Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW w czołówce. Zdecydowały czynniki polityczne

0
Podziel się:

W komentarz money.pl zobacz, co ważnego wydarzyło się w czwartek na rynku akcji.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

GPW wyróżnia się w czwartek na tle europejskich indeksów. Za duże wzrosty odpowiadają przede wszystkim banki, których akcje zaczęły piąć się w górę po słowach szefa resortu finansów. Po raz kolejny mamy zatem dowód na to, że to czynniki polityczne przede wszystkim decydują o tym, co dzieje się na warszawskim parkiecie.

WIG20 zakończył przedostatnią sesję w tym miesiącu na sporym plusie. Zyskał w sumie 1,54 procent i wylądował na poziomie 1755 punktów. Mimo wzrostów w czwartek, wszystko na to wskazuje, że będziemy mieli do czynienia z jednym z gorszych początków roku od kilku lat.

Zobacz, jak wyglądała sesja na GPW

Wśród dużych spółek najwięcej zyskiwały w czwartek banki. To efekt słów ministra finansów. Zapowiedział, że koszty przewalutowania kredytów we frankach szwajcarskich będą mogły być rozkładane na kilka lat. Na razie jednak pomysł pozostaje w fazie projektu. Ponad 5 procent zyskał BZ WBK oraz MBank. Na 4-procentowym plusie sesję zakończył Bank Pekao.

Notowania akcji wybranych banków w czwartek

Również w segmencie średnich spółek brylowały banki. ING BSK oraz Bank Millennium zyskały prawie 6 procent. Bank Handlowy 4,53 procent, a Getin Noble Bank 3,08 procent.

Ponad 2,41 procent stracił w czwartek PKN Orlen. Przed startem sesji spółka opublikowała raport kwartalny i to on jest głównym powodem spadku cen akcji. Według raportu, w ostatnich trzech miesiącach roku Orlen zanotował 81 mln złotych straty, czyli więcej niż spodziewał się tego rynek.

Strata i tak jest mniejsza niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wówczas wyniosła ona 1,2 mld złotych. Warto jednak pamiętać, że spółce sprzyja rekordowo niska cena ropy naftowej. Koncern dzięki temu zarabia na sprzedaży paliwa więcej, gdyż nie obniża cen tak szybko, jak tanieje surowca, przez co osiąga wyższe marże.

Większych zmian na rynku nie przyniosła opublikowana wczoraj wieczorem naszego czasu, decyzja Fed w sprawie stóp procentowych. Bank centralny nie zmienił bowiem kosztu kapitału. Wstrzymanie podwyżek to zapewne efekt tego, co dzieje się w globalnej gospodarce, ze szczególnym uwzględnieniem Chin. Tamtejsza gospodarka w 2015 roku rosła najwolniej od 25 lat.

Popołudniu na rynek napłynął protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Czytamy w nim, że rada nie jest zgodna co do tego, w którą stroną mają iść stopy procentowe w Polsce. Nie ma jednak większego znaczenia, gdyż w styczniu skończyła się kadencja 5 członków rady, a ich miejsce zajmą ludzie wybrani przez PiS. Nowe nazwiska w radzie mogą prezentować nieco inny pogląd od dotychczasowych członków.

Europejskie indeksy zakończyły sesję na sporych minusach. Nie pomogły nawet duże wzrosty cen ropy naftowej. Indeks DAX poszedł w dół o ponad 2 procent. Sytuacji nie zmienił wstępny odczyt inflacji za styczeń, który zgodnie z oczekiwaniami wyniósł 0,5 procent.

Zobacz, jak wyglądała czwartkowa sesja w Europie

Sytuacji na zachodnioeuropejskich parkietach nie potwierdza również zachowanie Wall Street. Tamtejsze indeksy zyskują na wartości. Za nami są wyniki dużych amerykańskich spółek. Facebook jeszcze nigdy nie zarobił tak dużo w ciągu kwartału. Zysk netto pierwszy raz w historii przekroczył poziom miliarda dolarów, a przychody 5 mld dolarów. Jego akcje rosną o 13 procent.

Dobrymi wynikami pochwalił się również Ford. Mimo że spółka osiągnęła rekordowy zysk, inwestorzy sprzedają akcje tego producenta samochodów. Inwestorów zaskoczyła również Alibaba. Chiński portal aukcyjny osiągnął przychody wyższe o 32 procent rok do roku. Jego akcje mimo tego tracą w czwartek ponad procent.

_ _Aktualizacja: 15:47

Akcje Facebooka na Wall Street w górę o 13 procent

Przemysław Ławrowski

Nadal obserwujemy wzrosty na GPW. WIG20 znajduje się już na ponad 1,5-procentowym plusie. Dzisiejszy szczyt został osiągnięty po godzinie 15-tej, kiedy na rynek weszli Amerykanie. Na Wall Street szczególnie mocno zyskują akcje Facebooka, który podał po wczorajszej sesji rekordowe wyniki.

Za wzrosty indeksu dużych spółek odpowiadają przede wszystkim banki, które pozytywnie reagują na słowa ministra finansów. Zapowiedział on, że koszty przewalutowania kredytów we frankach będą mogły być rozłożone na kilka lat. Ponad 6 procent zyskuje bank BZWBK, a na ponad 4-procentowym plusie jest mBank i Bank Pekao.

Za nami również publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wynika z niego, że rada nie jest zgodna co do tego, w którym kierunku powinny iść w Polsce stopy procentowe. Więcej na ten temat pisaliśmy w money.pl. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż RPP w obecnym składzie obradowała na początku stycznia po raz ostatni. Na początku roku zakończyła się kadencja 5 dotychczasowych członków Rady, a ich miejsce zajmą ludzie wybrani przez PiS.

