Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

PGNiG: rozstrzygnięcie sporu z Gazpromem w listopadzie. Inwestycje w Iranie, Pakistanie i Norwegii

1
Podziel się:

PGNiG spodziewa się ogłoszenia rozstrzygnięcia trybunału arbitrażowego w Sztokholmie ws. sporu z Gazpromem w listopadzie tego roku, poinformował prezes Piotr Woźniak.

PGNiG: rozstrzygnięcie sporu z Gazpromem w listopadzie. Inwestycje w Iranie, Pakistanie i Norwegii
(Maxim Shemetov/Reuters)

PGNiG spodziewa się ogłoszenia rozstrzygnięcia trybunału arbitrażowego w Sztokholmie ws. sporu z Gazpromem w listopadzie tego roku, poinformował prezes Piotr Woźniak. Spółka ma podpisać w tym roku umowę na złoże w Iranie.

- Orzeczenie powinno pokazać się w listopadzie - powiedział Woźniak dziennikarzom w kuluarach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w sprawie sporu z Gazpromem.

Na początku marca br. Naftogaz Ukrainy złożył w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o dołączenie do pozwu PGNiG Supply & Trading (PST) - spółkę zależną Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - w sprawie zakwestionowania decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej zwolnienia operatora gazociągu Opal z zasady dostępu strony trzeciej.

28 października 2016 r. Komisja Europejska na wniosek niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur zezwoliła na zwiększenie wykorzystania gazociągu Opal przez rosyjski Gazprom do 80 proc. z 50 proc. do 2033 r.

4 grudnia 2016 r. PGNiG Supply & Trading GmbH zaskarżył decyzję Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE. Trybunał zawiesił wykonanie decyzji KE z dniem 23 grudnia.

Złoże w Iranie

PGNiG chce w ciągu miesiąca-dwóch uzgodnić koncepcję geologiczną dla złoża Soumar w Iranie i zakłada możliwość podpisania umowy z National Iranian Oil Company (NIOC) do końca roku, poinformował prezes Woźniak.

- Przedłużyliśmy memorandum of understanding z NIOC i w ciągu miesiąca-dwóch powinniśmy mieć uzgodnioną koncepcję geologiczną - powiedział Woźniak.

Podkreślił, że ewentualny projekt w Iranie będzie bardzo skromny i obejmie tylko jedno złoże.

- Chcemy zobaczyć jak tam się pracuje. Do końca roku chcemy podpisać umowę, jeśli się dogadamy - dodał prezes.

Na początku listopada 2016 r. PGNiG podpisało z National Iranian Oil Company (NIOC) list intencyjny w sprawie współpracy na złożu ropy naftowej Soumar w Iranie. Zasoby geologiczne złoża Soumar wynoszą ok. 475 mln baryłek ropy naftowej. Jak wówczas zapowiadano, po ok. 6-miesięcznej analizie geologiczno-złożowej PGNiG podejmie decyzję o ewentualnej inwestycji.

W tym roku możliwa transakcja w Norwegii

- Cały czas monitorujemy rynek pod kątem akwizycji na szelfie norweskim - powiedział Woźniak.

Potwierdził, że transakcja możliwa jest nawet w tym roku. - Z całą pewnością skorzystamy [jeśli będzie taka możliwość]. Ale to musi być bardzo dobra oferta - dodał prezes.

PGNiG informowało w ub.r., że chce wydobywać 2,5-3 mld gazu rocznie ze złóż norweskich od 2023 r. wobec obecnej ilości 0,5 mld m3 gazu rocznie.

100 mln dol. z Pakistanu

- W Pakistanie w tight gazie mamy znakomite wyniki szczelinowania, działaliśmy tylko w sekcjach pionowych - powiedział Woźniak. W sumie na złożu Kirthar ma być 14 otworów.

- Doliczyliśmy się, że chcemy, żeby na koniec Kirthar generował przychody niemal 100 mln dol. rocznie - powiedział prezes dziennikarzom.

Dodał, że PGNiG zainteresowane jest także sąsiednimi blokami.

W styczniu br. PGNiG otrzymało koncesję wydobywczą na złoże Rehman w Pakistanie, wydaną przez pakistański Directorate General of Petroleum Concessions (DGPC). Koncesja wydobywcza została wydana na 25 lat z możliwością przedłużenia. Według szacunków PGNiG, po pełnym zagospodarowaniu złóż Rehman i Rizq produkcja gazu ziemnego w tych lokalizacjach może wynieść łącznie 2,5 mln m3 na dobę.

Koncesja została przyznana na obszar składający się z części dotychczasowej koncesji poszukiwawczej Kirthar, obejmującej złoża Rehman i Rizq, która została przyznana PGNiG w 2005 roku. Na pozostałej części tej koncesji spółka nadal prowadzi prace poszukiwawcze. Udziałowcami w obu koncesjach - poszukiwawczej i wydobywczej - są PGNiG (70 proc.) i Pakistan Petroleum Limited (30 proc.).

Oddział PGNiG w Pakistanie działa od 1997 roku. Wspólnie z Pakistan Petroleum Limited prowadzi prace poszukiwawcze na koncesji Kirthar, gdzie jak dotąd odkryto dwa złoża gazu - Rehman i Rizq. Działalność w Pakistanie to także zagospodarowanie i produkcja z odkrytych złóż oraz budowa i eksploatacja instalacji wydobywczych. PGNiG aktywnie poszukuje tam i analizuje możliwości pozyskania nowych projektów naftowych.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
kamo
7 lat temu
-Hej, Ciekawy serwis z aukcjami, Wszystko jest nowe i od 1zl firebid.ga Ja wylicytowałem nowego lapka za 190zł