Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Wzrostowa seria trwa. To już 7 taka sesja

0
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

W dobrych nastrojach mogą zasiadać do wigilijnego stołu inwestorzy z GPW. Ostatnia sesja przed świętami kończy się niewielkimi, ale jednak wzrostami notowań. WIG20 idzie w górę już siódmą sesję z rzędu.

Na zamknięciu kurs indeksu blue chipów wynosi 1879 pkt. To grubo ponad 100 pkt więcej niż w poprzedni poniedziałek, kiedy WIG20 wyznaczył nowe 6-letnie minima. Od tamtej pory notowania idą już tylko w górę.

Na przestrzeni ostatnich 5 sesji prawie 10 proc. zyskały energetyczne spółki PGE i Tauron. Pierwsza z nich także dzisiaj była liderem wśród blue chipów (+3,8 proc.). W ciągu tygodnia zmniejszyła się jedynie wartość akcji Pekao, ale przy kilkumiesięcznej bessie na naszym rynku 1 proc. w dół to nie spadek.

Także dzisiaj najsłabiej wypadły spółki z branży finansowej. Ponad 1 proc. stracili akcjonariusze PZU i PKO BP. Notowania jeszcze przez dłuższy czas będą zależne mocno od ruchów rządu, który już od lutego chce wprowadzić nowy podatek. Na razie toczą się dyskusje na temat szczegółowych parametrów. Wczorajsza informacja o zmniejszeniu obciążenia ubezpieczycieli podbiła znacząco notowania PZU.

Środowa sesja, choć zakończona na plusie, pozostawia pewien niedosyt. GPW w Warszawie była daleko za jej europejskimi konkurentami. Brytyjski FTSE100 zyskał 2,6 proc. Trudno jest znaleźć ważny indeks, którego kurs wzrósłby o mniej niż 2 proc.

Przebieg środowej sesji na giełdach w Europie

Dobre nastroje podtrzymują inwestorzy z Wall Street. Główne indeksy po dwóch godzinach handlu są od 0,4 do 0,9 proc. na plusie. Tym sposobem S&P500 wraca powyżej 2050 pkt. Notowaniom może sprzyjać zaskakująco mocny spadek zapasów ropy naftowej w USA, który skutkuje drożejącą baryłką surowca - w tempie prawie 3 proc.

Pozytywnie wypadł odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan i zamówień na dobra trwałego użytku w USA. Przed południem lekko zawiodły za to dane z Wielkiej Brytanii - PKB na Wyspach wzrósł w trzecim kwartale o 2,1 proc. rok do roku, wobec oczekiwań na poziomie 2,3 proc. To jak widać nie było w stanie przeszkodzić inwestorom w zakupach akcji.

Większego wpływu na handel na GPW nie miały dane o bezrobociu. Podobnie jak miesiąc wcześniej wyniosło ono 9,6 proc. To już kolejne dane które potwierdzają, że sytuacja na krajowym rynku pracy systematycznie się poprawia. To jednak nie jest niespodzianka dla inwestorów.

_ _Aktualizacja: 15:27

GPW zostaje w tyle. Gorzej tylko w Grecji

Autor: Damian Słomski

Ostatnia, przedświąteczna sesja na warszawskiej giełdzie nie wypada najlepiej. Słabo wypada przede wszystkim branża finansowa.Zdecydowanie lepsze nastroje panują w Niemczech czy na Wyspach.

Na 2 godziny przed zamknięciem sesji na GPW indeks krajowych blue chipów zszedł na dzienne minima. Ty samym kurs znalazł się pod kreską. Nie ma mowy o poważnej wyprzedaży akcji, ale na tle Europy wypadamy bardzo blado. Zwyżki w Londynie czy Frankfurcie sięgają 2 proc.

Gorszy od WIG20 jest tylko grecki Athex, który traci około 0,5 proc. Od dłuższego czasu giełdy z Warszawy i Aten biją się o miano najgorszego rynku akcji w tym roku.

Środowe notowania WIG20 na tle indeksów europejskich

W dół notowania ciągną dzisiaj finansowe spółki. Ponad 1 proc. spadają kursy PZU, PKO BP i BZ WBK. Pod kreską są jeszcze 4 inne walory i to wystarcza by zniwelować przewagę wypracowaną przez 13 drożejących blue chipów. Przewodzi im PGE (+2,8 proc.).

