Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sesja pod znakiem reakcji na decyzję Fed

0
Podziel się:

Z komentarza Money.pl dowiesz się o najważniejszych wydarzeniach na giełdzie w czwartek.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Warszawska giełda kończy przedostatnią sesję w tym tygodniu w bardzo dobrych nastrojach. WIG20 zyskał podczas czwartkowego handlu 2,05 procent. Wzrosty nie ominęły również innych europejskich parkietów. Entuzjazm może jednak ostudzić zmiana kierunku na Wall Street.

WIG20 kontynuuje wzrosty, które obserwowaliśmy w środę. Polską giełdę częściowo opuścił jeden z trzech głównych czynników, które sprawiają, że inwestorzy wycofują kapitał znad Wisły. Chodzi o wczorajszą decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która zdecydowała się podnieść stopy procentowe. Decyzja ta była oczekiwana przez co najmniej pół roku. Jej opóźnianie sprawiło, że rynek był bardzo dobrze przygotowany na nią, a w konsekwencji nie przełożyło się to na spadki na giełdach. Inwestorzy odzyskali również nieco zaufania do rynków rozwijających się.

Liderem wśród dużych spółek był Eurocash oraz Enea. W czwartek rosły również indeks małych i średnich spółek. mWIG40 zyskał 1,48, a sWIG80 1,09. Wśród średniaków uwagę zwraca kurs Getin Noble Banku, a wśród najmniejszych Groclin i Pelion.

Zobacz, jak wyglądała czwartkowa sesja na GPW

Sytuacji na giełdzie nie zmieniła popołudniowa publikacja GUS. Polscy konsumenci w listopadzie kupili o 3,3 więcej w stosunku do tego samego miesiąca roku poprzedniego, a rodzimy przemysł wyprodukował w tym samym czasie o 7,8 procent więcej niż przed rokiem. Wyniki były lepsze w stosunku do prognoz.

Wzrosty widać było również w pozostałej części Europy oraz Stanach Zjednoczonych. Ponad 2 procent zyskał niemiecki DAX. Przyczyniły się do tego m.in. nie rewelacyjne, ale dobra publikacja indeksu Ifo, pokazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców (opublikowana wartość 108 pkt.; prognoza 109 pkt.).

Zobacz, jak wyglądała czwartkowa sesja europejskich giełdach

Około 1,5 procent zyskały wskaźniki francuskiej, włoskiej i hiszpańskiej giełdzie. Brytyjski FTSE100 poszedł w górę tylko o niespełna procent, mimo bardzo dobrych danych o sprzedaży detalicznej.

Indeksy nowojorskiej giełdy po dobrym starcie sesji, tracą na wartości. Skala przeceny przekracza 0,5 procent. Widać, że entuzjazm po wczorajszej decyzji wśród amerykańskich inwestorów szybko opadł. Trudno wskazać przyczynę, gdyż popołudniowe dane z gospodarki USA nie były złe.

_ _Aktualizacja: 14:05

GPW: Wreszcie mocne odbicie. Banki i "energetyki" nadrabiają straty

Jacek Frączyk

Wzrostowy tydzień powoduje, że obraz ostatnich ośmiu miesięcy ze stratami się zaczyna zacierać. Negatywni bohaterowie roku, czyli banki i spółki energetyczne są obecnie głównymi motorami wzrostów indeksów giełdowych.

Dodatkowo ostatnie w tym roku wskazanie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Polsce okazały się bardzo dobre. Zamiast oczekiwanych 5,6 proc. wzrostu rocznego przemysłu w listopadzie jest 7,8 proc. (wyrównane sezonowo +5,2 proc.), sprzedaż detaliczna jest wyższa o 3,3 proc. rok do roku, gdy szacowano tylko 2,1 proc. Nawet produkcja budowlano-montażowa w końcu wyszła na plusy i dała 1,2-procentową dynamikę.

To daje paliwo do przynajmniej utrzymania dzisiejszego wzrostu WIG20 o 2,8 proc.

Najbardziej spółkami po pięciu godzinach sesji są: Pekao (+1,4 proc.), KGHM (-0,4 proc.) i PKO BP (+4,0 proc.). Największy wzrost w WIG20 notuje Eurocash (+5,2 proc.), ale branżowym przebojem dnia są producenci prądu: PGE (+4,3 proc.), Tauron (+4,0 proc.), Energa (+2,2 proc.), Enea (+4,3 proc.). Najwięksi spadkowicze roku odrabiają więc straty.

Od ponad roku (po zakończeniu luzowania ilościowego) wyczekiwana decyzja o podwyżce stóp przez Fed w końcu się wczoraj zmaterializowała, a po "gołębich" komunikatach Yellen i rynki nabierają rozpędu. Rynek kontraktów w Chicago szacuje obecnie, że pierwszym prawdopodobnym terminem kolejnej podwyżki jest kwiecień przyszłego roku.

Tylko w przypadku akcji KGHM jest to zła wiadomość, bo miedź traci dzisiaj 1,2 proc., a w ciągu roku już 27 proc.