Zobacz, jak wygląda sesja na GPW

Sesja na Wall Street rozpoczęła się od wzrostów. Ponad 13 procent zyskują akcje Facebooka, który opublikował po wczorajszej sesji rekordowe kwartalne wyniki. Pierwszy raz w historii przychody przekroczyły 5 mld dolarów, a zysk miliard dolarów.

_ _Aktualizacja: 13:27

Banki wyraźnie w górę na GPW. Co się stało?

Łukasz Pałka

Banki na warszawskiej giełdzie mocno w górę. Inwestorzy zareagowali w ten sposób na słowa ministra finansów.

BZ WBK i mBank zyskują dziś ponad 4 procent. Ponad 2 procent w górę idą notowania PKO BP. Wśród mniejszych banków ponad 4 procent zyskuje Getin Noble Bank, którego akcje w tym tygodniu zaliczyły kolejne dno na poziomie 41 groszy za akcję.

Wzrosty kursów akcji banków to reakcja na wypowiedź ministra finansów Pawła Szałamachy, który stwierdził w TVP1, że banki będą mogły rozłożyć koszty przewalutowania kredytów frankowych na kolejne lata. Na ten problem zwróciliśmy uwagę w środę w money.pl w kontekście Getin Noble Banku:

"Kluczowe pytanie pozostaje takie, czy ustawa i audytorzy pozwolą rozłożyć ten koszt na lata, czy też bank będzie musiał go pokryć jednorazowo. Jestem przekonany, że jeżeli w grę miałby wejść ten drugi wariant, to wówczas ustawa w ogóle nie wejdzie w życie. W przeciwnym przypadku prowadziłoby to wprost do kryzysu w sektorze bankowym w Polsce" - powiedział wczoraj w money.pl Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI Capital TFI.

Wyraźnie widać, że banki poprawiły dziś nastroje inwestorów na warszawskiej giełdzie. Negatywnego wpływu na notowania nie miały dziś ani spadki na Wall Street ani na giełdzie w Chinach.

Główne indeksy GPW podczas sesji w czwartek

_ _Aktualizacja: 09:30

GPW: Reakcja inwestorów na wyniki PKN Orlen

Łukasz Pałka

81 milionów złotych straty netto miał koncern PKN Orlen w czwartym kwartale ubiegłego roku - to najważniejsza informacja, która dotarła do inwestorów w czwartek rano.

Na warszawskiej giełdzie ruszył sezon wyników spółek po czwartym kwartale 2015 roku. PKN Orlen pokazał stratę, która okazała się wyższa od średniej prognoz analityków. Niemniej jednak trzeba też pamiętać o tym, że ostatnich trzech miesiącach 2014 roku strata spółki przekraczała miliard złotych. O opublikowanych dziś wynikach piszemy szczegółowo w money.pl.

Reakcja inwestorów na wyniki PKN Orlen jest spokojna. Kurs nieznacznie traci na wartości. Niecały jeden procent zyskują tymczasem notowania koncernu PGNiG. Analitycy DM BOŚ utrzymali rekomendację "sprzedaj" dla akcji PGNiG i obniżyli jednocześnie ich cenę docelową do 4 złotych za sztukę. Obecnie PGNiG jest notowane w okolicach 4,70 złotego za akcję.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

_ _Aktualizacja: 6:59

GPW: Czas na wyniki koncernu PKN Orlen

Łukasz Pałka

Kontynuacja odbicia cen ropy naftowej, a do tego brak decyzji Fed o podwyżce stóp procentowych - z tymi informacjami inwestorzy rozpoczną czwartkową sesję na giełdzie. A do tego dostaną wyniki największej, polskiej spółki.

Raport kwartalny opublikuje dziś koncern PKN Orlen. Jak podała w środę agencja ISB na podstawie ankiet wśród analityków domów maklerskich, prognozy wyników są bardzo różne - od 350 milionów straty do 436 milionów zysku w czwartym kwartale ubiegłego roku. Średnia wskazań to strata na poziomie 21 milionów złotych.

Można więc spodziewać się, że wyniki PKN Orlen będą dziś miały spory wpływ na notowania całego indeksu WIG20. Do tego dochodzi ropa naftowa, której kurs znów rośnie i jest na poziomie powyżej 30 dolarów za baryłkę. Inwestorzy muszą wreszcie odnieść się środowej decyzji banku centralnego USA.

Jak poinformował w środę wieczorem Fed, stopy procentowe w USA nie zostały zmienione. Przypomnijmy, że wcześniej w grudniu Fed zdecydował się na pierwszą od dziewięciu lat podwyżkę. Ostatnio ekonomiści obstawiali, że w tym roku dojdzie do kolejnych czterech podwyżek, ale obecnie taka ich liczba stoi pod znakiem zapytania. Wciąż istnieją bowiem obawy o kondycję gospodarczą. A to wskazywałoby raczej na maksymalnie dwie podwyżki stóp w USA.

W środę na Wall Street mogliśmy obserwować spadki głównych indeksów. Piszemy o tym w money.pl.

Dzisiaj inwestorzy obecni na rynkach finansowych poznają m.in. najnowsze dane o PKB w Wielkiej Brytanii. Według prognoz brytyjska gospodarka w czwartym kwartale 2015 roku urosła o 1,9 procent w ujęciu rocznym. Z kolei o godzinie 14 inwestorzy będą mieli okazję zapoznać się z protokołem po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Na koniec po godzinie 14 czekają na inwestorów ważne dane z USA, w tym najnowsza liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)