Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Przerwana fatalna seria na GPW. I to w jakim stylu

0
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

W końcu udało się przełamać niemoc kupujących na GPW. Kurs WIG20 przerwał serię ośmiu spadkowych sesji z rzędu. Co więcej, zrobił to w bardzo dobrym stylu - zwyżka sięgnęła 2 procent.

To jeden z najlepszych wyników wśród najważniejszych rynków akcji w Europie. Dla porównania giełda we Frankfurcie zyskała niewiele ponad 1,5 procent, a brytyjski indeks FTSE100 miał o połowę gorszy wynik.

Optymizm zagościł niemal w całym regionie. Od stawki odstawał właściwie tylko grecki Athex. Indeks stracił na wartości 1 procent, choć trzeba oddać tamtejszym inwestorom, że ich zachowanie było dziś względnie spokojne. W ostatnich dniach przecena była nawet 5-krotnie większa.

Przebieg dzisiejszej sesji na giełdach w Europie

Giełdowy rollercoster zawdzięczamy przeciągającym się negocjacjom greckiego rządu z wierzycielami. Wczoraj Ateny przedstawiły swoją propozycję porozumienia i jak widać po dzisiejszej reakcji Komisji Europejskiej, nie jesteśmy bliżej rozwiązania. Obie strony okopują się na swoich stanowiskach. Komisarz Unii Europejskiej Pierre Moscovici poinformował rząd Grecji, że jego najnowsze propozycje "nie odzwierciadlają dyskusji" między Ciprasem a Jean-Claude'em Junckerem z ubiegłego tygodnia. Grecy nie chcą zgodzić się przede wszystkim na cięcia w wypłatach emerytur i nie zamierzają ograniczyć socjalu w takim stopniu jaki oczekują unijni przedstawiciele.

Tematu Grecji nie były w stanie przyćmić żadne inne wydarzenia, tym bardziej, że kalendarz makroekonomiczny nie prezentował się zbyt okazale. Słabiej od prognoz wypadły wyniki produkcji przemysłowej we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Dynamika w obu przypadkach była ujemna.

Brakowało też ważniejszych danych z USA. Na fali poprawy nastrojów na globalnych rynkach w pierwszych godzinach sesji na Wall Street indeksy zyskują blisko 1 procent.

Zobacz, jak wyglądają dotychczasowe notowania indeksów z Wall Street

Wracając na rodzimy parkiet, warto podkreślić dobry wynik KGHM-u, który dotrwał na pozycji lidera do samego końca. Jego akcje zyskały 4,98 procent przy obrotach na poziomie 151 milionów złotych. Minimalnie większą wartością transakcji może pochwalić się Pekao, którego papiery podrożały o 3,7 procent. Na pochwałę zasługuje też PGE (+4,49 procent).

Dobre nastroje nie udzieliły się akcjonariuszom Bogdanki, Orlenu, mBanku i Aliora. Ich straty wyniosły od 0,85 do 2,3 procent.

W centrum uwagi był też TVN, który jakiś czas temu wypadł z grona blue chipów. Wszystko wskazuje na to, że opuści również giełdę. Scripps Networks Interactive, główny akcjonariusz TVN, poinformował o zamiarze ogłoszenia wezwania do sprzedaży 100 procent akcji spółki. W reakcji na to kurs wzrósł dziś o 8,4 procent.

#

Warszawska giełda wśród liderów sesji

Damian Słomski, godz. 15:19

Na giełdy w Europie napłynęła spora dawka optymizmu. Wśród zyskujących na wartości indeksów wyróżnia się krajowy WIG20. Inwestorzy kupują akcje głównie dużych spółek takich jak KGHM, Pekao czy spółki energetyczne.

WIG20 odrabia straty z ostatnich dwóch sesji. Kurs dobija do 2480 punktów, rosnąc względem wczorajszego zamknięcia ponad 1,5 procent. To jeden z najlepszych wyników wśród wszystkich największych rynków akcji w Europie. Zwyżki w podobnej skali obserwujemy jedynie na giełdach w Rosji i Turcji.

Wśród krajowych blue chipów cztery zyskują wyraźnie ponad 3 procent. To KGHM (+4,3 procent), który korzysta na drożejącej miedzi, a także Pekao (+3,3 procent) i energetyczne spółki Tauron (+3,2 procent) oraz PGE (3,2 procent).

Słabiej radzi sobie Bogdanka (-2,2 procent), która w tym roku sprzeda mniej węgla oraz mBank. Dziś agencja S&P obniżyła rating banku - głównie w związku z gorszymi perspektywami dla banku-matki Commerzbanku.

