Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Symboliczna korekta WIG20. Giełdy pod presją Chin i ropy

0
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Bez większej zmienności, ale jednak z przewagą sprzedających upłynęła pierwsza sesja lutego na giełdach w Europie. W centrum uwagi były indeksy PMI i taniejąca ropa naftowa.

Negatywnie na nastroje inwestorów wpływały kolejne słabe dane z chińskiej gospodarki. Odczyty chińskiego urzędu statystycznego odnośnie zarówno sektora przemysłowego jak i usług (wskaźniki PMI) okazały się gorsze od prognoz analityków. Do tego dochodzi taniejąca blisko 4 proc. ropa naftowa. Notowania Brenta spadły znowu poniżej 35 dolarów za baryłkę.

Mniejszy wpływ na decyzje inwestycyjne miały analogiczne do danych z Chin wskaźniki PMI dla Europy. PMI dla przemysłu strefy euro zgodnie z oczekiwaniami spadł z 53,2 do 52,3 pkt. Dokładnie taką samą zmianę odnotował wskaźnik dla Niemiec. O sporym zawodzie można mówić w przypadku PMI dla Polski (odczyt: 50,9; prognoza: 51,9; poprzednio: 52,1).

Najważniejsze indeksy giełdowe regionu straciły na wartości od 0,5 do 2 proc. Najgorzej wyglądał rosyjski RTS. Symboliczny spadek zaliczyły polskie blue chipy. Po trzech z rzędu wzrostowych sesjach WIG20 notuje korektę w dół - na zamknięciu kurs wyniósł 1777 pkt (-0,15 proc.). Na uwagę zasługują niewielkie obroty (413 mln zł) i mała zmienność. Od godziny 10:00 kurs WIG20 utrzymywał się w przedziale 1760-1775 pkt.

Przebieg poniedziałkowej sesji na giełdach w Europie

Choć po kursie WIG20 nie było widać większych ruchów, to emocji na poszczególnych spółkach nie brakowało. Prawie 4,5 proc. zyskały akcje CCC. Producent obuwia podał informacje o wynikach sprzedaży w styczniu. W ciągu roku skoczyła ona aż o jedną trzecią.

W trójce najlepszych walorów znalazły się jeszcze papiery Synthosu i Cyfrowego Polsatu. Akcjonariusze w obu przypadkach zarobili dzisiaj ponad 2 proc. W podobnej skali na minusie są właściciele akcji PGNiG, Eurocashu i KGHMu.

Patrząc szerzej na GPW, warto wspomnieć o Banku Millennium, który jeszcze przed sesją opublikował sprawozdanie za czwarty kwartał 2015. Można mówić o sporym zawodzie, który skutkuje prawie 4-proc. przeceną akcji. Zyski okazały się gorsze od ubiegłego roku i jednocześnie gorsze od prognoz.

_ _Aktualizacja: 13:31

GPW: Spółka CCC najlepsza w indeksie WIG20

Autor: Łukasz Pałka

Ponad 5 procent zyskują w poniedziałek akcje producenta obuwia CCC. To najmocniejszy "papier" w indeksie WIG20. Generalnie jednak inwestorom brakuje dzisiaj zapału do kupowania akcji.

Producent obuwia CCC podał dziś informacje o wynikach sprzedaży w styczniu. Okazało się, że w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku skoczyła ona o około jedną trzecią. To wyraźnie zachęciło inwestorów do kupowania akcji CCC, dzięki czemu kurs zyskuje już ponad 5 procent w porównaniu do ostatniego zamknięcia.

Pozostałe spółki w WIG20 nie radzą już sobie tak dobrze. Wśród spółek z sektora bankowego na plusie jest tylko Alior Bank. Słabe wyniki spowodowały m.in. wyprzedaż akcji Millennium Banku. Notowania tej spółki spadają już o ponad 4 procent.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek

_ _Aktualizacja: 09:51

GPW w dół po publikacji ważnych danych

Łukasz Pałka

Od korekty ostatnich wzrostów rozpoczęła się poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie. Ponad 2 procent traci kurs akcji Banku Millennium po publikacji wyników za ubiegły rok.

Niecały 1 procent traci główny indeks WIG20 od początku poniedziałkowego handlu. Na pogorszenie nastrojów mogły mieć wpływ publikacje najnowszych odczytów wskaźnika PMI. Zarówno w przypadku Chin, jak i Polski okazały się one gorsze od prognoz.

Przed rozpoczęciem handlu na GPW wyniki podał też Bank Millennium, rozpoczynając jednocześnie sezon wyników w sektorze bankowym. Zyski okazały się gorsze od ubiegłego roku i jednocześnie gorsze od prognoz. Bank w komunikacie dla inwestorów zaznaczył jednocześnie, że spory wpływ na wyniki miały wydarzenia jednorazowe, jak np. konieczność zapłaty ponad 102 milionów złotych do BFG na wypłaty dla klientów upadłego SK Banku. Kurs Banku Millennium spada dziś o ponad 2 procent.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

_ _Aktualizacja: 7:07

GPW: Czas na szereg danych o PMI

Łukasz Pałka

Początek lutego na warszawskiej giełdzie przyniesie inwestorom szereg informacji z gospodarki. Od ich wyników w dużej mierze zależy to, czy uda się utrzymać wzrosty indeksów.

Nad ranem gracze poznali już najnowszy odczyt wskaźnika PMI w Chinach. Po raz kolejny pokazał on, że gospodarka Państwa Środka wciąż zmaga się ze spowolnieniem wzrostu, przynajmniej w przemyśle - dla tego sektora wstępny odczyt PMI to 49,4 punktu; PMI usługowy wypadł nieco lepiej: 53,5 punktu, nieco lepiej od prognoz.

Reakcją inwestorów na giełdzie w Chinach jest kontynuacja wyprzedaży akcji - przed godziną 7 rano polskiego czasu indeks Shanghai Composite traci około 1,5 procent. To niewiele w porównaniu do sesji, gdy wskaźnik spadał nawet o 7 procent i wówczas władze chińskiej giełdy decydowały o zawieszeniu notowań. W rezultacie pierwszy miesiąc 2016 roku główny indeks giełdy w Chinach zakończył przeceną o prawie 20 procent.

Przed południem w poniedziałek inwestorzy poznają jeszcze szereg danych o PMI z gospodarek europejskich, w tym polskiej. Zostaną również opublikowane m.in. odczyty dotyczące Niemiec, Francji, a także całej strefy euro. Po południu z kolei na rynku pojawią się najnowsze informacje na temat koniunktury gospodarczej w USA.

Poniedziałkowym notowaniom na warszawskiej giełdzie powinno sprzyjać to, w jaki sposób w ostatni piątek potoczyła się sesja na nowojorskim parkiecie. Główne indeksy na Wall Street zyskały po ponad 2 procent. Była to reakcja m.in. na doniesienia z Japonii, gdzie bank centralny dość niespodziewanie zdecydował się na obniżkę stóp procentowych do poziomu poniżej zera. Po raz pierwszy w historii główna stopa procentowa w Japonii wynosi teraz minus 0,1 procent.

W ostatni piątek inwestorzy poznali też dane o PKB w USA. Według nich amerykańska gospodarka urosła w czwartym kwartale o 0,7 procent (w ujęciu annualizowanym).

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)