Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Kantory internetowe w Polsce. NIK ostro krytykuje urzędników

29
Podziel się:

Obecnie żadna instytucja w Polsce nie przyznaje się do pilnowania bezpieczeństwa klientów kantorów internetowych.

Krzysztof Kwiatkowski, szef NIK
Krzysztof Kwiatkowski, szef NIK (PAP/EPA)

Dzisiaj nikt nie ma kontroli nad 40 mln zł, jakie dziennie przelewają do kantorów internetowych Polacy. Sprawę dostrzegła już Najwyższa Izba Kontroli. "NIK jako działanie nierzetelne oceniła przewlekłe reagowanie przez Ministerstwo Finansów na ryzyka związane z działalnością kantorów internetowych".

W błędzie są ci, którzy myślą, że Narodowy Bank Polski sprawuje kontrolę nad kantorami prowadzącymi wymianę walut w internecie. NBP pilnuje działalności tylko kantorów stacjonarnych. Do podmiotów internetowych nie przyznają się też Komisja Nadzoru Finansowego oraz Ministerstwo Finansów.

O tej sprawie pisaliśmy w WP money już w ubiegłym roku. Tym razem mocno odniosła się do tego tematu Najwyższa Izba Kontroli. W raporcie urzędnicy krytykują fakt, że po latach funkcjonowania kantorów internetowych na polskim rynku instytucje sprawujące nadzór nad rynkiem finansowym wciąż nie doszły do porozumienia, kto powinien pilnować bezpieczeństwa klientów. I nie powstały regulujące tę sprawę przepisy.

"NIK jako działanie nierzetelne oceniła przewlekłe reagowanie przez Ministerstwo Finansów na ryzyka związane z działalnością kantorów internetowych. Pomimo upływu ponad sześciu lat od zidentyfikowania niebezpieczeństw w działaniu tych podmiotów nie zostały zakończone prace legislacyjne, których efektem byłoby uchwalenie przepisów regulujących ich funkcjonowanie" - czytamy w raporcie NIK.

Jak dodano, prac nie zakończono, choć kwestia ta była m.in. przedmiotem rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej po wybuchu afery Amber Gold.

"W wyniku tego monitoring działalności kantorów internetowych był ograniczony do jednorazowego badania przeprowadzonego przez UOKiK oraz weryfikacji przez NBP, czy kantory internetowe reklamując swoją działalność nie posługują się wizerunkiem NBP" - pisze NIK.

Kantory internetowe zaczęły dynamicznie rosnąć w Polsce po wprowadzeniu w 2011 r. tzw. ustawy antyspreadowej. Nowe przepisy umożliwiły wówczas posiadaczom kredytów w walutach obcych spłatę rat np. bezpośrednio frankami szwajcarskimi. A kantory internetowe mogły zaoferować klientom korzystniejsze kursy wymiany walut. Z czasem z ich usług zaczęli korzystać też przedsiębiorcy.

Obroty kantorów internetowych przedstawiciele branży szacują na 30-40 mld zł rocznie. Dokładnych danych nie ma, bo żadna instytucja nie prowadzi nawet ewidencji takich podmiotów. Skala jest ogromna i dlatego nawet oni sami mówią o konieczności wprowadzenia sensownych regulacji.

- Jeżeli zdamy sobie sprawę z tego, że do prowadzenia kantoru internetowego i obracania pieniędzmi klientów wystarczy tylko zarejestrowanie firmy, postawienie serwisu w internecie (koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych) i otwarcie rachunków w bankach, to możemy nabrać wątpliwości, czy to jest bezpieczne - powiedział w WP money Michał Hojowski, prezes serwisu Rkantor.com, prowadzonego przez spółkę Raiffeisen Solutions. - Rynek jest naprawdę duży i wszyscy powinni poważnie zastanowić się nad sensownymi regulacjami - podkreślił.

W raporcie NIK znalazł się postulat stworzenia "podstaw prawnych do objęcia działalności kantorów internetowych nadzorem organu państwowego". Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie zrealizowany.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
przemo
5 lata temu
Tylko patrzeć jak się dobiorą do kantorów i już ich oferta nie będzie taka korzystna. Póki co wymieniam na Amronet i na każdej transakcji oszczędzam, nie tylko zresztą kasę ale i czas. Ale niedługo może się to skończyć, bo bankom coraz bardziej to nie na rękę.
marek
6 lat temu
Raport NIK sobie, a życie sobie. Kantory online są najtańsze, bezpieczne i mają zaufanie klientów. Ja już od jakiegoś roku korzystam z Amronet i jestem zadowolony. Zawsze wszystko w najlepszym porządku i bardzo dobre kursy.
daryl
6 lat temu
A ja tam od dawana korzystam z kantoru Gieldawalut i wszystko jest w najlepszym porządku. Nie mam pojęcia po co cała ta afera, wokół e-kantorów, skoro działają sprawnie i mają dobre ceny.
Polini
6 lat temu
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Żal im że e-kantory zarabiają a oni nie. Ja też już od dawna wymieniam na Pluskantro, a nie w bankach, bo tam to mają takie kursy, że aż głowa boli.
Polak
7 lat temu
Banksterzy straszą konkurencją? Żałosne pajace! Trzeba nie było okradać Polaków w tak bezczelny sposób jak to się nadal odbywa w tym naszym państwie bezprawia! Tu nawet pacynka udająca prezydenta ma Polaków w Dudzie.
...
Następna strona