Przebieg środowej sesji na warszawskim parkiecie

Dobre nastroje omijają akcjonariuszy mniejszych spółek notowanych na GPW. Indeks sWIG80 jest niewiele nad kreską. Jego notowaniom ciążą między innymi Mabion, Sygnity i Radpol, które tracą na wartości ponad 3 procent. Wyjątkowo duże obroty obserwujemy na tracącej 2,9 procent spółce Prime Car Management (830 tys. zł)

#

GPW: Akcje w górę. Korekta, czy zmiana trendu?

Jacek Frączyk, godz. 13:25

Oprócz Grecji i podwyżek stóp Fed, do tematów, które mogą zacząć działać pro-spadkowo należy dzisiejsza deklaracja szefa Banku Japonii Haruhiko Kurody, że kurs jena nie powinien się już osłabiać.

Japoński Nikkei spadł o 0,3 proc. i jest to jego najniższe zamknięcie od 19 maja. Pytanie teraz, czy to może oznaczać początek końca dodruku pieniądza przez bank centralny BoJ, która przecież nie może trwać w nieskończoność?

Odnośnie Grecji dzisiaj pojawiła się w agencjach wiadomość, że najnowszą listę propozycji przekazano na trzech stronach. Teraz grecki rząd proponuje, by Europejski Bank Centralny kupił więcej greckich obligacji, a także, by Grecja została włączona do "Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego" (ESM). Miałoby to przynieść Grecji pomoc na poziomie 7 miliardów euro. Warunkiem udzielenia pomocy przez ESM jest jednak zobowiązanie do reform i naprawy finansów publicznych. A tego właśnie od Greków trudno uzyskać.

Rentowność niemieckich obligacji jest najwyższa od września 2014 r. Dla papierów 10-letnich przekroczyła w ciągu dnia poziom 1,0 proc. (maksymalna wartość we wtorek to 1,059 proc.). Poprzedniego dnia osiągnęły poziom 0,95 proc. (+0,07 punktu procentowego). To świadczy o tym, że mimo skupu obligacji rządowych przez EBC, inwestorzy nie akceptują już tak niskich poziomów i nawet 60 mld euro miesięcznie dodrukowanego pieniądza nie jest w stanie obniżyć oprocentowania.

Dodatkowo dane makro na temat dynamiki produkcji przemysłowej z Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii za kwiecień były poniżej prognoz - odpowiednio -0,9 proc. miesięcznie (prognoza +0,4 proc.) i -0,3 proc. miesięcznie (prognoza +0,2 proc.) i -0,4 proc. miesięcznie (prognoza +0,1 proc.).

W takiej sytuacji, gdy rośnie oprocentowanie obligacji, a dane z gospodarki są słabsze, giełdy akcji w Europie jednak rosną, co może sugerować korekcyjny charakter zwyżki. Po kilku dniach spadków sytuacja techniczna wskazywała na odbicie w górę.

Pytanie tylko jak długo dobry nastrój się utrzyma? Tym bardziej, że pojawiły się w mediach informacje, że na posiedzeniach Fed już dwie osoby (na dwanaście) optują za podwyżką stóp, podczas gdy jeszcze niedawno decyzje o niepodwyższaniu podejmowano jednogłośnie. A dodatkowo wspomniana na początku Japonia może się szykować do końca programu luzowania ilościowego, skoro kurs jena jest za niski.

Niemiecki DAX w połowie handlu zyskuje +0,8 proc., francuski CAC40 +0,6 proc., brytyjski FTSE100 +0,4 proc., a włoski FTSE MIB +1,4 proc.

Notowania w Europie

W Warszawie indeks najważniejszych spółek WIG20 rośnie o +1,3 proc. Największe wzrosty notuje, zarazem najbardziej aktywny dzisiaj KGHM (+4,0 proc.), który reaguje na 1,1-procentowy wzrost cen trzymiesięcznych kontraktów na miedź na LME.

Drugie największe obroty są na akcjach PKO BP (+3,0 proc.), który odreagowuje słaby miesiąc (-11 proc. spadku). Wczorajsze dane o spadających zyskach sektora i przyjęty wczoraj przez rząd projekt ustawy o zwiększeniu wymogów płynnościowych banków (przełoży się na niższe dywidendy) oraz ewentualne plany względem podatku bankowego, liderującego w sondażach PiS, sprawiają że wzrosty w tym sektorze mogą nie być długotrwałe.

