Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Lekkie wzrosty na giełdach. Oczekiwanie na zapiski Fed

113
Podziel się:

Luty może być najlepszym miesiącem na warszawskiej giełdzie od ośmiu lat. Świetne wyniki gospodarki i budżetu państwa w styczniu dały paliwo notowaniom spółek. Kolejne rekordy notuje się na Wall Street, seria dobrych wskaźników koniunktury PMI przyszła z Europy. Jest aż za dobrze. A w perspektywie przecież wyższe stopy procentowe Fed.

Lekkie wzrosty na giełdach. Oczekiwanie na zapiski Fed
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Lekkimi spadkami otwarła się giełda przy Wall Street. Lekko w górę było w Warszawie. Generalnie "lekki dzień". Lekko nie było tylko na rynku ropy naftowej, której ceny dość mocno spadły, a tym samym... wróciły do poziomów sprzed tygodnia.

Po takim dniu jak wczorajszy z ponad 2,5-procentowym wzrostem indeksu WIG20, fakt, że w środę nie spadło można uznać za sukces.

Najważniejszy indeks warszawskiej giełdy skończył dzień 0,1-procentowym wzrostem. Zawdzięcza ten wzrost notowaniom PKO BP (+1,0 proc.) i PGE (+1,4 proc.). W drugą stronę szły kursy PKN Orlen (-2,5 proc.) i KGHM (-1,4 proc.).

Dla notowań giełd światowych duże znaczenie mają dzisiaj ceny ropy. Ta traci 1,4 proc. na umocnieniu dolara. Notowania koncernów naftowych idą w dół, ale co ciekawe największe straty w gronie spółek z indeksu Dow Jones Industrial zaliczyły spółki technologiczne: Intel, Cisco i Microsoft.

W Europie najgorsze notowania miały w środę akcje w Hiszpanii i Włoszech: IBEX 35 spadł o 0,9 proc., a FTSE MIB o 0,7 proc. Mocno traciły włoskie banki, w tym największy z nich Unicredit 2,9 proc. Przyczyną może być ultimatum KE, które wywiera nacisk na rząd Włoch w sprawie cięcia gigantycznego zadłużenia państwa.

Na giełdach w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii większy spokój i lepsze nastroje: DAX zyskał 0,3 proc., CAC40 zyskał 0,2 proc., a FTSE100 0,4 proc.

Dzień można podsumować jako czas wyczekiwania na zapiski Fed z lutowego posiedzenia. Dwie, czy trzy podwyżki stóp w USA w ciągu tego roku - to ma duże znaczenie dla rynków finansowych. Z giełd może wypłukać trochę pieniędzy w kierunku rynku długu i dobre wyniki gospodarki, czy zyski spółek w takiej sytuacji tracą znaczenie.

Notowania w Europie

_ _Aktualizacja: 14:51 Ryzyko nie pozwala akcjom rosnąć. Włosi na cenzurowanym

Zbliżające się wybory we Francji oraz perspektywa podwyżek stóp procentowych Fed nie pozwalają na większe wzrosty cen akcji, mimo dobrych wyników gospodarczych. WIG20 spoczął na poziomach z końca poprzedniego dnia.

WIG20 zyskuje niecałe 0,1 proc. po godzinie 14:00 w środę. Tanieją spółki "surowcowe": KGHM (-1,3 proc.) i PKN Orlen (-1,1 proc.), w górę idą banki: Pekao (+0,8 proc.) i PKO BP (+0,4 proc.). te dwa efekty się znoszą, więc mamy stagnację.

Kwotowania WIG20

Eurostat potwierdził wstępne wskazania styczniowej inflacji w strefie euro - ceny wzrosły o 1,8 proc. rok do roku. To raczej nie powiększa prawdopodobieństwa końca luźnej polityki pieniężnej EBC.

Słabość euro okazała się i słabością europejskich akcji. Głównie tych francuskich, które wzrosty zamieniły na spadki - CAC40 traci 0,1 proc. Rosną tylko nieznacznie akcje w Niemczech - DAX +0,1 proc. i Wielkiej Brytanii - FTSE100 +0,1 proc. Najbardziej spadają akcje we Włoszech - FTSE MIB -0,9 proc.

To najprawdopodobniej efekt groźby sankcji ze strony Unii Europejskiej w związku z rosnącym długiem Włoch. Ostatnie dane wskazują, że dług wzrośnie do 133,3 proc. PKB i Komisja Europejska chce dodatkowych cięć deficytu o 0,2 proc. PKB i przedstawienie planu do końca kwietnia.

Dane o PKB podała Wielka Brytania - wzrost 2,0 proc. w czwartym kwartale to nieco poniżej oczekiwań rynkowych (2,2 proc.), ale to wynikało z korekt dla rynku nieruchomości. Sam wzrost czwarty kwartał do trzeciego kwartału był wyższy od oczekiwań - 0,7 proc. zamiast prognozowanych 0,6 proc.

