Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Dowód w komórce ma już ponad 700 osób. Anna Streżyńska o pilotażu programu mDokumenty

150
Podziel się:

W ciągu pierwszego tygodnia działania programu mDokumenty na zainstalowanie dowodu w telefonie komórkowym zdecydowało się 720 mieszkańców naszego kraju. W sumie skorzystali z tego udogodnienia 287 razy - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Dowód w komórce ma już ponad 700 osób. Anna Streżyńska o pilotażu programu mDokumenty
(PAP/Jakub Kamiński)

W ciągu pierwszego tygodnia działania programu mDokumenty na zainstalowanie dowodu w telefonie komórkowym zdecydowało się 720 osób. W sumie Polacy skorzystali z tego udogodnienia 287 razy - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

- Z usługi skorzystało dostatecznie dużo użytkowników, by z ich ocen wyciągnąć miarodajne wnioski - mówi minister Anna Streżyńska. - To projekt realizowany wspólnie z użytkownikami - dodaje.

Pilotaż programu ruszył 11 maja w Łodzi, Ełku, Koszalinie oraz Nowym Wiśniczu. Według ministerialnego harmonogramu dowody osobiste przez komórkę mają być w pełni wdrożone we wrześniu tego roku. Oznacza to opóźnienie, bo wcześniej podawano lipiec tego roku. Z kolei prawa jazdy, dowody rejestracyjne samochodów i potwierdzenie OC - mają zacząć działać w komórce do końca 2017.

Legitymacje studenckie i karty miejskie przez telefon będą uruchamiane w pierwszym kwartale przyszłego roku, legitymacje szkolne i karty dużej rodziny w połowie 2018 r. Resort zakłada, że w przyszłym roku przez komórkę będzie można też mieć dostęp do karty emeryta.

- Mam nadzieję, że w 2018 roku będę mogła wychodzić z pracy, mając w kieszeni telefon z dowodem osobistym, ubezpieczeniem OC, może nie będę jeszcze otrzymywać wtedy emerytury, ale gdyby tak było, to miałabym też kartę emeryta - mówiła kilka miesięcy temu Streżyńska.

Jak pisaliśmy, zgodnie z założeniami programu, nie będziemy mieli w telefonie żadnych danych, bo te pozostaną w państwowych rejestrach. W urzędzie zamiast pokazywania plastikowego dowodu, będziemy podawali swój PESEL albo numer telefonu.

System wyśle do nas SMS z jednorazowym kodem - podobnie działa to w przypadku kodów autoryzacyjnych z banku albo operatora komórkowego. Podajemy urzędnikowi lub policjantowi kod, a on zyskuje dostęp do naszych danych. Żeby korzystać z mDokumentów, trzeba założyć profil zaufany, zalogować się na stronie obywatel.gov.pl i podać swój numer telefonu.

Usługa mDokumenty nie jest rozwiązaniem obowiązkowym, a raczej uzupełniającym. Tego rodzaju dowód osobisty będzie alternatywą np. w sytuacji gdy akurat ktoś zapomni tradycyjnych dokumentów. Plastikowy dowód osobisty nadal będzie niezbędny, by przekroczyć granicę, bo mDokumenty będą działać jedynie na terenie Polski.

Przypomnijmy, że ostatnio MC mogło się pochwalić dużym sukcesem przy umożliwieniu sprawdzania punktów karnych przez internet. Tysiące osób zdecydowały się wówczas na założenie profilu zaufanego. A w kilka dni z usługi skorzystało ponad 170 tys. osób.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(150)
Niech to sobi...
7 lat temu
Chipy w zeby teraz potrzebna komorka z danymi.Moga przesylac napromieniowanie zdalnie. Dawki napromieniowania za kazda usluge beda wysylane Kiedy postawili na niecaly metr zbieralam fale napromieniowania bardzo wyraznie. To nie jest zadne udogodnienie tylko niszczenie zdrowia.Dawcy szpiku beda potrzebni z trzeciego swiata.Zatrudnili ludzi po trzech klasach i kupuja kazdy chlam niszczac ludziom zdrowie.
Emigrant
7 lat temu
Zadna nowosc tu gdzie zyje ten system dziala od wielu lat
osiol nad osl...
7 lat temu
by wladza wzystko wiedziala to kalendarzyk małrzenski z liczydelkiem tez bedzie ?
Marcin
7 lat temu
Ciekawe jak odbiorę polecony albo paczkę na poczcie.... nie mówiąc już o poleconym z sądu.
zgaga
7 lat temu
Nie mam srajfona i miec nie chce....wiec taki dowod odpada.Ogarnij sie kobieto...potrafia shakowac takie telefony...kto bedzie za to odpowiadal?
...
Następna strona