Ostatnie godziny nie przyniosły wiele istotnych danych makro. Ciekawsze informacje płyną dopiero zza Oceanu. Pozytywnie zaskoczyły informacje o zamówieniach na dobra trwałego użytku. Przed nami jeszcze sprzedaż nowych domów i odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan.

_ _Aktualizacja: 10:46

Giełdy w Europie wyraźnie w górę. GPW słabsza

Autor: Łukasz Pałka

Pierwsze dwie godziny handlu na GPW przynoszą odbicie głównych indeksów. Inwestorzy poznali bardzo dobre informacje na temat skali bezrobocia w Polsce.

O godzinie 10 GUS opublikował dane o bezrobociu w naszym kraju. Okazało się, że stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 9,6 procent. To taki sam wynik, jak w październiku, który jest jednocześnie nieznacznie lepszy od wcześniejszych prognoz.

Na warszawskiej giełdzie widać dziś niewielkie wzrosty głównych indeksów. Kupujący przeważają też na głównych parkietach w Europie, przy czym tam wzrosty są zdecydowanie wyraźniejsze niż na stołecznym parkiecie.

Wśród spółek z WIG20 od rana jesteśmy świadkami ponad 2-procentowego wzrostu notowań KGHM. W górę idą również kursy akcji m.in. PGE, PKN Orlen i Cyfrowego Polsatu.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

_ _Aktualizacja: 07:25

GPW: Niektórzy rozważą sprzedaż akcji ze stratą

Łukasz Pałka

Mniejszej aktywności inwestorów możemy spodziewać się w środę podczas notowań na warszawskiej giełdzie. Ci, którzy chcą zmniejszyć swój podatek od zysków z giełdy, mają coraz mniej czasu na sprzedaż akcji.

Środa będzie ostatnim przed świętami dniem handlu na warszawskim parkiecie. Już jutro większość europejskich giełd ma wolne i tylko na kilku handel zostanie skrócony. Do gry inwestorzy wrócą w poniedziałek.

Dla niektórych będzie to ostatni dzwonek do tego, by sprzedać akcje ze stratą. Dlaczego warto o tym pamiętać? Bo tylko papiery sprzedane dziś i w poniedziałek zostaną zaksięgowane jeszcze w starym roku. To ważne z punktu widzenia tych inwestorów, którzy chcieliby zmniejszyć należny fiskusowi podatek od zysków kapitałowych w przyszłym roku.O tym, dlaczego poniedziałkowa data jest w tym kontekście tak ważna, piszemy szczegółowo w money.pl.

Inwestorzy mają za sobą dość dobrą sesję na nowojorskim parkiecie. Główne indeksy na Wall Street zyskiwały we wtorek na wartości. Gracze poznali m.in. najnowsze dane o dynamice PKB w USA. Według nich w trzecim kwartale amerykańska gospodarka rosła w tempie 2 procent w ujęciu annualizowanym. W opinii analityków, to dobry wynik sugerujący stabilny rozwój gospodarczy.

W środę na rynek nie napłynie wiele informacji istotnych dla inwestorów. O godzinie 10 GUS poda najnowsze dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce. Prognozy wskazują na wynik w wysokości 9,7 procent.

Później na giełdy napłyną jeszcze dane dotyczące m.in. dynamiki PKB w Wielkiej Brytanii. Inwestorzy poznają też najnowsze wieści z USA. Będą one dotyczyć m.in. sprzedaży nowych domów, a także dochodów i wydatków Amerykanów.

Na warszawskiej giełdzie uwagę wciąż zwracają notowania spółek z branży finansowej. We wtorek byliśmy świadkami wzrostu notowań PZU po tym, gdy resort finansów zaproponował, by stawka nowego podatku od instytucji finansowych była równa dla banków i dla ubezpieczycieli. Wcześniejsza propozycja zakładała tymczasem, że stawka podatku dla banków ma wynieść 0,39 procent, podczas gdy ubezpieczyciele zapłacą 0,6 procent. Podatek ma wejść w życie od lutego.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)