Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Niemrawa sesja po serii spadków. Wybory blisko

133
Podziel się:

W komentarzu money.pl zobacz, jak przebiega czwartkowa sesja na rynkach akcji.

Niemrawa sesja po serii spadków. Wybory blisko
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Poza giełdą w Tokio, która tradycyjnie zafiksowana jest na kurs jena, dzisiaj zmienność na rynkach akcji była niewielka. Po kilku dniach spadków można by się spodziewać lekkiego odbicia, ale zbliżające się wybory prezydenckie w USA na to nie pozwalają.

Wydarzeniem dnia wśród spółek jest z pewnością prawie 6-procentowy spadek kursu akcji Facebooka na giełdzie w Nowym Jorku. Zaprezentowane w środę dane za trzeci kwartał były co prawda rewelacyjne, ale inwestorów, którzy zapewnili ponad 20-procentowy wzrost kursu w tym roku, interesuje czy dalej będzie tak dobrze. I zarząd Facebooka twierdzi, że już nie.

Indeksy giełdowe trzymały dzisiaj poziom bliski zera. Co prawda po ostatnich spadkach można było się spodziewać jakiegoś odbicia, ale na to zdecydowali się tylko inwestorzy w Chinach, gdzie CSI300 wzrósł o 1 proc. Spadł natomiast mocno tokijski Nikkei 225 (-1,8 proc.), a to przez umocnienie jena względem dolara o kolejne 0,3 proc. (w ostatnim tygodniu łącznie o 2 proc.) na fali wzrostu notowań Donalda Trumpa.

Przewaga Clinton w sondażach stopniała już do 226:180 (132 niezdecydowane) i rynek zaczyna brać pod uwagę ryzyko niechętnie widzianego przez Wall Street na fotelu prezydenckim Republikanina w przyszły wtorek.

W Europie najgorzej kończył czwartek brytyjski FTSE100, tracąc 0,7 proc. po umocnieniu się funta. To natomiast efekt wyroku sądu, który zmusza rząd Jej Królewskiej Mości do zapytania o zdanie parlamentu brytyjskiego w sprawie Brexitu. Niewielkie spadki zaliczyły akcje w Niemczech - DAX -0,3 proc. i Włoszech - FTSE MIB -0,4 proc.. Lepiej poszło giełdzie w Paryżu - CAC40 +0,1 proc.

Podobnym do francuskiego wynikiem kończy dzień giełda w Warszawie. WIG20 zyskał 0,1 proc. Dzisiejszym ratownikiem indeksu był wczorajszy silny spadkowicz, czyli PGE (+4,3 proc.). "Energetyki" radziły sobie zresztą dzisiaj bardzo dobrze - Enea zyskała 4,6 proc., Energa 1,6 proc., Tauron 1,2 proc., odbijając straty z poprzedniego dnia. Największe obroty odnotowano na PZU (+0,9 proc.).

Słusznych rozmiarów wzrost o 4,7 proc. zaliczył ING BSK, po prezentacji wyników, lepszych niż rok wcześniej nawet mimo podatku bankowego.

Ostry spadek o 6,1 proc. zanotowało LPP. Nowe informacje o planowanej nowej wersji podatku od sieci handlowych nie wzbudziły entuzjazmu, choć wczoraj spółka podała bardzo dobre dane o sprzedaży w październiku (dynamika 24 proc. r/r, przy 11 proc. większej powierzchni sklepów). Pamiętać trzeba jednak, że LPP w ostatnim miesiącu nawet po tym spadku zyski inwestorów są blisko 25-procentowe.

Notowania LPP w tym roku

_ _Aktualizacja: 13:22 Sporo niepewności na rynku, a wahania giełd niewielkie

Przemysław Ławrowski

Na rynku akcji pojawiło się wiele ważnych informacji. Najpierw europejscy inwestorzy poznali decyzję Fed w sprawie stóp procentowych, a następnie decyzję w sprawie Brexitu opublikował brytyjski trybunał. Nie wpłynęło to jednak na wahania głównych indeksów.

WIG20 i mWIG40 znajdują się w pobliżu poziomu środowego zamknięcia. Nadal prym wiedzie energetyka. Prawie 4 procent zyskuje Enea, a o ponad 1 procent w górę idzie PGE, Tauron oraz Energa.

Wśród europejskich parkietów najlepiej radzi sobie węgierski BUX. Na minusie jest natomiast szwajcarska i grecka giełda. Przed południem dane dotyczące bezrobocia w Unii Europejskiej podał Eurostat. Według urzędu, odsetek osób bez pracy wyniósł we wrześniu 10 procent.

Notowania europejskich indeksów w czwartek

Dużego zawirowania na rynku nie wywołała decyzja brytyjskiego trybunału wysokiego. Orzekł on, że decyzja w sprawie rozpoczęcia procedury Brexitu wymaga ratyfikacji przez parlament brytyjskiego. W rezultacie mocno na wartości zyskuje funt, który kosztuje 4,86 zł.

W czwartek rano powyżej poziomu 1300 dolarów za uncję było notowane złoto. To efekt ostatnich informacji, że Donald Trump znów liczy się w wyścigu do najwyższego urzędu USA.

Popołudniu poznamy dane o zamówieniach i nastroje przedsiębiorców z sektora usługowego w USA. Warto również pamiętać, że sesja na Wall Street rozpocznie się godzinę szybciej (o 14:30) ze względu na ostatnią zmianę czasu.

