Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Ryczko: RPP bez większego wpływu na złotego

0
Podziel się:

Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.

Ryczko: RPP bez większego wpływu na złotego

Czwartkowy, poranny handel przynosi nieznacznie mocniejszego złotego na bazie wyhamowania odbicia wyceny dolara amerykańskiego na szerokim rynku.

Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,22,78 PLN za euro, 3,7270 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8638 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8201 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,315% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło lekkie podbicie zmienności na PLN – w dużej mierze wynikało to z zachowania wyceny amerykańskiego dolara. Na szerokim rynku inwestorzy czekali na publikację zapisków z ostatniego posiedzenia FED.

Opublikowany protokół wskazał na rosnący niepokój związany z tempem inflacji, co może przełożyć się na oczekiwaną ścieżkę monetarną w USA. Ostatecznie możemy mówić o wyhamowaniu ostatniego odbicia na wycenie USD, co lokalnie wsparło waluty EM. W kraju byliśmy świadkami zakończenia 2-dniowego posiedzenia RPP i publikacji najnowszych projekcji makro. A. Glapiński ponownie mocno sugerował scenariusz utrzymania stóp na niezmienionych poziomach nawet w 2018r. Wsparciem dla takiego scenariusza były prognozy NBP, gdzie otrzymaliśmy nieznacznie niższe oczekiwania (1,6-2,3% wobec marca 1,6-2,5%).

W konsekwencji zarówno projekcje jak i retoryka RPP podtrzymują scenariusz długoterminowej stabilizacji stóp procentowych. W świetle zbliżającego się zacieśniania polityki monetarnej przez kluczowe instytucje centralne taki układ może okresowo działać na niekorzyść PLN. Uwaga rynków przesuwa się obecnie na dzisiejszą publikację dot. zapisków z ostatniego posiedzenia EBC.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Na szerokim rynku uwaga inwestorów skupiona będzie na publikacji zapisków z ostatniego posiedzenia EBC – rynek uparcie rozgrywa ograniczenie gołębiego nastawienia, tymczasem M. Draghi usilnie stara się swoją retoryką nie dopuścić do podbicia argumentacji za mocniejszym euro. Ponadto w godzinach popołudniowych warto bliżej przyjrzeć się danym z USA (m.in. wnioski, ISM dla usług).

Z rynkowego punktu widzenia pary powiązane z PLN podtrzymują stany konsolidacyjne. EUR/PLN oscyluje w zakresie 4,2130-4,2350 PLN czekają na kolejne impulsy z szerokiego rynku.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)