Spadają dalej ceny paliw - Brent o kolejne 40 centów do poziomu 36,98 dolara za baryłkę.

Giełdy akcji w Europie szaleją. Niemiecki DAX rośnie ponad 3 proc., francuski CAC40 2,1 proc., a brytyjski FTSE100 1,3 proc. DAX notuje największy dzienny wzrost od sierpnia.

_ _Aktualizacja: 13:57

GPW: Inwestorzy ruszyli do przedświątecznych zakupów. Giełda nie płacze po Krawcu

Jacek Frączyk

Decyzja Fed o podwyższeniu stóp procentowych uwolniła, zalegające w portfelach inwestorów po wyprzedażach środki. Niepewność odnośnie posunięć banków centralnych nie będzie teraz już trapić rynków, można więc przystąpić do kupowania.

Wzrostem rozpoczęły dzień warszawskie blue chipy. Indeks WIG20 zyskuje po pierwszej godzinie sesji 1,4 proc.

Obawy odnośnie spadku akcji PKN Orlen po powołaniu nowego prezesa można chwilowo odłożyć. Akcje największego koncernu naftowego w Polsce rosną o 3,5 proc., znaczenie odchodzącego szefa dla spółki nie zostało więc ocenione przesadnie wysoko.

Notowania WIG20 i PKN Orlen

Największe zainteresowanie rynku jest jednak przy akcjach KGHM (-0,7 proc.). Kontynuacja spadków cen miedzi nie mogła nie zostać odwzorowana w wycenie spółki. Podwyżka stóp Fed akurat w przypadku firm surowcowych to nie jest najlepsza wiadomość i oceniane jest to jako działanie przeciwko popytowi. Miedź na LME w dostawach trzymiesięcznych kosztowała dziś rano 4597,50 dolarów za tonę, po zniżce o 0,3 proc. Próg rentowności wydobycia KGHM jest nieco poniżej 4 tys. Dolarów, choć biorąc pod uwagę ostatnie słabsze wyniki może być jednak wyższy.

Pozostałe spółki w centrum uwagi to największe banki w Polsce: Pekao (+0,4 proc.) i PKO BP (+1,4 proc.).

Wśród mniejszych spółek na uwagę zasługuje wzrost akcji Getin Holding (+7,8 proc.). Spółka ogłosiła, że sprzedaje rosyjską firmę leasingową Carcade za 3 mld rubli. Sprzedaż ogłaszano już w sierpniu, jednak po dwóch miesiącach kontrahent się wycofał. Teraz zgłosił się drugi, oferujący tę samą cenę.

Silnie wzrostowa Azja i Europa

Na zachód od naszej granicy, podobnie jak i w Azji oraz na wczorajszej sesji w USA giełdy wyraźnie rosną. Szanghaj zamknął dzień 1,8-procentowym wzrostem, Tokio zyskało 1,6 proc. Również na największych europejskich rynkach króluje dzisiaj radość z podwyżki Fed. Mimo że spodziewana, to jednak ,,gołębi" komunikat po podwyżce pchnął akcje do mocnych zwyżek. Najbliższego podwyższenia stóp rynek kontraktów na stopy Fed w Chicago oczekuje dopiero w lipcu, choć wszystko wskazuje, że rozważania na ten temat zaczną się od marca. Trzy miesiące spokoju dadzą oddech po ostatnich spadkach.

Niemiecki DAX zyskuje 2,6 proc. i jest drugim po Hiszpanii najbardziej rosnącym dziś rynkiem Europy. Francuski CAC40 rośnie o 2,4 proc., a brytyjski FTSE100 o 1,6 proc.

Niemiecki Instytut Ifo opublikował swój indeks nastrojów biznesowych. Istotny dla rynków wskaźnik pozostał na wysokim poziomie 108,7 pkt., choć okazał się nieco niższy od oczekiwań (109 pkt.).

Aktualizacja: 7:39

Fed jednak gołębi. Szykują się wzrosty

Jacek Frączyk

Ostatnia sesja w Warszawie dała dość wyraźne odbicie od poprzednich spadków. Trochę ostrożniej przed decyzją Fed zachowywali się inwestorzy w Europie. Teraz uwaga przez dłuższy czas skupi się na danych z gospodarki a nie na opiniach szefów banków centralnych.

Za sobą mamy już decyzje Europejskiego Banku Centralnego i wczorajszą Fed. Janet Yellen, prezes Fed zapewniła na konferencji po posiedzeniu, że dalszy proces normalizacji stóp procentowych w USA będzie przebiegał stopniowo i łagodnie. W komunikacie Fed ocenił, że warunki gospodarcze uzasadniają tylko stopniowe podnoszenie stóp procentowych. Ścieżka wzrostu stóp będzie zależna od danych gospodarczych.

