Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Polskie towary w Unii równie popularne, jak brytyjskie. I szybko rośniemy

16
Podziel się:

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2017 r. Polacy sprzedali do Unii towary i usługi o wartości 65 mld euro. Już niedużo brakuje byśmy doścignęli Wielką Brytanię i Hiszpanię. Trochę gorzej idzie nam z podbijaniem pozaunijnych rynków.

Polskie towary w Unii równie popularne, jak brytyjskie. I szybko rośniemy
(East News)

„Dominatorem” eksportowym Unii są Niemcy. Ich eksport poza UE wyniósł w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku 219 mld euro i stanowił aż 28 proc. eksportu wszystkich krajów Wspólnoty - podał w piątek Eurostat. Tylko nieco gorzej nasi zachodni sąsiedzi poczynają sobie na rynku wewnętrznym - w wymianie między krajami Unii mają 23 proc. udziału.

Generalnie eksport krajów Unii na rynki trzecie mocno przyśpieszył. W samym maju sprzedaż zagraniczna poza UE z 28. krajów Wspólnoty wzrosła o prawie 16 proc. rok do roku, a handel wewnętrzny w ramach Unii o 13 proc. To dużo lepsze wyniki niż w poprzednich miesiącach.

Od stycznia do maja wzrost był wolniejszy i wyniósł odpowiednio 11 proc. i 8 proc.

Zobacz także: Polskie firmy za granicą. Oto źródła ich sukcesu i największe zagrożenia

Coraz więcej produktów z Polski w UE

Na tle Niemiec nadal wypadamy słabo, ale - szczerze powiedziawszy - blado wypadają też pozostałe kraje. Właściwie nie mamy się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie - dość dobrze rozpychamy się na rynku. W handlu wewnątrz UE z naszą sprzedażą na poziomie 65 mld euro już niedaleko nam do Wielkiej Brytanii, która wyeksportowała do Unii towary i usługi za 78,2 mld euro i Hiszpanii z eksportem za 79,9 mld euro.

Opanowaliśmy już prawie 5 proc. rynku wymiany między krajami Unii. Do tego tempo wzrostu było wyższe niż np. w przypadku Brytyjczyków - 8 proc. w porównaniu z 6 proc.

Wiele się jeszcze musimy jednak nauczyć na temat zdobywania rynków pozaunijnych. Ale lekcje odrabiamy szybko. Eksport z Polski poza UE wzrósł o 14 proc. do 16,9 mld euro. To lepsza dynamika niż w przypadku - odbudowującej się gospodarczo - Hiszpanii (+12 proc.) i lepiej niż średnia unijna (+11 proc.). Nadal jednak nasz eksport stanowi zaledwie 2,2 proc. unijnego.

Tu niedoścignione są Niemcy (28 proc.), Wielka Brytania (11 proc.), Włochy (10 proc.), Francja (10 proc.) i Holandia (8 proc.).

Największą nadwyżką handlową mogą pochwalić się Niemcy (101,8 mld euro) i Holandia (27,2 mld euro). Dużo więcej importują, niż eksportują, Wielka Brytania (ujemne saldo 67,9 mld euro) i Francja (ujemne saldo 36,9 mld euro).

Jak widać ostry Brexit niezbyt będzie się opłacać krajom Unii, bo stracą poważnego odbiorcę produkcji. Buńczuczne wypowiedzi niektórych polityków Wspólnoty sugerujące, że przeczołgają Zjednoczone Królestwo w negocjacjach, nie biorą najwyraźniej pod uwagę rzeczywistości ekonomicznej. Na "ostrym" rozstaniu więcej wydaje się tracić Unia niż Wielka Brytania.

Głównymi rynkami eksportowymi Unii są USA, Chiny i Szwajcaria. Najszybciej jednak rosła sprzedaż do Rosji - o 25 proc., podobnie jak import z tego kraju - o 38 proc. I to wszystko podobno w trakcie trwania sankcji gospodarczych. Jak widać te sankcje nie są zbyt uciążliwe.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
dD
7 lat temu
Cieszymy się ze wskaźników, jak głupcy! Pamiętam, jak Balcerowicz snuł te swoje piertolety o PKB - myślał podobnie do autora tego artykułu! Różnica pomiędzy Polską a Wielką Brytanią jest taka, że w Polsce 2/3 eksportu to eksport polskich oddziałów zagranicznych firm, a w WB to głównie eksport ich rodzimych firm, tj. brytyjskich, bo nie wyprzedali własnego majątku, jak głupcy! Co ma wspólnego z polskim eksportem wywóz za granicę aut Opla, czy Fiata produkowanych w Polsce? Weźcie z tych "wspaniałych" wskaźników 1/3, a będziecie mieli "potęgę" prawdziwie polskiej gospodarki!
Piotr
7 lat temu
Tak naprawde te wyniki sa wykrzywione bo tak naprawde gro towarow sprzedawanych niby przez polske to eksport niemieckich koncernow ,powinno sie liczyc nie jako kraje ale firmy ktorych panstwa eksportuja i tu dopiero sie okaze ze krol jest nagi a potega eksportowa sa Niemcy i Francuzi
zdziwiony
7 lat temu
Wymian U28 a Rosja wzrosła o 37 % w imporcie i 27% w eksporcie ,rok do roku . To znaczy , ze tylko my utrzymujemy na nich embargo ????
michal
7 lat temu
A KACZYNSKI WOJUJE Z UNIA.BEZ UNII BYLIBYSMY BIEDNI JAK MOZAMBIK
mareg
7 lat temu
Gdyby tak odnieść wielkość handlu do liczby ludności to Polska wypada blado. 8- krotnie mniej ludna Irlandia ma 5/8 naszego eksportu na przykład. A jeżeli doda się do tego jeszcze fakt że 2/3 polskiego eksportu zapewniają firmy należące do zagranicznego kapitału, zatrudniające 1/10 wszystkich pracujących to dopiero widać ile jeszcze jest tu do zrobienia i ile nam dało wejście do Unii.