_ _Aktualizacja: 9:22 Luty najlepszy na giełdzie od ośmiu lat? Dobre otwarcie

Luty może być najlepszym miesiącem na warszawskiej giełdzie od ośmiu lat. Świetne wyniki gospodarki i budżetu państwa w styczniu dały paliwo notowaniom spółek. Kolejne rekordy notuje się na Wall Street, seria dobrych wskaźników koniunktury PMI przyszła z Europy. Jest aż za dobrze. A w perspektywie przecież wyższe stopy procentowe Fed.

Indeks WIG20 zyskał na otwarciu w środę 0,2 proc., osiągając najwyższy poziom od sierpnia 2015 r. Motorem są banki: PKO BP (+0,6 proc.) i Pekao (+0,5 proc.). W drugą stronę ciągnie indeksy KGHM (-0,7 proc.), który reaguje na spadek kursu miedzi (-0,7 proc.) do 6019 dolarów za tonę na fali drugiego dnia realizacji zysków.

Kwotowania WIG20 w środę

Wysoki wzrost sprzedaży detalicznej, produkcja przemysłowa, dobre wyniki budżetu, powrót inflacji, poprawa koniunktury - wszystko wskazuje na dobry czas dla notowań akcji. Luty zresztą ma szansę na najlepszy miesięczny wynik od ośmiu lat. WIG20 już wzrósł o 9,3 proc., zaliczając zresztą już trzeci miesiąc z rzędu silnego ruchu w górę.

Ostatni tak dobry miesiąc był w marcu 2016 r., tyle że wtedy było odreagowanie po serii dziewięciu spadkowych miesięcy od maja 2015 r. do stycznia 2016 r. Obecny trend w górę trwa z dwoma przerwami już od lipca. Jak tak dalej pójdzie, to szykuje się najlepszy miesiąc od 2009 roku, kiedy WIG20 zyskał 14,8 proc.

Świat też rośnie

Giełda w Szanghaju zakończyła dzień wzrostem 0,2 proc. i najwyższym kursem indeksu Shanghai Composite od trzech miesięcy, a w Tokio akcje tylko delikatnie spadały, bo jen zatrzymał swój ruch spadkowy do dolara.

Wzrostowo za to rozpoczęły środę akcje w Europie. Niemiecki DAX rośnie o 0,4 proc., brytyjski FTSE100 o 0,3 proc., francuski CAC40 o 0,5 proc., a włoski FTSE MIB o 0,3 proc.

Wzrosty zaliczyła głównie branża finansowa

Rekordy wykazuje wciąż giełda na Wall Street, wspierana dobrymi wynikami spółek - we wtorek gigantów branży handlowej - oraz perspektywą działań gospodarczych Donalda Trumpa. Nie można jednak zapomnieć o perspektywie podwyżek stóp procentowych Fed.

Dodatkowo powrót inflacji wskazuje, że zakończyć może się dodruk euro, czy jena i rekordowo luźnej polityki stóp procentowych. Czas podwyżek stóp rzadko kiedy w historii był dobry dla notowań akcji i trzeba to mieć w pamięci przy obecnych wzrostach indeksów.

Odnośnie inflacji, to dzisiaj właśnie poznamy zweryfikowany wskaźnik CPI dla strefy euro za styczeń (11:00). Wstępne wskazania dały wynik 1,8 proc. za styczeń, co było najwyższym poziomem wzrostu cen od lutego 2013 r. Poza tym ukażą się jeszcze dane o PKB Wielkiej Brytanii - prognoza mówi o 2,2 proc. wzrostu rok do roku.

Ze spółek giełdowych mamy dzisiaj dane roczne Orbisu wzrost przychodów o 9,5 proc. i EBITDA o 18,3 proc. Giełda dobrze przyjęła te dane - akcje zyskują 3,5 proc.

Swoje dane finansowe za czwarty kwartał poda jeszcze Wojas, ale to już po zakończeniu sesji giełdowej.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(113)
Szok naftowy ...
7 lat temu
Banki włoskie bankrutują, pociągną wszystkie za sobą, bo już nic ich nie uratuje.
Szok naftowy ...
7 lat temu
Ropa Brent 56,52$, +1,22%. Fed już nie pomoże, ddrukarka zbankrutowała,a tego nie wydrukuje.
Szok naftowy ...
7 lat temu
Już bankrut się szarpie bez pieniędzy. Myśli że kogoś wystraszy kupnem strat!
Szok naftowy ...
7 lat temu
Ropa WTI 54,20$, +1,14%, Brent 56,42$, +1,04%.
Szok naftowy ...
7 lat temu
Fed dawno powinni zlikwidować, powtarza w kółko to samo, a i tak już nie ma na nic wpływu.
...
Następna strona