Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata w USA i sprawa ropy w centrum uwagi rynków

53
Podziel się:

W money.pl czytaj o poniedziałkowej sesji na warszawskiej giełdzie.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Pod względem liczby danych makroekonomicznych poniedziałek nie był ciekawy. Uzbierało się jednak kilka innych wydarzeń, wokół których rynki kapitałowe na całym świecie nie przeszły obojętnie. Większość z nich będzie miało swój finał w kolejnych dniach.

Na początku ostatniego tygodnia września giełdy w Europie mocno traciły na wartości. Najmocniej poszedł w dół turecki XU100. Jego notowania straciły prawie 4 procent. Powodem było obniżenie w piątek wieczorem oceny wiarygodności kredytowej tego kraju przez agencję Moody's. Gwałtownie na tą informację zareagował również rynek walutowy. Turecka lira cały czas traci na wartości ponad 1 procent.

Słabo radził sobie również niemiecki DAX. W jego przypadku strata wyniosła około 2 procent. Nie pomógł nawet ważny odczyt nastrojów tamtejszych przedsiębiorców. Indeks Ifo obliczany przez Instytut Badań nad Gospodarką w Monachium wyniósł 109,5 pkt., co jest najlepszym wynikiem od czerwca 2014 roku. Efekt tej publikacji może być widoczny na rynku z opóźnieniem.

Notowania europejskich indeksów w poniedziałek

Inwestorów z Niemiec po raz kolejny przestraszyły wydarzenia związane z Deutsche Bankiem. W weekend Angela Merkel mówiła, że nie ma mowy o przekazaniu pomocy dla banku w ramach środków publicznych. W rezultacie akcje spółki spadły w poniedziałek do najniższego poziomu w historii.

Warszawska giełda również sporo straciła w poniedziałek. Indeks WIG spadł o 1,27 procent. Mocniejszą przecenę odnotował WIG20 (-1,27 procent), a lepiej poradził sobie mWIG40 (-0,25 procent) i sWIG80 (-0,27 procent). Wskaźnik blue chipów zakończył dzień na poziomie 1740,05 punktów. Najwięcej stracił PGE i Cyfrowy Polsat, których akcje poszybowały w dół o ponad 2 procent. Jedyną spółką wśród blue chipów, która odnotowała wzrost jest PGNiG.

"Czerwono" jest również na Wall Street. Po 90 minutach handlu główne indeksy tracą już ponad 0,5 procent.

Zobacz, jak wyglądała poniedziałkowa sesja na GPW

Rynek skupia się jeszcze na dwóch wydarzeniach. Pierwszym z nich jest debata prezydencka w USA pomiędzy Donaldem Trumpem i Hilary Clinton. Jej wpływ na rynki będzie widoczny już we wtorek, gdyż zaplanowano ją na 3:00 w nocy polskiego czasu (z poniedziałku na wtorek). Wygrana kandydatki partii demokratycznej sprawi, że na rynkach będzie spokojniej. Większą awersję do ryzyka wywoła natomiast zwycięstwo Trumpa.

Oprócz debaty aktualny jest temat ropy naftowej. Rynek notuje dużą zmienności z powodu rozpoczętego w poniedziałek forum w Algierii. Kraje OPEC i Rosja mają prowadzić rozmowy dotyczące ograniczenia wydobycia ropy naftowej w celu wsparcia notowań tego surowca. Jak na razie inwestorzy są podzieleni co do możliwości podpisania realnego porozumienia w tej sprawie. Trzeba mieć w pamięci fakt, że poprzednie rozmowy na ten temat zakończyły się fiaskiem.

Celem tych działań jest wsparcie cen ropy. Trzeba przyznać, że plotki dotyczące porozumienia pozytywnie działają na rynek ropy. W poniedziałek popołudniu notowania ropy typu Brent idą w górę o ponad 4 procent, a ropy typu Crude o ponad 3 procent. Szczyt w Algierii zakończy się w środę.

_ _Aktualizacja: 13:49

Ta spółka wyraźnie wyróżnia się dziś na GPW

Łukasz Pałka

Mbank, Lotos, KGHM i CCC to najsłabsze spółki w indeksie WIG20 podczas poniedziałkowej sesji. Ich akcje tracą po około 2 procent.

Pogorszenie nastrojów na giełdach Europy Zachodniej nie sprzyja w poniedziałek posiadaczom akcji na warszawskiej giełdzie. Chociaż mocne spadki nieco wyhamowały, to na razie nie ma raczej co liczyć na wyraźne odbicie. Główne indeksy na giełdach Europy Zachodniej wciąż spadają po 1,5-2 procent.

