Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

GPW: Podaż przeważyła, ale zamachy nie spowodowały paniki

0
Podziel się:

Zobacz, jak mija sesja na giełdach Europy.

GPW: Podaż przeważyła, ale zamachy nie spowodowały paniki
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Pod koniec dnia giełdowego nastroje negatywne przeważyły. Zamachy we Francji spowodowały co prawda początkowe oczekiwania, że będzie źle, jak po zamachach na bliźniacze wieże WTC, ale sytuacja szybko się unormowała. Szok był krótki. Zyskiwały spółki paliwowe.

Spadkiem 0,4-procentowym skończyła się sesja dla indeksu WIG20. Pod koniec dnia rynki co prawda wydawało się, że skończą na plusie, ale siła podaży ostatecznie przeważyła.

Kwotowania indeksu WIG20

Podaż szczególnie odznaczyła się na notowaniach KGHM, które spadły o 5,5 proc., a obroty na jego akcjach stanowiły 1/7 obrotów całej giełdy. Cena miedzi spadła dzisiaj o 2,4 proc. poniżej 4,7 tys. dolarów a jej kurs wyznacza kolejne minima. Rośnie też wycena dolara względem euro.

Spadały też akcje Synthosa (-4,2 proc.) po tym, jak spółka pokazała w piątek raport, lepszy na poziomie wyniku netto, ale gorszy w wyniku operacyjnym.

Wzrósł o 2,7 proc. PKN Orlen, bo inwestorzy najwyraźniej w końcu dostrzegli, że nie jest to spółka wydobywcza, tylko zarabiająca głównie na przetwórstwie, więc obecne niskie ceny paliw jej sprzyjają, nawet mimo to, że ostatnio kupowała złoża.

Spośród średnich spółek z mWIG40 największe zainteresowanie przyciągał CD Projekt (+2,3 proc.). Inwestorzy otrząsnęli się już z raportu kwartalnego, który przyniósł bardzo dobry wynik, ale spodziewano się jeszcze lepszego.

Najsłabiej radziły sobie dzisiaj małe spółki. sWIG80 stracił 1,4 proc. Najbardziej aktywnymi spółkami były Monnari, które podobnie jak Synthos podało dobre wyniki na poziomie zysku netto, ale słabiej było w zyskach operacyjnych.

63-procentowym spadkiem zakończyły się notowania Kerdosu, który ogłosił upadłość. Inwestycja w sieć drogerii Dayli przyniosła niepowodzenie. Najwyraźniej rozwój Rossmana i Hebe nie daje wiele miejsca dla konkurencji.

W Europie na zero

Neutralnie skończył się dzień na największych giełdach w Europie. Paryż otrząsnął się po zamachu i CAC40 skończył dzień tylko nieznacznie poniżej zera (-0,02 proc.). W Niemczech był niewielki wzrost 0,02 proc., w Wielkiej Brytanii +0,5 proc., a we Włoszech FTSE MIB rosło 0,1 proc.

Zyskiwały spółki energetyczne po tym jak inwestorzy zaczęli spekulować, że posunięcia Francji i walka z terroryzmem mogą zablokować dalsze spadki cen paliw, a być może doprowadzić nawet do ich wzrostu.

_ _Aktualizacja: 16:06

[GPW](https://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/): Inwestorzy wycofują pieniądze z mniej płynnych spółek

Jacek Frączyk

Po sześciu godzinach sesji w Europie pojawiły się wzrosty. W Polsce właściwie bez zmian. Inwestorzy wycofują pieniądze z mniej płynnych spółek. Więcej spokoju jest na WIG20.

Aż 21 spośród 80 spółek z indeksu mniejszych spółek sWIG80 traciło po sześciu godzinach sesji ponad 3 proc. Liderami spadków były bankrutujący Kerdos (-65 proc.) oraz Monnari (-7,2 proc.), które co prawda pokazało wzrost wyniku netto, ale okazało się, że to był czysty efekt zysków finansowych. Na poziomie danych operacyjnych spółka wypadła w trzecim kwartale słabo.

Ze strat WIG20 zostało już tylko 0,2 proc. Pod kreską indeks utrzymują notowania KGHM (-2,7 proc.), któremu nie służy umacniający się dolar, a co za tym idzie odchodzenie inwestorów od rynków surowców.

W górę pchają indeks kursy PKN Orlen (+2,3 proc.) i Asseco Poland (+3,8 proc.). W przypadku tego pierwszego inwestorzy zaczynają sobie przypominać, że spadki cen ropy działają pozytywnie na wyniki koncernu. A dzisiaj Brent traci ponad 1 proc.

