Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Wyniki amerykańskich spółek lepsze od prognoz. Giełda bije rekordy

10
Podziel się:

Po mocnych wzrostach od końca poprzedniego roku amerykańską giełdę może czekać jednak korekta - sugerują wyniki ankiety Bank of America Merill Lynch.

Wyniki amerykańskich spółek lepsze od prognoz. Giełda bije rekordy
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Najważniejsze indeksy amerykańskiej giełdy ustanowiły nowe historyczne rekordy. Wyceny spółek w nich zgrupowanych nigdy nie były tak wysokie. Motorem wzrostów są wysokie zyski wypracowane w drugim kwartale.

Indeks Dow Jones Industrial w środę zyskał na wartości 0,31 proc. i jest na poziomie 21 640 pkt. W tym samym czasie S&P500 szedł w górę o 0,54 proc. do 2 473 pkt, a Nasdaq Composite zwyżkował o 0,64 proc. do 6 385 pkt.

Notowania S&P500 z ostatnich 12 miesięcy

W oczekiwaniu na czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz przy braku publikacji znaczących danych gospodarczych, uwaga inwestorów zwrócona była na wyniki dużych spółek.

- Wyniki są wyraźniej motorem do wzrostów na rynku akcji. W zeszłym roku mieliśmy recesję zysków spółek, ale teraz widzimy kolejny kwartał wzrostu wyników - ocenił Jon Adams, strateg z BMO Global Asset Management.

Dotychczas kwartalny raport opublikowały 53 spółki z indeksu S&P500. Około 77 proc. z nich wypracowało zysk wyższy od oczekiwań, a 75 proc. przebiło prognozy dotyczące przychodów.

O ponad 3 proc. poszły w górę ceny akcji Morgan Stanley. Zysk na akcję oraz przychody netto banku wyprzedziły oczekiwania rynku (odpowiednio 87 centów wobec 77 centów oraz 9,50 mld dolarów wobec 9,13 mld).

Nie wszyscy akcjonariusze mają powody do zadowolenia. Ponad 4 proc. traciły akcje IBM. Spółka zaraportowała dwudziesty pierwszy kwartał z rzędu spadku przychodów, a analitycy Morgan Stanley i Jefferies obniżyli cenę docelową akcji spółki.

Wśród mniejszych graczy, o ponad 20 proc. rosły notowania Vertex Pharmaceuticals. Producent leków poinformował o dobrych rezultatach testów klinicznych nowego leku na mukowiscydozę.

Wśród spółek medialnych uwagę przykuwały spekulacje o podjęciu przez Discovery Communications oraz Viacom oddzielnych rozmów ws. przejęcia Scripps Networks Interactive, a więc właściciela TVN. Kurs Discovery rósł o ponad 4 proc., Viacom o 2 proc., a akcje Scripps drożały o blisko 15 proc.

Najdroższe w historii (za ponad 164 dolary) są akcje Facebooka. Wyobraźnię inwestorów rozpalają kolejne interesujące informacje, że właściciel portalu społecznościowego planuje wprowadzenie możliwości płatnego dostępu do informacji przez ich dostawców.

Wall Street czeka korekta?

Giełda amerykańska bije rekordy, ale trzeba mieć się na baczności. Po mocnych wzrostach od końca poprzedniego roku amerykańską giełdę może czekać korekta - sugerują wyniki ankiety Bank of America Merill Lynch (BofAML), przeprowadzonej wśród zarządzających. Około 80 proc. badanych uważa, że amerykański rynek akcji jest najbardziej przewartościowanym na świecie.

Wśród największych zagrożeń dla rynków w tym momencie na pierwszych trzech miejscach zarządzający wymienili: załamanie rynku obligacji, błąd w prowadzeniu polityki monetarnej Fed lub EBC i zacieśnienie warunków finansowania w Chinach.

Dolar pod presją

We wtorek wieczorem kurs eurodolara osiągną pułap 1,158, którego nie notowano od stycznia 2016 roku.

"Wybicie ponad 1,15 na eurodolarze (...) otwiera przestrzeń do szczytu z 2016 roku 1,1618 oraz maksimum z połowy 2015 roku 1,1715" - ocenili w środowej nocie analitycy HSBC.

Amerykańska waluta traci po fiasku reformy ubezpieczeń zdrowotnych w amerykańskim Senacie oraz na fali stłumionych oczekiwań na wzrost stóp procentowych w USA. Republikanie nie mogą zebrać większości wystarczającej do przegłosowania ustawy zastępującej Obamacare - wiele wskazuje na to, iż głosowanie odbędzie się w sprawie samego odrzucenia aktualnych regulacji z dwuletnim okresem przejściowym, by bez ograniczeń czasowych prowadzić prace nad nowym projektem.

Ustawa o ubezpieczeniach zdrowotnych oceniana była przez rynki pod kątem skuteczności administracji Donalda Trumpa do przeforsowania obietnic wyborczych. Szybkie uchwalenie nowych regulacji miało na celu stworzenie przestrzeni fiskalnej do pro-wzrostowego pakietu obniżki podatków, deregulacji i zwiększenia nakładów na infrastrukturę.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
smthr
7 lat temu
Kolejne pompowanie balona może skończyć się w krótkiej perspektywie jeszcze ciekawszym efektem jak syndrom Lehmann Bros ... śmiało - wszyscy chętnie obejrza american big bang ...
ja
7 lat temu
Akcje na GPW idą w górę. Jest wiele możliwości inwestowania, ale każda z nich niesie za sobą groźbę utraty przynajmniej części pieniędzy. Słyszeliście o ksią.ż ce „Jak stworzyc system transakcyjny do inwesstowania na giełdzie”? dzięki systemowi z tej ksią.ż ki w czasie bessy nie odnotowałem strat, a ostatnio ładnie system daje zarobić – jakieś 20% w ostatnim czasie
robert
7 lat temu
IM GORZEJ NA ŚWIECIE TYM LEPIEJ NA GIEŁDACH AMERYKAŃSKICH .......PRZYPADEK CZY ZAMIERZONA PRAWIDŁOWOŚĆ
takaprawda
7 lat temu
dolar osiągną
michał
7 lat temu
Baloniku mój malutki, Rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, Przebrał miarę - no i trach!