Dołują natomiast akcje PKN Orlen (-1,2 proc.). To reakcja na wzrost cen paliw, który sprawia, że marże rafineryjne producentów mogą spaść. Cena amerykańskiej ropy WTI zyskała wczoraj 4 proc. po publikacji Amerykańskiego Instytutu Paliw o zmniejszeniu zapasów o aż 6,7 mln baryłek, a oczekiwano spadku o 2 mln baryłek. Dzisiaj o 16:30 opublikowane zostaną dane Energy Information Administration, a prognozowany spadek zapasów to -1,2 mln baryłek. Większy spadek może świadczyć o spadającej produkcji ropy łupkowej a więc i o wzroście cen.

Notowania dzienne WIG20, PKN Orlen, KGHM i PKO BP

**

GPW: Rynek odreagowuje wcześniejsze spadki**

Jacek Frączyk, 10 czerwca 09:45

Po serii ośmiu spadków byki nabrały w Warszawie pewności siebie i indeksy idą w górę. Mimo że wczorajsze zamknięcie wskazywało na słabość kupujących, to dzisiaj rynek rośnie, choć nie dostał wielu pozytywnych sygnałów.

Pozytywnych sygnałów można się było spodziewać ze strony Grecji. Środa miała przynieść przełom w negocjacjach, jednak na rynku pojawiły się doniesienia, że UE określiła zaprezentowany program reform jako niewystarczający. Sytuacja pozostaje więc napięta, ale analitycy rynku uważają, że przed końcem miesiąca wszystko zakończy się technicznym porozumieniem.

Niepewność powoduje, że na najważniejszych giełdach Europy mamy kontynuację spadków. Niemiecki DAX traci -0,4 proc., francuski CAC40 -0,2 proc., a brytyjski FTSE100 niecałe -0,2 proc.

Notowania dwudniowe w Europie

W przypadku Francji spadki są uzasadnione, bo dostaliśmy słabe wskazania, dotyczące produkcji przemysłowej. Oczekiwano wzrostu miesięcznego +0,4 proc. w danych kwietniowych, ale urząd statystyczny poinformował, że był spadek -0,9 proc. Skorygowano jednocześnie dane z poprzedniego miesiąca z -0,3 proc. na 0,0 proc.

W Warszawie inwestorzy nabrali ochoty do kupowania. Po ośmiu dniach spadków sytuacja techniczna zrobiła się napięta, wskaźniki wskazywały na silne wyprzedanie rynku.

Kwotowania dzienne indeksu WIG20

Najaktywniejszą spółką jest KGHM (+1,8 proc.), który reaguje na dobre notowania miedzi. Te z kolei są pochodną oczekiwań stymulacji gospodarki przez bank centralny Chin po tym jak opublikowano niskie wskazania inflacji.

Na rynku średnich spółek dominują CD Projekt (+1,6 proc.) i TVN (+7,8 proc.). Wzrost tego drugiego to wynik ogłoszenia planów o wycofaniu z giełdy. Scripps Networks Interactive, główny akcjonariusz TVN, opublikował komunikat prasowy, w którym poinformował, iż 'zamierza ogłosić wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji TVN. Inwestorzy spodziewają się premii cenowej w wezwaniu, skoro inwestor chce koniecznie przejąć wszystkie akcje. Czytaj więcej

Notowania akcji TVN

GPW: Rynek wyprzedany, czeka na sygnał wzrostowy

Jacek Frączyk, 9 czerwca 22:58

WIG20 wtorkową sesję zakończył ósmym spadkiem z rzędu. Wskaźniki techniczne pokazują wyprzedanie rynku i gdy tylko sytuacja międzynarodowa się poprawi, można się spodziewać wybicia w górę. Wydaje się, że przynajmniej w kwestii Grecji klimat może się ocieplić. Sprawa stóp procentowych Fed będzie jednak działać pro-spadkowo.

Spadki indeksów przerwać może to co się dzieje wokół Grecji. WIG20 spada ósmy dzień z rzędu i mało prawdopodobne, żeby ta sytuacja się utrzymała bez korekty, choć wszystko zależy od tego, co się dzieje poza Polską.

Kwotowania miesięczne indeksu WIG20

Według słów wiceprzewodniczącego KE do spraw euro Valdisa Dombrovskisa w najbliższych dniach możliwe jest porozumienie z tym krajem na poziomie ekspertów i niezbędna jest tylko wola polityczna ze strony Greków. Komisja Europejska, EBC i MFW oceniają teraz najnowsze, przekazane we wtorek propozycje Grecji w sprawie reform, które są konieczne do odblokowania ostatniej raty pomocy finansowej dla tego kraju w wysokości 7,2 mld euro. Plan pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca.