Rynek kontraktów terminowych w Chicago ocenia z 77-procentowym prawdopodobieństwem, że następna podwyżka będzie dopiero w lipcu i szacunki wskazują, że o kolejne 0,25 punktu procentowego. Jednak wskazania cen kontraktów sugerują, że rozważania na ten temat zaczną się już w okolicach marca.

Mamy więc przed sobą na giełdzie kwartał wolny od banków centralnych... chyba że z czymś nowym wyskoczy Bank Japonii, lub Ludowy Bank Chin, zabierając chwile normalności na rynkach.

W Warszawie to jednak nie koniec ekscytacji wydarzeniami pozagospodarczymi. Wczoraj wieczorem mieliśmy kolejną wymianę na stanowisku prezesa wielkiej spółki z udziałem Skarbu Państwa.Ze swoim fotelem musiał pożegnać się Jacek Krawiec, a władanie PKN Orlen przejął Wojciech Jasiński. Zobaczymy jak tę wiadomość przyjmą inwestorzy. Podczas rządów Krawca akcje Orlenu osiągnęły swoje najwyższe notowania w historii.

Notowania akcji PKN Orlen

Krawiec jest kolejnym szefem spółki z udziałem skarbu państwa, który w ciągu dwóch tygodni odchodzi ze stanowiska. Zaczęło się pod koniec listopada, kiedy zrezygnował prezes PKP Jakub Karnowski. Później odwołani zostali prezesi koncernów energetycznych - Energi, Enei i Tauronu. Ze stanowiskiem pożegnali się również prezes PGNiG Mariusz Zawisza i prezes PKP Cargo Adam Purwin. Sam zrezygnował prezes PZU Andrzej Klesyk

Już coraz mniej prezesur w najważniejszych spółkach giełdy z indeksu WIG20 zostało do obsadzenia i przestanie to być tematem, sprowadzającym notowania akcji w dół. Na polskiej giełdzie też powoli zbliża się czas, gdy coraz większe zainteresowanie będzie związane z danymi makroekonomicznymi i wydarzeniami operacyjnymi w spółkach, a nie kwestiami politycznymi.

Już dzisiaj otrzymamy bardzo ważne dane z gospodarki. Na godzinę 14:00 publikację wyników produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za listopad zaplanował GUS. Prognozowany wzrost produkcji w zestawieniu z listopadem 2014 roku to 5,6 proc. (miesiąc wcześniej zaledwie 2,4 proc.), a wzrost sprzedaży detalicznej to 3 proc. (w październiku 3,8 proc.).

Dane o sprzedaży detalicznej za listopad poda dziś jeszcze kilka urzędów statystycznych. Brytyjski o 10:30 (prognoza wzrostu 3 proc. rok do roku) i rosyjski o 14:00 (prognoza spadku o 11,5 proc. rok do roku).

Z istotnych danych już za sobą mamy dane o handlu zagranicznym Japonii. Dane okazały się słabe, co wskazuje na małą skuteczność polityki dodruku pieniądza. W listopadzie eksport spadł o 3,3 proc. (prognozowano -1,5 proc.), a import o 10,2 proc. (prognozowano -8,3 proc.). Bilans handlowy się wyzerował, a oczekiwano deficytu 210 mld jenów.

O 10:00 otrzymamy garść informacji o gospodarce Niemiec. Instytut Ifo opublikuje wskaźnik nastrojów biznesowych za grudzień. Ostatnio był na dość wysokim poziomie i prognozuje się jego utrzymanie, czyli 109 punktów. Poziom minimalny 82,1 pkt. wskaźnik osiągał w marcu 2009 r., a maksymalny 114,5 pkt. w czerwcu 2014 r.

Pod koniec dnia swoje dane o koniunkturze opublikują jeszcze Amerykanie. Będzie to m.in. bardzo ważny dla rynku wskaźnik przemysłowy Fed z Filadelfii (16:00). Prognozowana wartość za grudzień to 1,5 pkt. Miesiąc wcześniej było 1,9 pkt. Znacznie wyższe poziomy ten indeks osiągał rok temu - 40,8 pkt. w listopadzie 2014 r.

Półtorej godziny wcześniej (14:30) poznamy dane o bilansie rachunku bieżącego za trzeci kwartał (prognoza deficytu 118 mld dolarów, miesiąc wcześniej było -109,7 mld dolarów) oraz cotygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych (prognoza 275 tys. wniosków o zasiłek, w porównaniu z 282 tys. tydzień wcześniej).

Decyzje w sprawie stóp procentowych podejmie kilka mniej ważnych globalnie banków centralnych: Indonezji (9:00), Tajwanu i Norwegii (10:00) oraz Meksyku (20:00). Podwyższanie stóp jest podejrzewane w przypadku Meksyku, a obniżanie w Norwegii.

Swoje rezerwy walutowe jak co tydzień zaprezentuje też Centralny Bank Rosji - tydzień temu było 364,4 mld dolarów.

Z wydarzeń "spółkowych" mamy debiut na giełdzie akcji Orion Investment po przejściu z NewConnect oraz publikację raportu rocznego Sygnity za 2014/2015.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)