Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Ranking Studiów Inżynierskich. Zobacz, gdzie są najlepsze kierunki

8
Podziel się:

Prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy deklaruje, że celem rankingu nie było sklasyfikowanie wszystkich polskich studiów technicznych. - Nasz ranking należałoby nazwać elitarnym, bo poprzeczka wejścia jest ustawiona wysoko - stwierdza.

Ranking Studiów Inżynierskich. Zobacz, gdzie są najlepsze kierunki
(Universität Salzburg (PR)/CC BY 2.0/flickr)

Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Wrocławska wypadły najlepiej w pierwszej edycji Rankingu Studiów Inżynierskich, przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Wyniki zestawienia opublikowano w środę.

Jak napisano w komunikacie fundacji, ranking jest skierowany do "precyzyjnie wybranej grupy odbiorców", czyli "ambitnych kandydatów na studia techniczne, zainteresowanych uzyskaniem tytułu inżyniera i magistra inżyniera na najbardziej renomowanych wydziałach uczelni technicznych".

Kapituła rankingu, której przewodniczył prof. Michał Kleiber, oceniła 21 dyscyplin studiów technicznych.

Według kapituły na trzynastu kierunkach najlepsze studia inżynierskie prowadzą wydziały Politechniki Warszawskiej. Te kierunki to: automatyka i robotyka (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa), architektura (Wydział Architektury), biotechnologia (Wydział Chemiczny), energetyka (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa), elektronika i telekomunikacja (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych), elektrotechnika (Wydział Elektryczny), geodezja i kartografia (Wydział Geodezji i Kartografii), informatyka (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych), inżynieria biomedyczna (Wydział Mechatroniki), inżynieria chemiczna i procesowa (Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej), mechatronika (Wydział Mechatroniki), technologia chemiczna (Wydział Chemiczny) oraz transport (Wydział Transportu).

Najlepsze studia na trzech kierunkach - fizyka techniczna (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej), inżynieria materiałowa (Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki), mechanika i budowa maszyn (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki) - prowadzi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Również w trzech kierunkach - budownictwie (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego), górnictwie i geologii (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii), zarządzaniu i inżynierii produkcji (Wydział Mechaniczny) - zwyciężyły wydziały Politechniki Wrocławskiej.

Natomiast najlepsze studia inżynierskie na dwóch kierunkach - logistyce (Wydział Organizacji i Zarządzania) i inżynierii środowiska (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki) - prowadzi Politechnika Śląska.

Szczegóły rankingu można znaleźć pod adresem: www.perspektywy.org/forum2017

Zasady rankingu zostały opracowane przez kapitułę, w skład której weszli zarówno eksperci z zakresu szkolnictwa wyższego, jak i przedstawiciele różnych dziedzin przemysłu. Oceniali oni kierunki studiów w oparciu o 13 kryteriów, pogrupowanych w sześć kategorii: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał akademicki, efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny, innowacyjność.

Prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński deklaruje, że celem rankingu nie było sklasyfikowanie wszystkich polskich studiów technicznych. - Nasz ranking należałoby raczej nazwać elitarnym, bowiem poprzeczka wejścia jest ustawiona wysoko - stwierdza, dodając, że ma tutaj na myśli zarówno wymóg posiadania przez jednostkę pełnych uprawnień akademickich, jak i wysokiego poziomu studiów, kończących się tytułami inżyniera i magistra inżyniera.

Siwiński zwraca uwagę na dwa z 13 kryteriów, które brała pod uwagę kapituła.

Po pierwsze, na wskaźnik przygotowany w oparciu o ogólnopolskie badanie "Ekonomiczne Losy Absolwentów" (ELA) przeprowadzone przez resort nauki z wykorzystaniem danych ZUS. Wskaźnik wykorzystuje dla danego kierunku studiów: procent absolwentów w rejestrach ZUS, ryzyko bezrobocia na tle stopy bezrobocia w powiecie zamieszkania absolwentów, oraz wysokość zarobków absolwentów w odniesieniu do zarobków w powiecie ich zamieszkania.

Po drugie, na wskaźnik "Jakość przyjętych na studia". Jest on mierzony wynikami egzaminów maturalnych osób, które 1 października 2016 r. podjęły studia na I roku studiów stacjonarnych na określonym kierunku studiów w danej jednostce (dotyczy maturzystów 2016 r.).

Prezes fundacji zauważa, że konsekwencją wprowadzenia tych wskaźników jest brak w ostatecznej klasyfikacji rankingowej tych uczelni technicznych, które nie posiadały lub nie dostarczyły danych w wymaganym zakresie. - W szczególności dotyczy to Akademii Morskiej w Szczecinie i Akademii Morskiej w Gdyni, dla których nie ma danych w badaniu ELA. Znakomita większość ich absolwentów pracuje w firmach zagranicznych i nie ma kont w ZUS - podkreśla.

Dodaje, że spośród uczelni technicznych w zestawieniu brakuje Politechniki Świętokrzyskiej (która nie udostępniła danych o wynikach maturalnych studentów I roku) oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Poza tym - jak informuje Siwiński - przyjęto założenie, że jednostka prowadząca dany kierunek studiów musi posiadać przynajmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora, bez względu na dziedzinę i dyscyplinę nauki.

W rankingu sklasyfikowane są więc wszystkie oferujące dany kierunek wydziały uczelni, które spełniają wstępne wymogi postawione przez kapitułę.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Irko2233
6 lat temu
ja proponuje a bym się zapoznać z ofertą WSB maja wiele fili w Polsce do tego jest na studiach magisterskich do 19 wrzesnia promocja cenowa dzięki niej można zaoszczędzić aż 700 PLN.
dcdcdcd
7 lat temu
Tysiace dobrze wyksztalconych ludzi - wyksztalconych za nasze pieniadze- kotrzy wyjezdzja na zachod bo wedlug krula tuska i jego partii POlacy to narod niewolniczy kotry nic nie powinien produkowac
Evi1705
7 lat temu
studiowałam zaocznie w tygodniu normalnie chodziłam do pracy, studia były dla mnie tylko formalnością aby otrzymać papierek zresztą były ze mną starsze księgowe które też to tak traktowały. Bardziej przerażały mnie osoby które chodziły na zajęcia żeby chodzić wiedza tylko taka żeby zdać a czasami lepiej było usiąść obok księgowej i po prostu przepisać wszystko od niej. Taki osoby kończyły szkołę ... więc szkoła to nie wszystko...
Troll
7 lat temu
Rankig? Sic!
Lolek
7 lat temu
Adam, bys studiowal to mialbys inne zdanie. Ja studiowalem MIBM w Poznaniu to na przedostatnim roku firmy pukaja fo dziekanatu i prosza o liste najlepszych 20studentow i na dzien dobry prosza cie abys przyszedla na staz i pisal u nich prace. Man, VW kazdy poluje na zaradnych uczni. Znajomi skorzystali ze stazu wyuczyli sie i uciekli do Monachium, ja tez nie nazekam po ksztalceniu w Polskich politechnikach. I pisze to z doswiadcznienia. A kto jest oferma to nawet najlepsze studia z niego nie zrobia fachowca.