Słowa Dombrovskisa dają nadzieję, że zły klimat wokół negocjacji może się ocieplić. Deklaruje on, że lista wymaganych przez wierzycieli reform może być zastąpiona innymi. Również z drugiej strony pojawiły się pojednawcze tony. Premier Aleksis Cipras wyraził przekonanie, że może się porozumieć w każdym temacie, nie zamierza jednak ustępować w kwestii obniżki emerytur i wydatków socjalnych.

Według dziennika "Wall Street Journal" trzy instytucje, nadzorujące program pomocowy dla Grecji żądają, by nadwyżka pierwotna w budżecie tego kraju utrzymywana była na poziomie 1 proc. PKB w tym roku. Grecja proponuje poziom 0,75 proc. Początkowo program pomocy dla Aten zakładał 3-procentową nadwyżkę. Stanowiska jak widać idą w kierunku kompromisu.

Coraz lepiej w USA, czyli.... coraz gorzej na giełdach

Jednocześnie jednak coraz lepsze dane przychodzą z amerykańskiego rynku pracy. Departament Pracy podał we wtorek dane o liczbie nowo przyjętych do pracy w kwietniu. Wskaźnik osiągnął poziom 5,4 milionów i jest to najwyższa wartość odkąd oblicza się ten indeks. W marcu było to 5,1 miliona. Indeks Optymizmu Małego Biznesu wzrósł do 98,3 pkt. w maju i jest to najwyższe wskazanie od grudnia ubiegłego roku.

Takie dane sugerują, że wrześniowy termin podwyżek stóp procentowych Fed robi się coraz bardziej prawdopodobny. To jest głównym powodem spadków w ostatnich dniach, bo wzrost oprocentowania kredytów oznaczać będzie spadek zysków przedsiębiorstw, a zarazem wzrost atrakcyjności instrumentów dłużnych kosztem akcji.

Odnośnie instrumentów dłużnych, to mimo skupu obligacji państw strefy euro przez EBC, rentowności obligacji rządowych cały czas rosną. 10-letnie obligacje niemieckie osiągnęły we wtorek na rynku poziom rentowności 0,88 proc., podczas gdy na początku miesiąca było to jeszcze 0,543 proc.

Wskaźniki makro

Z danych makro najważniejsze dane, jakie poznamy w środę to kwietniowa produkcja przemysłowa trzech dużych krajów Unii: Francji o 8:45 (oczekiwany miesięczny poziom wzrostu +0,4 proc., podczas gdy w marcu był spadek -0,3 proc.), Włoch o 10:00 (prognoza +0,2 proc. miesięcznego wzrostu, w marcu +0,4 proc.) i Wielkiej Brytanii o 10:30 (prognoza +0,1 proc. wzrostu, w marcu było +0,5 proc.).

O 16:30 dowiemy się o ile zmieniły się w ciągu tygodnia zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych. W ostatnich kilku tygodniach dochodziło do ich redukcji, co m.in. wpływało na spadek cen surowca, a to z kolei ważny czynnik w notowaniach PKN Orlen i Lotosu - spadki cen oznaczają wzrost marż rafineryjnych producentów.

Notowania miesięczne akcji PKN Orlen i Lotosu

Z Chin jeszcze przed sesją giełdową poznamy dane o skali nowych kredytów. W maju ich wartość wyraźnie spadła z 1180 mld juanów do 708 mld juanów. Na maj prognozowany jest wzrost do 900 mld juanów. To wskaźnik obrazujący tempo rozwoju Państwa Środka, dana istotna m.in. dla cen miedzi i kursu jej polskiego producenta KGHM.

Z polskich spółek

We wtorek sporo pieniędzy z tytułu dywidendy trafi do akcjonariuszy Eurocash. Przelewu 110 mln zł dokona Eurocash - 0,79 zł na pojedynczą akcję. Część tej kwoty z pewnością wróci na rynek.

Notowania tygodniowe akcji Eurocash

Wtorek to będzie natomiast ostatni dzień, żeby zdobyć prawo do dywidendy Netii. Na akcję przypada 0,42 zł, a łącznie spółka ma przelać udziałowcom 209 mln zł w terminie 26 czerwca.

10 czerwca to ostatni dzień, uprawniający akcjonariuszy Cormay do otrzymania prawa poboru nowej emisji serii K. Cena emisyjna nowych akcji została ustalona na 1,50 zł. Na każdą starą akcję przypadać będzie prawo do zapisu na jedną akcję nowej emisji. Prospekt został złożony do KNF 29 maja, ale jeszcze nie został zatwierdzony.

We wtorek zaczynają się zapisy w wezwaniu na akcje Dudy. Za jedną akcję Cedrob płaci 7,40 zł - na poniedziałkowej sesji kurs spadł do 7,20 zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)