Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Optymizm nie udzielił się GPW. Zostajemy w tyle

0
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Mimo stosunkowo niewielkich spadków notowań największych spółek z GPW, środową sesję należy uznać za nieudaną. Wszystkie największe giełdy Europy wyraźnie zyskały na wartości w oczekiwaniu na decyzję Fed.

Cieszyliśmy się ze spokojnego przyjęcia wyniku wyborów, jednak dzisiejsza sesja pokazuje, że niepewność ciąży największym spółkom. WIG20 na zamknięciu znalazł się na poziomie 2105 pkt, czyli 0,35 proc. pod kreską. Najwięcej stracili posiadacze akcji Eurocashu (-2,2 proc.). Za nim z ponad 1-proc. stratą uplasowały się Tauron, PKN Orlen i publikująca jutro wyniki Bogdanka.

Większy optymizm panował wśród posiadaczy akcji LPP (+0,97 proc.) i PGNiG (+0,73 proc.). Mniej więcej na zero wyszedł bilans BZ WBK i mBanku, które razem z Bogdanką i Lotosem opublikują jutro raporty kwartalne. Czytaj więcej na ten temat...

Przebieg środowej sesji na giełdach w Europie

Rodzima giełda wyraźnie odstawała od reszty najważniejszych parkietów regionu. Dla porównania nasi zachodni sąsiedzi w samej końcówce wzbili się na dzienne maksima ponad 1 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia.

Wzrostom nie przeszkadzał kalendarz makro, który był pustawy. Przed nami jednak wisienka na torcie - zakończenie posiedzenia Fed i ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych. Nic nie wskazuje na to, by doszło do pierwszej od 9 lat podwyżki, co jak widać nie martwi giełdowych graczy. Ci z Wall Street w pierwszych godzinach handlu kupują akcje, co przekłada się na prawie 1 proc. zwyżki na S&P500.

_ _Aktualizacja: 13:32

Giełdy w Europie coraz odważniej w górę. U nas spada

Autor: Jacek Frączyk

Największe parkiety Europy z coraz większym optymizmem czekają na posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Oczekiwany jest brak zmiany stóp procentowych, a pierwszy prawdopodobny termin to grudzień, czyli teoretycznie wszystko wiadomo.

Prawdopodobieństwo zmiany stóp Fed już dzisiaj rynek kontraktów terminowych w Chicago określa na zaledwie 6 proc. i ostatnie dane makroekonomiczne nic w tym względzie nie zmieniły. Już od ponad miesiąca szansa na to, że zmiana nastąpi w ostatnim miesiącu roku określana jest z prawdopodobieństwem 35 proc.

Rynek reaguje więc teraz na wyniki kwartalne spółek. Po danych Volkswagena - który co prawda wykazał pierwszą stratę kwartalną od 15 lat, ale na poziomie prognoz - szacunki wyników w tym roku wywołały entuzjazm. Niemiecki DAX w połowie sesji zyskuje już 0,7 proc. a wzrostom liderują właśnie akcje VW (+3,2 proc.). Po sześciu miesiącach spadków cen akcji producenta samochodów, październik kończy się pozytywnie, na razie 11-procentową zwyżką.

Notowaniom DAX pomogło dzisiejsze wskazanie indeksu zaufania konsumentów GfK, który zgodnie z prognozami znalazł się na poziomie 9,4 pkt.

Rosną też indeksy francuski CAC40 (+0,4 proc.), brytyjski FTSE100 (+0,5 proc.) i włoski FTSE MIB (+0,7 proc.).

_ _Aktualizacja: 10:16

Spadki na giełdach krajów rozwijających się. Oczekiwanie na FOMC

Jacek Frączyk

Spadkowo zaczęły się notowania na warszawskiej giełdzie. Przed posiedzeniem FOMC tracą rynki krajów rozwijających się.

Pod koniec pierwszej godziny handlu indeks WIG20 traci 0,6 proc. Największe zainteresowanie przyciąga KGHM (-0,8 proc.). Ceny miedzi spadają o 0,7 proc. Firmy surowcowe zapowiadają obniżenie produkcji miedzi lub zmniejszenie inwestycji w tym sektorze. Firma Codelco obniżyła swój budżet na lata 2015-2019 do 21-22 miliardów dolarów z zakładanych wcześniej 25 miliardów dolarów. Cięcia produkcji miedzi w tym roku zapowiedziały takie firmy jak Glencore i Freeport McMoRan Inc.

Znaczące spadki kontynuuje Bogdanka (-6,3 proc.). Ceny węgla szorują obecnie po dnie. W portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia doszły do poziomu 52,30 dolarów za tonę. Jednak inwestorów bardziej może niepokoić możliwość ewentualnego wycofania się Enei z wezwania. Na 16 listopada planowane jest walne zgromadzenie, które ma zablokować wielkość głosu nowego inwestora.

Po wczorajszym odbiciu notowań banków, dzisiaj znów wracają one do spadków. PKO BP traci 0,9 proc., mBank 0,5 proc.