_ _Aktualizacja: 10:49

Mieszany start sesji w Europie. ING mocno w górę

Przemysław Ławrowski

Dość neutralnie rozpoczęli czwartkowy handel inwestorzy europejscy. Po godzinie sesji warszawskiej giełdzie udało się wyjść "nad kreskę". Mocno zyskuje na wartości bank ING, który rano pokazał raport kwartalny.

Wzrosty dotyczą indeksów WIG20 i mWIG40, a także wskaźników sektorowych, takich jak WIG-Chemia czy WIG-Energia, które zyskują ponad 1 procent.

Warto zwrócić uwagę na notowania ING Banku Śląskiego. Jego akcje zyskują po 90 minutach sesji około 4,5 procent. Jest to zasługa dobrych danych kwartalnych banku, który wypracował w od lipca do września 332 mln złotych. Wśród dużych spółek królują firmy energetyczne: Enea, PGE, Tauron, Energa.

Notowania indeksu WIG20 w czwartek

Około 0,2 procent rośnie brytyjska giełda. To zasługa lepszych od oczekiwań danych dotyczących nastrojów sektora usługowego (opublikowana wartość: 54,5 pkt.; prognoza: 52,4 pkt.). Blisko poziomu wczorajszego zamknięcia znajduje się DAX, a portugalska giełda notuje spadki.

Neutralne nastroje na giełdach to efekt równoważenia się ostatnich bodźców jakie napłynęły na rynku zza Oceanu, o których pisaliśmy wcześniej.

_ _Aktualizacja: 8:05

Dane z USA znów wpłyną na nastroje inwestorów

Przemysław Ławrowski

Rynek może podjąć próbę odreagowania, jednakże na przeszkodzie mogą stanąć ostatnie dane z amerykańskiego Fedu. Sporo będzie się działo również na akcjach ING Banku Ślaskiego, który w czwartek rano podał raport kwartalny.

Informacja o poprawie notowań Donalda Trumpa podczas prowadzonej kampanii prezydenckiej w USA wstrząsnęła rynkami finansowymi. W rezultacie prawie wszystkie parkiety zaliczyły w środę głęboką przecenę. Nie ominęło to GPW. Indeks WIG20 poszedł w dół aż o 2,7 procent, czyli najwięcej od momentu ogłoszenia w Wielkiej Brytanii decyzji o Brexitcie.

W czwartek sytuacja może się nieco poprawić, gdyż rynek zapewne będzie chciał odreagować spadki, a sprytni inwestorzy spróbują skorzystać z okazji do kupna po niższej cenie niektórych papierów. Ponownie jednak mogą w tym przeszkodzić mu dane napływające zza Oceanu. W środę wieczorem amerykański Fed opublikował swoją decyzje w sprawie stóp procentowych. Wprawdzie koszt kapitału pozostał niezmieniony, to instytucja zapowiedziała, że przesłanki wskazujące na podwyżkę uległy wzmocnieniu. Jej prawdopodobieństwo wyceniane przez rynek wynosi 58,6 procent.

Przed startem czwartkowej sesji wyniki kwartalne opublikował ING Bank Śląski. Spółka zarobiła łącznie w trzech kwartałach tego roku 998,1 mln złotych, wobec 921,3 mln złotych w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jak widać, wprowadzenie podatku bankowego nie uszczupliło zysków instytucji finansowych.

Przed południem poznamy dane strefy euro i Wielkiej Brytanii. Eurostat poda informacje na temat bezrobocia we wrześniu. Prognozy wskazują, że wskaźnik osiągnie poziom 10 procent, wobec 10,1 procent miesiąc wcześniej. Poznamy również odczyt brytyjskiego indeksu PMI dla sektora usług. Prognozowana wartość to 52,4 pkt., a dane te są obserwowane przez rynek przede wszystkim ze względu na Brexit.

Popołudniu należy się spodziewać danych z sektora usług w USA. Odczyt ISM, który za Oceanem jest ważniejszy niż PMI, opublikowany zostanie o 15:00 naszego czasu. Chwilę wcześniej pojawią się dane dotyczące zamówień oraz raport Challengera, który pokazuje szacowaną liczbę zwolnień w USA.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(133)
Etermit needs...
7 lat temu
zastanawialiście się kiedyś, dlaczego wartość złota podawana jest w bezwartościowych dolarach?
ZT
7 lat temu
Opadający z drzewa liść z powodu oporu powietrza oraz podmuchów wiatru potrafi majestatycznie unosić się lekko do góry, to na boki, jednak w końcu i tak wygrywa nieubłagana grawitacja, która sprowadzi go na ziemię, jak to w czerwonym listopadzie się dzieje. W stanach drobnymi kroczkami ale konsekwentnie ósma sesja z rzędu w dół.
Etermit needs...
7 lat temu
[QUOTE] Wybory blisko [/QUOTE] a kogo to w Polsce obchodzi? u nas do wyborów jeszcze dużo czasu
Szok naftowy ...
7 lat temu
Krach tylko pogłębi spadki surowców. Wracamy na 2-ke z przodu na ropie. Porozumienia OPEC nie będzie, tak długo jak Putin bombarduje saudyjskich najemników w Syrii.
Szok naftowy ...
7 lat temu
Ropa pikuje, to już panika.
...
Następna strona