Po piątkowych zamachach umacnia się dzisiaj cena bezpiecznej przystani na burzliwe czasy, czyli złota. Kurs oddalił się jednak od bariery 1100 dolarów i z atakiem na ten poziom trzeba będzie pewnie jeszcze poczekać. Obecnie kurs oscyluje wokół 1085 dolarów.

Uspokoiły się notowania w Europie. Zamachy, jak okropne by nie były, na gospodarkę będą miały wpływ realny tylko w przypadku, gdy regulacje państw w reakcji na ataki spowolnią wymianę handlową, lub ograniczą wydatki ludności. Na to się chwilowo nie zanosi, choć stan wyjątkowy we Francji odbijającej dopiero w górę ekonomii na pewno służyć nie będzie.

Francuski CAC40 po ciężkich chwilach rośnie o 0,1 proc., niemiecki DAX o 0,4 proc., a brytyjski FTSE100 o 0,5 proc.

Notowania w Europie

Pozytywnie rozpoczęły dzień giełdowy Stany Zjednoczone. DJIA po pół godzinie handlu zyskuje 0,3 proc., technologiczny Nasdaq 0,1 proc., a S&P500 o 0,2 proc.

Wskaźnik produkcyjny dla rejonu Nowego Jorku, indeks New York Empire State był w październiku dużo gorszy od oczekiwań (-5 pkt.) i wzrósł do -10,74 punktu z -11,36 pkt. miesiąc wcześniej.

Jeśli inicjator zamachów chciał się dorobić na spadkach podobnych do tych po ataku na wieże WTC (co podobno miało miejsce), to się dzisiaj mocno przeliczył. A nawet mógł ponieść straty, jeśli ustawił się dużymi kwotami na spadki giełdowe.

_ _Aktualizacja: 13:25

WIG20 odrabia straty. Gorzej z małymi spółkami

Damian Słomski

Na półmetku handlu na GPW wciąż obserwujemy spadki na indeksach. Najwięcej tracą małe spółki zgrupowane w sWIG80. Blue chipy powoli odrabiają straty.

Liderem w WIG20 jest wciąż Asseco Poland. Kurs zwyżkuje ponad 3 proc., po tym jak spółka pochwaliła się zyskiem za trzeci kwartał w wysokości 101,6 mln zł. To o ponad 15 mln zł więcej niż w tym samym okresie 2014 roku.

Na drugą pozycję wyszedł Cyfrowy Polsat, którego notowania rosną już 2 proc. Jeśli do tego dorzucimy drożejące blisko 1 proc. papiery Enei, Pekao, PKN Orlen i PZU to mamy odpowiedź, skąd siła WIG20 do odrabiania strat. Choć wciąż jesteśmy pod kreską, to strata 0,3 proc. nie wygląda już tak źle. Tym bardziej, że na pozostałych rynkach akcji w Europie giełdowi gracze już przetrawili piątkowe zamachy i negatywne emocje opadły.

Przebieg poniedziałkowej sesji na GPW

Szczególnie słabo na krajowym rynku wypadają małe spółki. Indeks sWIG80 traci już blisko 1,5 proc. Aż 50 proc. na minusie jest Kerdos. "Zarząd Kerdos Group w dniu 13 listopada 2015 roku złożył w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, X Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Naprawczych wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku spółki" - czytamy w komunikacie. Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości zarząd umotywował zaistnieniem stanu niewypłacalności spółki w rozumieniu przepisów ustawy prawo upadłościowe i naprawcze. W związku z tym, Kedros nie opublikował również raportu za III kwartał 2015 rok.

Pod kreską jest jeszcze blisko 60 firm z tego grona. Skala spadków zamyka się w ich przypadku do 7 proc.

_ _Aktualizacja: 11:35

Giełdy żyją jednym tematem. Duży problem GPW

Autor: Damian Słomski

Początek poniedziałkowej sesji upłynął w bardzo nerwowej atmosferze. Głównym tematem był oczywiście piątkowy zamach w Paryżu. Inwestorzy analizują jego konsekwencje i wszystko wskazuje na to, że emocje zostały opanowane. Giełdy odrabiają straty. Francuska jest już nawet na plusie. W tyle jest niestety GPW.

Wraz z upływem czasu większość najważniejszych indeksów pnie się w górę. Oczy zwrócone są m.in. na Francję. CAC40, grupujący najważniejsze francuskie spółki, jest już na plusie. Co ciekawe, prawie 2 proc. przed południem zyskiwał rosyjski RTS. Nie ma wątpliwości, że problem Europy nie jest problemem Rosji.

