Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fed będzie podnosił stopy procentowe. Oto reakcja rynku

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl czytaj, jak przebiegła w środę sesja na warszawskiej giełdzie.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Informacja o planowanej podwyżce stóp procentowych w USA nie wstrząsnęła rynkiem. Indeksy w USA lekko rosną, a zachodnioeuropejskie rynki cały czas cieszą się z porozumienia z Grecją. Zbyt duży entuzjazm może się jednak okazać przedwczesny.

Według opublikowanej treści przemówienia szefowej Fed przed Kongresem USA, sytuacja w amerykańskiej gospodarce będzie się dalej poprawiać, co pozwoli na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku. Informacja ta spowodowała, że ruch na amerykańskiej giełdzie oraz na rynku walutowym się nieco zwiększył. Najważniejsze indeksy wyszły nad kreskę, a cena euro spadała w stosunku do dolara.

Wśród danych ze Stanów Zjednoczonych poznaliśmy w środę również informacje z przemysłu. Produkcja przemysłowa wzrosła miesiąc do miesiąca o 0,3 procent (prognoza 0,2 procent, poprzednio -0,2 procent).

Nastroje w USA poprawiły nieco kondycję polskiej giełdy. WIG20 zakończył handel 0,1 procent na minusie. Z kolei mWIG40 oraz sWIG80 zaliczyły niewielki wzrost. Bez większego wpływu pozostały dane GUS. Według nich, od roku w polskiej gospodarce mamy deflację. W czerwcu wyniosła ona 0,8 procent. Najlepszą spółką wśród blue chipów był Synthos oraz Cyfrowy Polsat.

Zobacz, jak zakończyła się sesja na GPW

Giełdy w zachodniej Europie w środę nadal rosły. DAX oraz CAC zyskał 0,3 procent., a FTSE-MIB poszedł w górę o ponad 1 procent. Rynek nadal cieszy się z wynegocjowanego porozumienia z Grecją, ale reformy do których rząd w Atenach się zobowiązał muszą zostać jeszcze przegłosowane. Głosowanie odbędzie się wieczorem, dlatego na ewentualną reakcję rynku będziemy musieli jeszcze poczekać.

Notowania europejskich indeksów w środę

_ _Aktualizacja: 16:00

Wall Street czeka na słowa szefowej Fed

Przemysław Ławrowski

Na Wall Street czuć atmosferę wyczekiwania na to, co powie szefowa Fed. Sprawa podwyżek stóp procentowych w USA jest już w zasadzie przesądzona, pytanie tylko, kiedy ona nastąpi. W końcówce środowej sesji w Europie górą są kupujący. Wyjątkiem jest GPW.

Amerykańska giełda rozpoczęła sesję blisko poziomu wczorajszego zamknięcia. Wyjątkiem jest Nasdaq, który zyskuje prawie 0,5 procent. Rynek oczekuje wystąpienia szefowej Fed, która wygłosi półroczne sprawozdanie z polityki monetarnej przed Izbą Reprezentantów. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia stawiska FOMC w sprawie ewentualnych podwyżek stóp procentowych. Stanowisko bardziej gołębie przyczyni się do poprawienia sytuacji na Wall Street, natomiast bardziej jastrzębi wymiar wypowiedzi spowoduje prawdopodobnie zakończenie sesji na minusie.

W przemówieniu, które miało miejsce w ubiegły piątek, Yellen przedstawiła własny pogląd, że oczekuje rozpoczęcia normalizacji polityki pod koniec tego roku.

Notowania europejskich indeksów w środę

Na warszawskiej giełdzie nadal dominują spadki. WIG20 traci około 0,7 procent, a mWIG40 i sWIG80 oscylują blisko poziomu wtorkowego zamknięcia. Lepsze nastroje są w Europie zachodniej, gdzie główne indeksy zyskują na wartości. W czołówce jest włoski FTSE-MIB.

_ _Aktualizacja: 12:54

GPW: Brakuje chętnych do kupowania akcji

Łukasz Pałka

Handel na warszawskiej giełdzie przebiega pod znakiem niewielkich spadków głównych indeksów. Dla inwestorów istotne dziś będzie głosowanie w greckim parlamencie, a także wieczorne wystąpienie szefowej Fed, Janet Yellen.

Prawie trzy procent traci dziś kurs akcji koncernu PGNiG. To m.in. efekt rekomendacji analityków BESI. Dziś też przypada dzień dywidendy dla PGNiG. Na dywidendę mogą w wysokości 2,40 złotego na akcję mogą też liczyć posiadacze akcji GPW.

Od początku handlu nie widać dziś wśród inwestorów chęci do kupowania akcji. Główne indeksy warszawskiego parkietu są na lekkich minusach.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę

W greckim parlamencie wciąż nie odbyło się głosowanie w sprawie oszczędności wymaganych w ramach nowego pakietu pomocowego. Można spodziewać się politycznej burzy i podziału wewnątrz partii rządzącej. Na wieczór z kolei jest zaplanowane istotne dla inwestorów wystąpienie Janet Yellen.

_ _Aktualizacja: 09:41

Spadki powróciły do Chin. Co się dzieje na GPW?

Łukasz Pałka

Handel na warszawskim parkiecie przebiega od rana pod znakiem niewielkich spadków głównego indeksu WIG20. Inwestorzy poznali dziś ważne dane z Chin. Na tamtejszym rynku znów możemy obserwować sporą wyprzedaż akcji.

Chiński urząd statystyczny podał dziś dane o PKB w Chinach za drugi kwartał tego roku. Okazało się, że w tym czasie chińska gospodarka urosła o 7 procent w ujęciu rocznym. Więcej na ten temat piszemy w Money.pl. Na giełdę w Shanghaju powróciły dziś spore spadki, co pokazuje, że władze tego kraju na razie nie zdołały "uratować" hossy.

