Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atak bombowy USA na Afganistan. Inwestorzy zaczęli skupować amerykańskie obligacje skarbowe

34
Podziel się:

Rynek szybko zareagował na niespodziewany atak bombowy USA na pozycje ISIS w Afganistanie. Spodziewając się międzynarodowego kryzysu, inwestorzy zaczęli kupować amerykańskie obligacje 10-letnie, co spowodowało, że ich rentowność spadła.

Bomba GBU-43
Bomba GBU-43 (PAP/EPA)

Rynek szybko zareagował na niespodziewany atak bombowy USA na pozycje ISIS w Afganistanie. Obawiając się międzynarodowego kryzysu, inwestorzy zaczęli kupować amerykańskie obligacje 10-letnie, co spowodowało, że ich rentowność spadła.

Aktualizacja 21:12

Stany Zjednoczone zrzuciły w czwartek bombę GBU-43, zwaną "matką wszystkich bomb", m.in. na tunele wykorzystywane przez bojowników Państwa Islamskiego (IS) we wschodnim Afganistanie. USA po raz pierwszy użyły w boju swej najpotężniejszej bomby nieatomowej. Atak przeprowadzono ok. godz. 19.30 lokalnego czasu.

Jak poinformował rzecznik Pentagonu Adam Stump, została ona zrzucona z samolotu MC-130 w powiecie Achin, w prowincji Nangarhar, przy granicy z Pakistanem. W ub. weekend zginął tam amerykański żołnierz, który brał udział w operacji przeciwko dżihadystom. Bomba zawierała 11 ton materiałów wybuchowych. Nie jest jasne, jakie szkody wyrządziła.

Atak szybko odbił się na notowaniach amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych. Po tym, jak inwestorzy zaczęli je skupować, ich rentowność spadła o 2 punkty bazowe do 2,22 proc.

Niższa rentowność obligacji oznacza niższy zwrot z inwestycji, ale w takim przypadku dla inwestorów bardziej liczy się bezpieczeństwo środków. Papiery skarbowe USA należą do najbezpieczniejszych na świecie.

USA nigdy wcześniej nie użyły w boju tej bomby paliwowo-powietrznej wielkiego kalibru (Massive Ordnance Air Blast). Została ona po raz pierwszy przetestowana w marcu 2003 roku, tuż przed rozpoczęciem wojny w Iraku.

Najwyższy rangą dowódca amerykański w Afganistanie, generał John Nicholson, wyjaśnił w oświadczeniu, że celem ataku były tunele i bunkry zamieszkiwane przez dżihadystów z IS. - Bojownicy, którzy tracą kontrolę nad coraz większymi terenami, używają zaimprowizowanych ładunków wybuchowych, bunkrów i tuneli, aby wzmocnić swoją obronę - tłumaczył. - Jest to odpowiednia amunicja do niszczenia tych przeszkód i do utrzymania tempa naszej ofensywy przeciwko Państwu Islamskiemu w Afganistanie - podkreślił.

- Musimy ograniczać ich swobodę ruchów i to właśnie zrobiliśmy - powiedział z kolei rzecznik Białego Domu Sean Spicer na konferencji prasowej.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje ok. 8,4 tys. amerykańskich żołnierzy. Szkolą afgańskie siły, doradzają im i wspomagają je w walkach z talibami i bojownikami IS.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
elorap
7 lat temu
pionierzy zrzucania bomb atomowych na niewinnych cywili..... wielka kultura Hollywood, hamburgera i cocacoli dla naiwniaków.... heheheh elo
rob
7 lat temu
Każdy rozsądny inwestor nie kupuje wtedy kiedy coś wybuchnie. Ci co to robią to są spekulanci.
carBomba
7 lat temu
Doktryna szoku w Pełnej krasie!
Mikun
7 lat temu
I bardzo dobrze ze walneli w ten syfiasty muzulmanski osrodek
prawie jak w ...
7 lat temu
a u nas inaczej, opodatkowali paliwo i powietrze no i bomba
...
Następna strona