Na warszawskim parkiecie, choć trudno dziś o zyski, jest kilka spółek, które się pozytywnie wyróżniają. M.in. wygląda na to, że inwestorzy dostrzegli spółkę Cognor z branży metalowej - kurs spółki idzie w poniedziałek w górę o około 10 procent. Firma nie podała do publicznej wiadomości żadnych informacji, ale warto pamiętać o tym, że np. analitycy z DM BOŚ jeszcze w lipcu uznali papiery za atrakcyjne, wskazując cenę docelową na poziomie 1,73 zł.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek

_ _Aktualizacja: 13:36

GPW mocno w dół. Nowe kłopoty wielkiego banku

Łukasz Pałka

Fatalnie rozpoczął się ostatni tydzień września dla posiadaczy akcji notowanych na GPW. Główne indeksy tracą po około 1,5 procent. Mocne spadki dotykają też giełdy w Europie Zachodniej.

Przecena akcji uderzyła rano we wszystkie spółki notowane w indeksie WIG20. Wyraźnie ponad 2 procent tracą np. LPP oraz mBank. Niewiele lepiej wygląda sytuacja w przypadku spółek surowcowych - KGHM również notuje spadek notowań w wysokości prawie 2 procent.

Inwestorzy rzucili się też do wyprzedawania akcji na rynkach Europy Zachodniej. Główne indeksy we Francji, Wielkiej Brytanii czy Niemczech tracą w poniedziałek po 1,5-2 procent.

Bez wątpienia duże emocje wśród inwestorów na rynkach będzie wzbudzać w tym tygodniu spotkanie przedstawicieli państw OPEC. Dodatkowo warto wspomnieć o obniżeniu ratingu Turcji przez agencję Moody's i wreszcie doniesienia o kolejnych kłopotach Deutsche Banku - notowania tej instytucji spadają w poniedziałek na giełdzie we Frankfurcie o 6 proc. Powodem są spekulacje na temat tego, że niemieckie władze są dalekie od udzielania jakiejkolwiek pomocy bankowi.

Notowania indeksu WIG20 podczas sesji w poniedziałek

_ _Aktualizacja: 07:59

GPW: Spółki energetyczne na dnie

Łukasz Pałka

Dopiero druga połowa tygodnia przyniesie inwestorom więcej informacji makroekonomicznych, które mogą mieć wpływ na ich decyzje. O nastrojach mogą też zdecydować doniesienia po spotkaniu przedstawicieli państw, które rządzą na rynku ropy naftowej.

W poniedziałek rozpoczyna się posiedzenie OPEC, czyli państw eksportujących ropę naftową. Cena tego surowca od dłuższego czasu nie jest zadowalająca dla krajów, których gospodarka jest mocno uzależniona od kursu ropy. Stąd spekulacje na temat tego, że podczas posiedzenia OPEC powróci sprawa zmniejszenia poziomu wydobycia - spowodowałoby to wzrost kursu surowca.

Doniesienia z posiedzenia OPEC zapewne nie pozostaną bez wpływu na nastroje inwestorów obecnych na giełdach, w szczególności jeżeli chodzi o notowania spółek paliwowych oraz energetycznych.

W Polsce spółki energetyczne pozostają pod negatywnym wpływem ostatniej wypowiedzi ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego. W ostatni czwartek stwierdził on, że podniesienie wartości nominalnej akcji spółek podbije ich wartość o 50 mld zł. Efektem tej wypowiedzi była ogromna przecena akcji. Plan ministra spotkał się również z ostrą krytyką ekspertów, którzy - nie przebierając w słowach - mówią o skoku na kasę spółek Skarbu Państwa. Cały mechanizm tego zjawiska opisaliśmy w money.pl. Na razie trudno oczekiwać, by akcje firm energetycznych wróciły do łask inwestorów.

W tym tygodniu na rynek nie napłynie wiele istotnych informacji z polskiej gospodarki. Inwestorzy będą mogli zwrócić uwagę na doniesienia z rynków zagranicznych. Poznamy m.in. najnowsze dane o dynamice PKB w USA (czwartek), a także szereg doniesień statystycznych z krajów strefy euro (piątek).

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
MAREKZAGRANIC...
8 lat temu
PANY KIEDY ,,ATAK ,,NA 2800 BO NIE JESTEM NA BIEŻĄCO BHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA POLSKA ŻENUJĄCA GIEŁDA -CO TAM ZNOWU NASZEJ GIEŁDZIE PRZESZKODZIŁO SPADEK PRODUKCJI JURT W MONGOLII CZY WYBUCH NA SŁONCU???????????
ZT
8 lat temu
Po chwilowej próbie ataku na lukę bessy, SP500 i DJIA powróciły do trendu rysując złowrogą "wyspę odwrotu". Czyli daswidanija i finito.
synonim
8 lat temu
Tylko betoniarz napisał że trzeba na ropę S nabrać i od razu tam zrobili +2,31% z minusa w kilka minut talent
synonim
8 lat temu
Tylko betoniarz napisał że trzeba na ropę S nabrać i od razu tam zrobili +2,31% z minusa w kilka minut talent
Szok naftowy ...
8 lat temu
Ropa Brent 46,93$, +2,27%, WTI 45,47$, +2,23%. Koniec petrodolara trwa.
...
Następna strona