Dobre wyniki za trzeci kwartał zaprezentowała Grupa Żywiec (+1,5 proc.). Mimo spadku zysku rok do roku spodobały się też dane finansowe Idea Banku (+2,1 proc.). Nie spodobał się za to spadek przychodów Budimeksu (-0,9 proc.).

Tracą akcje Tauronu (-0,6 proc.), po tym jak Agencja Fitch ogłosiła, że perspektywę ratingów zmienia na negatywną, w związku z inwestycjami w kopalnie.

Kwotowania indeksu WIG20

Spadały dzisiaj akcje w Chinach - Shanghai Composite o 1,7 proc., a CSI300 o 1,9 proc. Inwestorzy realizowali zyski z poprzednich dni, a dzisiejszy koniec posiedzenia FOMC i komunikaty o amerykańskich stopach procentowych, zmotywował do sprzedaży, najbardziej akcji firm przemysłowych.

Rosły natomiast notowania w Japonii. Nikkei 225 zyskał 0,7 proc. W piątek posiedzenie władz Banku Japonii i oczekuje się zwiększenie luzowania ilościowego.

W Europie tracą akcje z parkietów krajów rozwijających się, czyli oprócz Polski m.in. Węgier (BUX -0,3 proc.) i Rosji (MICEX -0,3 proc.), zyskują natomiast największe giełdy. Niemiecki DAX, francuski CAC40 i brytyjski FTSE100 rosną o 0,3 proc.

Wyniki kwartalne podał Volkswagen. Poniósł pierwszą stratę od 15 lat. Na poziomie operacyjnym wyniosła ona 3,5 mld euro, czyli dokładnie na poziomie prognoz analityków. Ale zaprezentowane prognozy okazały się nie tak złe. Producent samochodów przewiduje, że w tym roku stopa zysku operacyjnego wyniesie pomiędzy 5,5-6,5 proc., po 6,3 proc. w ubiegłym roku.

_ _Aktualizacja:
27 października 22:00

Rynek czeka na Fed, ale zaskoczenia nie będzie

Przemysław Ławrowski

Na europejskich giełdach w środę będzie panowała atmosfera wyczekiwania na publikację decyzji Fed. Inwestorzy nie spodziewają się podwyżki stóp procentowych w USA, ale z komunikatu banku centralnego mogą napłynąć wskazówki dotyczące terminu ewentualnej podwyżki. Informacją poboczną dla GPW będą wyniki Budimexu.

Giełda w Warszawie zbytnio nie przejęła się kwestią wyborów parlamentarnych. Nie mieliśmy do czynienia z negatywnymi ruchami w związku z osiągnięciem przez PiS większości parlamentarnej. Emocje związane z polską sceną polityczną mogą jednak powrócić, gdy zaczniemy poznawać nazwiska nowych ministrów oraz zacznie się wprowadzanie w życie niektórych pomysłów przedwyborczych.

Notowania indeksu WIG20 w tym tygodniu

Na razie jednak polski rynek akcji znów zacznie się zwracać bardziej ku globalnym wydarzeniom. Najważniejszym z nich będzie środowa informacja dotycząca stóp procentowych w USA. Żadnych zaskakujących decyzji nie należy się spodziewać, gdyż koszt kapitału pozostanie prawdopodobnie na niezmienionym poziomie. Jeszcze we wtorek przed południem rynek wyceniał możliwość podwyżki stóp procentowych w grudniu na 35 procent. Inwestorzy są przekonani, że zmiany w tym zakresie nadejdą dopiero na początku przyszłego roku.

Więcej wskazówek może dać rynkowi komunikat, który pojawi się wraz z decyzją. Wydaje się, że Fed poda konkretne wskazówki dotyczące tego, kiedy można się spodziewać podwyżki. Wcześniej za brak podwyżek obarczano sytuację globalną w tym kondycję gospodarki chińskiej. W przypadku Chin wiele się nie zmieniło, jednakże znacznie mniejsza jest panika na tamtejszym ryku akcji. PKB w trzecim kwartale tego roku w Chinach spadło do najniższego poziomu od 6 lat. Nieco większy problem może stanowić fakt, że poziom inflacji w USA nadal jest niski i daleko mu do docelowych 2 procent. Inflacja konsumencka we wrześniu wyniosła 0 procent rok do roku.

Poza danymi ze Stanów Zjednoczonych w środę poznamy również nastroje konsumentów w Niemczech oraz Francji. Dane te wpłyną na obraz notowań w pierwszej połowie sesji. Przez pozostałą część handlu inwestorzy będą się wstrzymywać z podjęciem ważnych decyzji. Z tego powodu na rynku będzie panowała atmosfera wyczekiwania.

Poza wydarzeniami makroekonomicznymi, rynek będzie obserwował w środę wyniki budowlanego Budimexu. Wyniki prawdopodobnie będą lepsze niż rok wcześniej ze względu na sporą liczbą zamówień realizowaną przez spółkę. Dużych wzrostów z tego tytułu nie należy się jednak spodziewać, gdyż znajdują się one we wczesnej fazie realizacji. W trzecim kwartale 2014 roku Budimex zarobił 47,9 mln złotych.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)