Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mieszko Rozpędowski
|

Trwa Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej

0
Podziel się:

W Warszawie trwa międzynarodowy Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit". Polskę reprezentuje premier Beata Szydło, Węgry - Viktor Orban, Słowację - Robert Fico a Czechy - Bohuslav Sobotka. W trakcie Kongresu ma zostać podpisana "Deklaracja Warszawska". Głównym organizatorem wydarzenia jest Polski Fundusz Rozwoju.

Screen/ceeinnovatorssummit.pl
Screen/ceeinnovatorssummit.pl (Screen/ceeinnovatorssummit.pl)

W kongresie udział biorą innowatorzy z regionu, startupy, organizacje pozarządowe zajmujące się innowacyjnością, przedstawiciele dużych firmach poszukujących innowacji oraz przedstawiciele administracji publicznej z regionu.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

W trakcie kongresu swoje stoiska prezentują startupy z państw Grupy Wyszehradzkiej. Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju, wśród nich m.in. projekt HyperPoland – polski pomysł stworzenia superszybkiej kolei hyperloop, który podczas Hyperloop Design Weekend w Teksasie zdobył duże uznanie jako jeden z najbardziej kompleksowych i innowacyjnych.

Prezentowane są również takie projekty jak Autenti.com - platforma do akceptacji dokumentów drogą elektroniczną, która ma usprawnić ich elektroniczny obieg, Bivrost, który tworzy oprogramowanie i sprzęt umożliwiające odtwarzanie i streamingowanie wideo w 360 stopniach czy Abyss Glass z Katowic tworzący lustra, które będą działać jak ekran tabletu lub smartfona.

"Deklaracja Warszawska"

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz potwierdziła, że w trakcie kongresu ma zostać podpisana "Deklaracja Warszawska" w sprawie innowacyjności naszego regionu. W ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, utworzona zostanie specjalna linia na sfinansowanie programu grantów dla organizacji badawczych oraz małych i średnich przedsiębiorstw z formatu Grupy Wyszehradzkiej.

- Wszyscy identyfikujemy podobny problem: mamy wybitne zespoły badawcze, mamy całkiem niezłą infrastrukturę naukowo-badawczą, ale ciągle nie przekłada się to np. na sukces w sięganiu po granty europejskie – mówiła wiceminister Emilewicz.

Fundusz ma wpierać powstanie łączonych grup badawczo-rozwojowych z państw V4.

najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)