w środę pozostanie drugi dzień wystąpień szefowej Fed, a także dane z polskiej gospodarki.

W końcówce wtorkowej sesji indeks WIG20 wyszedł powyżej kluczowego poziomu 1800 punktów. Pretekstem do wzrostów był kolejny sondaż pochodzący z Wielkiej Brytanii. Według niego proporcja pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami pozostania tego kraju w strukturach Unii Europejskiej jest prawie nie zmieniona, co jest korzystne dla euroentuzjastów. Cały czas jednak "piłka jest w grze" i środowe doniesienia dotyczące tego tematu zapewne wprowadzą kolejne zawirowania na rynek.

Nieco uwagi w czwartek przyciągnęło wystąpienie Janet Yellen przed Kongresem USA. Szefowa Fed wypowiedziała się w nieco mniej optymistycznym tonie, ale ogólny wydźwięk wypowiedzi był taki sam, w stosunku do tego po posiedzeniu FOMC z przed tygodnia. Więcej na ten temat pisaliśmy w money.pl

Nie jest to jednak koniec wystąpień Janet Yellen. Dziś półroczny raport na temat polityki monetarnej przedstawi ona przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Kolejna cegiełka dotycząca zmian stóp procentowych w USA wywoła zmiany indeksów na Wall Street oraz wpłynie na ceny dolara.

Popołudniu warto również zwrócić uwagę na dane o sprzedaży domów w USA oraz zmian zapasów paliw. Cena ropy naftowej utrzymuje się w okolicy 50 dolarów za baryłkę.

W środę oprócz tradycyjnie już wydarzeń z Wysp Brytyjskich, inwestorzy poznają dane z polskiej gospodarki. Będzie to odczyt koniunktury konsumenckiej publikowany przez GUS. Obrazuje on nastroje przedsiębiorców z czterech gałęzi gospodarki: budownictwie, handlu, przemyśle i usługach. Oprócz tego GUS poda ogólny wskaźnik ufności konsumenckiej, który pokazuje oczekiwania zmiany sytuacji finansowej gospodarstw domowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

W przypadku spółek, środa jest dniem ustalenia prawa do dywidendy dla Pekao i Orange Polska. Ci jednak, którzy chcieli się załapać na część zysku tych spółek, a dopiero dziś zamierzają kupić te papiery, są już spóźnieni. Ze względu na cykl rozrachunkowy KDPW (T+2), akcje trzeba było nabyć dwa dni wcześniej, czyli w poniedziałek. Dniem wypłaty dywidendy w przypadku telekomunikacyjnej spółki jest 7 lipca, a w przypadku banku 6 lipca.

Dziś zbierze się również walne zgromadzenie Bogdanki. Pod głosowanie zostanie poddany wniosek o porycie strat za 2015 rok.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
Etermit krah ...
8 lat temu
w sumie to nie nasza sprawa ale miejmy nadzieję że brexit się powiedzie czego z całego serca życzę brytyjczykom TRZYMAMY KCIUKI
taqqq
8 lat temu
Jesli w stanach tak dobrze gieldy na szczytach to dlaczego nie ma tam stop proc. Na normalnym poziomie czyli tak na poziomie inflacji?
Szok naftowy ...
8 lat temu
Nastroje coraz gorsze, ucieczka z bankrutującego petrodolara przyspieszyła po kolejnym wystąpieniu Yellen i tragicznych danych o coraz większym krachu wydobycia ropy w Stanach i kolejnym mocnym spadku wniosków o kredyt hipoteczny na kupno domów.. Dolar/jen 104,37, -0,38.
Szok naftowy ...
8 lat temu
Nieźle manipulują danymi i zarabiają na giełdzie. API wczoraj ∙ Crude -5.22m (-1.7m exp.) ∙ Cushing -1.311m (-50k exp.) ∙ Gasoline -1.47m (-300k exp.) ∙ Distillates -1.699m (+300k exp.) DOE dzisiaj ∙ Crude -917k (-1.5m exp.) ∙ Cushing -1.28m ∙ Gasoline +627k ∙ Distillates +151k
Szok naftowy ...
8 lat temu
Korekta, miedź zapikowała w końcówce sesji w Londynie, spadając do 4.701$.
...
Następna strona