Niestety w tyle pozostaje WIG20. Po zejściu poniżej 2000 pkt widać, ze na rynku dominują sprzedający. Przed południem kurs indeksu znalazł się pod granicą 1970 pkt, wyznaczając kolejne 6-letnie minima.

Poniedziałkowe notowania najważniejszych giełdowych indeksów

Najsłabiej wśród blue chipów prezentuje się Synthos, który traci ponad 3,5 proc. Powyżej 2 proc. straty notują też mBank, Orange i LPP. Po drugiej stronie rynku jest Asseco, którego akcje rosną 3,6 proc. Na stosunkowo niewielkim plusie jest jeszcze 6 spółek.

_ _Aktualizacja:
15 listopada godz. 15:30

Nad GPW czarne chmury. Kończy się sezon wyników

Autor: Przemysław Ławrowski

Już na starcie nowego tygodnia, poznamy kolejne raporty kwartalne największych spółek notowanych na GPW. Wynikami pochwalą się m.in. energetyczne spółki Enea oraz Energa. Mimo że należą one do tej samej branży, to prognozy rynkowe dotyczące ich zysków są zupełnie inne.

Po piątkowej sesji WIG20 znajduje się na poziomie 1978 punktów. To najniższy poziom od lipca 2009 roku. Z punktu widzenia analizy technicznej, jeżeli dłużej pozostanie on poniżej wartości 2000 punktów, to tym trudniej będzie mu przełamać ten poziom, który jeszcze niedawno były dla wskaźnik linią wsparcia. Tak złej sytuacji nie ma w przypadku indeksów małych i średnich spółek, trzeba jednak pamiętać, że w ubiegłym tygodniu straciły one ponad procent.

W warszawski parkiet nie uderzają słabe dane gospodarcze, gdyż te są w ostatnim czasie dobre. Poza kwestią opodatkowania banków i supermarketów, inwestorów coraz mniej martwią sprawy związane z ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Za spadki odpowiada m.in. niska płynność naszego parkietu oraz zbliżający się termin podwyżki stóp procentowych w USA. To skutkuje tym, że inwestorzy zza Oceanu już zaczęli przenosić część kapitału na inne rynki, ze względu na przewidywane zmniejszenie dysproporcji stóp procentowych pomiędzy Polską, a USA.

Notowania indeksu WIG20 od połowy 2009 roku

Podobnie, jak w minionym tygodniu, dużą rolę podczas kolejnych sesji odegrają wyniki kwartalne spółek giełdowych. Dotyczy to poniedziałku, kiedy na rynek napłynie bardzo duża ilość raportów finansowych. Inwestorzy skupią się na tych największych: Enea oraz Energa.

W przypadku spółki energetycznej Enea, rynek spodziewa się wyniku na poziomie 350 mln złotych. Jeżeli spółka faktycznie wypracowała tyle zysku, to oznacza to wzrost rok do roku o 65 procent. W trzecim kwartale ubiegłego roku Enea zarobiła 211,72 mln złotych. Analitycy DM mBanku spodziewają się, że poprawa zysk to efekt wyższych przychodów z tytułu kontraktów długoterminowych.

Z takim optymizmem rynek nie patrzy w kierunku Energi. Prognozy wskazują, że zysk netto w trzecim kwartale wyniesie około 170 mln złotych, wobec 213 mln złotych w analogicznym okresie rok wcześniej. Nieco niższe mają być również przychody. W trzecim kwartale ubiegłego roku wyniosły one 2,506 mld złotych.

Notowania spółek Enea oraz Energa w minionym tygodniu

Wyniki w poniedziałek pokaże również Boryszew, Bioton, Ciech, Hawe, Rafako.

W pozostałej części tygodnia inwestorzy skupią się na doniesieniach z banków centralnych oraz na danych makroekonomicznych. Szef EBC zabierze głos w poniedziałek, podczas spotkania w ramach Europejskiego Okrągłego Stołu Przemysłowców, a przedstawiciele tej inwestycji będą się również wypowiadać w środę, czwartek oraz piątek. Europejscy inwestorzy liczą na kolejne zapewnienia dotyczące powiększenia programu skupu aktywów w grudniu. Ewentualna sugestia któregoś z przedstawiciela EBC w tym kierunku wywoła wzrosty na giełdach oraz przecenę europejskiej waluty.

Po danych o wzroście PKB w piątek, w kolejnym tygodniu GUS poda następne dane dotyczące wzrostu gospodarczego. W środę poznamy dane o przeciętnych wynagrodzeniach i zatrudnieniu, a w czwartek o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)