Na warszawskiej giełdzie wśród inwestorów nie widać na razie wielkich chęci do kupowania akcji.

Obserwuj bieżące notowania WIG20

Ważnym wydarzeniem dla rynków będzie dziś głosowanie w greckim parlamencie. Politycy mają zdecydować o wprowadzeniu programu oszczędnościowego, który jest warunkiem po zakończeniu ostatnich negocjacji z wierzycielami. Można spodziewać się, że wydarzeniu będą towarzyszyć duże emocje. Nie wiadomo jednak, o której dokładnie godzinie głosowanie zostanie przeprowadzone.

_ _Aktualizacja:
14.07, 23:14

Chiny i Grecja będą sterować giełdami w środę

Jacek Frączyk

Wydarzeniem środy będzie głosowanie pakietu reform przez grecki parlament. Nie mniej ważny jednak jest pakiet informacji z Chin. Od PKB za drugi kwartał do publikacji danych czerwcowych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Chiny były jednym z głównych motorów wzrostów na giełdach w ostatniej dekadzie. Skala przyrostu uwolnionej z regulacji gospodarki i potencjał, jaki wniosła do handlu międzynarodowego, pobudziły ekonomię całego globu.

Ostatni rok to jednak czas spowalniania wzrostu. O godzinie 4.00 w środę opublikowana zostanie informacja o dynamice gospodarki w drugim kwartale. Prognozy wskazują na najniższy wzrost od sześciu lat, czyli na 6,9-procentowe zwiększenie PKB w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

O tej samej porze podane zostaną główne czynniki, które składają się na PKB, czyli czerwcowe dane o produkcji przemysłowej (prognoza +6 proc. wzrostu rocznie, przy +6,1 proc. w poprzednim miesiącu) i sprzedaży detalicznej (prognoza +10,1 proc., przy takim samym wzroście w maju).

Wzrost kwartalny PKB Chin

Spodziewane gorsze dane z Chin już we wtorek wpłynęły na spadki europejskich spółek sektora motoryzacyjnego w Europie, które na sprzedaży do Chin zbudowały wzrosty sprzedaży w ostatnich latach. Wpływają też na spadki cen miedzi, co odbija się na kursie polskiego KGHM. We wtorek cena miedzi na LME w trzymiesięcznych dostawach spadła o -1,7 proc. i zmierza do poziomów obserwowanych ostatnio w 2009 r.

Notowania 3-miesięczne miedzi

Odnośnie Grecji, wszystko wskazuje na to, że premierowi Aleksemu Ciprasowi uda się znaleźć większość w parlamencie. Dla Grecji, wynegocjowane porozumienie zakłada bardzo duży zakres oszczędności, znaczący program prywatyzacyjny, reformy systemu emerytalnego i sądownictwa, stworzenie funduszu ze środkami w wysokości 50 miliardów euro, które pochodzić będą z upłynnienia greckich aktywów, czyli po części wyprzedaży majątku narodowego.

Premier Cipras, godząc się na takie warunki podjął się trudnego zadania, czyli przeforsowania pakietu reform, bardziej surowego od propozycji, przeciwko którym Grecy wypowiedzieli się na ,,nie" w referendum. Losy rządu Ciprasa po pozytywnym głosowaniu są niepewne.

Nawet przy sukcesie w głosowaniu greckich posłów czekają jeszcze głosowania propozycji m.in. w Niemczech, Francji, Austrii, Słowacji, Finlandii, Estonii i na Łotwie. Trudno będzie uzyskać poparcie dla propozycji pakietu reform chociażby w Bundestagu, w którym jest liczna grupa zwolenników Grexitu.

Jutro wypada zwrócić uwagę jeszcze wystąpienie Janet Yellen w Kongresie o 16.00, które niewątpliwie obudzi spekulacje na temat podwyżek stóp dla dolara. Słabość sprzedaży detalicznej w czerwcu, jeśli nie zostanie przyćmiona przez dane o produkcji przemysłowej (publikacja o 15:15) daje asumpt do nadziei na przesunięcie podwyżek w czasie. Zobaczymy jakie jest nastawienie Fed.

Co w spółkach?

Z publikacji danych kwartalnych spółek najważniejsze będą wyniki Bank of America o 13:00 (prognoza 0,36 dolarów na akcję) i jeszcze przed sesją na Wall Street dane poda US Bancorp (prognoza 0,8 dolara na akcję). Już po sesji poda wyniki Intel - prognoza 0,5 dolara na akcję.

Trzeba tu zaznaczyć, że wtorkowa publikacja wyników amerykańskiego JP Morgana (zwiększył zysk w relacji rocznej z 1,46 dolara na akcję do 1,54 dolara przy spodziewanym spadku do 1,44 dolara) po godzinie 13:00 pobudziła do wzrostów giełdy również w Europie, dzięki czemu nie skończyły na minusie, czego można było się spodziewać po czterech silnych sesjach wzrostu.

Ze spółek notowanych na GPW dywidendę wypłaci osiem: Asseco SEE (0,40 zł na akcję), Eurotel (1 zł na akcję), Seko (0,32 zł), Silvano (0,10 euro), Wasko (0,04 zł), Mennica (0,30 zł), Onico (0,70 zł) i Vindexus (0,10 zł). Największą kwotę przeleją ze swoich kont Asseco SEE (20,8 mln zł) i Mennica (20,5 mln zł). Warto obserwować notowania tych walorów na najbliższych sesjach.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)