Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Raiffeisen Bank Polska musi wejść na giełdę. KNF nie zamierza ustąpić

5
Podziel się:

Znamy ostateczny termin oferty publicznej znanego banku.

Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF
Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF (JACEK DOMINSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Raiffeisen Bank Polska nie spieszy się na warszawską giełdę. Chociaż zobowiązał się do debiutu, to chciał jednocześnie przeciągnąć sprawę, przynajmniej do czasu rozwiązania kwestii kredytów frankowych. Nadzór finansowy mówi jednak jasno: macie czas do 30 czerwca.

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała we wtorek po południu, że ostateczny termin, w którym ma zostać przeprowadzona oferta publiczna akcji banku to 30 czerwca.

Nadzorca polskiego rynku wydał taki komunikat po tym, gdy bank - którego prospekt emisyjny akcji leży w KNF - zaproponował, by odsunąć debiut w czasie.

Problem wziął się stąd, że austriacki właściciel Raiffeisen Bank Polska jeszcze w 2016 r. zobowiązał się, że jeżeli jego polski biznes nie zostanie sprzedany Alior Bankowi, to wówczas wprowadzi Raiffeisen Bank Polska na warszawską giełdę. Pierwsza opcja nie wypaliła. Pozostał więc debiut.

"Wraz z zakończeniem 7 grudnia 2016 r. negocjacji z Alior Bankiem, zaczęliśmy koncentrować się na przygotowaniach do wprowadzenia na warszawską giełdę 15 proc. akcji Raiffeisen Bank Polska, zgodnie z zobowiązaniem podjętym wobec Komisji Nadzoru Finansowego przy przejmowaniu Polbanku. Publiczna oferta akcji będzie dotyczyć całego banku, bez wydzielania portfela walutowych kredytów hipotecznych. Naszym celem jest, by IPO zostało przeprowadzone do końca czerwca 2017 r." - napisał w lutym Christof Danz, rzecznik Raiffeisen Bank International w oświadczeniu przesłanym money.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Wzrost stóp procentowych. Bomba kredytowa gorsza od franków?

We wtorek po informacjach od KNF potwierdził on, że przygotowania do debiutu na GPW są w toku.

Tymczasem termin jest już bardzo blisko. Jak nieoficjalnie dowiaduje się money.pl, problemem dla banku wciąż są kredyty frankowe, których wartość stanowi około jedną trzecią całego portfela kredytowego banku. Władze banku wolałyby najpierw usłyszeć, w jaki sposób zostanie rozwiązana kwestia kredytów frankowych w Polsce, a dopiero potem prezentować się inwestorom.

Wygląda jednak na to, że KNF jest nieugięta i bank będzie musiał jednak przeprowadzić ekspresową ofertę sprzedaży akcji. Sytuacja rynkowa wokół banków jest obecnie na pewno lepsza niż jeszcze przed rokiem. Od początku stycznia indeks WIG Banki zyskał około 15 proc. Na razie nie wiadomo, po ile Austriacy będą sprzedać akcje Raiffeisen Bank Polska w ofercie publicznej.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
marcomarco
7 lat temu
To ile Srajfajzen musi zapłacić inwestorom, żeby wzięli te jego "akcje"? Za darmo nikt tego nie chce? Jakoś nie dziwne jak jak się ma śmieci zamiast aktywów.
Autor
7 lat temu
Raiffeisen Polbank już od miesięcy zamierzał uciec z Polski, bo ponoć interes mu się już tu nie opłaca (oficjalne stanowisko RP). A że był pazerny i świadomie kupił Polbank z pseudkredytami w niby-frankach, chcąc dużo zarobić na nieuczciwych umowach, to teraz pazerność wychodzi mu bokiem i KNF nie chce mu odpuścić. Kto kupi akcje tego podmiotu gorzko będzie płakał, bo lawina pozwów tzw. frankowiczów w sądach dopiero ruszyła. Dokładnie czytajcie prospekt emisyjny.
ja
7 lat temu
Nasza giełda ostatnio trochę wrosła, ale patrząc na ostatnie 10 lat to drepcze w miejscu. A w USA hossa na całego. Gdy jest hossa łatwo zarobić, ale trudno zarobić na spadającej giełdzie. Dobrze mieć system, dzięki któremu przynajmniej nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce „Jak stworzyc system transakcyjny do inwesstowania na giełdzie”? Ostatnio ładnie system z tej ksią.ż ki daje zarobić – jakieś 20% w ostatnie pół roku
Trader
7 lat temu
Nie kupujcie akcji tego banku. Sytuacja RBP jest tragiczna, ledwo zipią i szukają frajerów. Ich portfel kredytów hipotecznych to bomba z opóźnionym zapłonem.
Finlab
7 lat temu
Raiffeisen International to jedyny bank obecny we wszystkich państwach Trójmorza, utworzył specjalny Elevator Labs dla wspierania start-upów ukierunkowanych na Fintech i pokrewne specjalizacje.