Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dług Polski. Mączyńska: odsetki bezpowrotnie wypływają z kraju

40
Podziel się:

Z długiem jak z nożem, nożem można kogoś zabić, ale nożem można uratować wisielca przecinając pętlę w odpowiednim momencie - dług długowi nierówny - mówi prof. Elżbieta Mączyńska.

Dług Polski. Mączyńska: odsetki bezpowrotnie wypływają z kraju
(PAP/Radek Pietruszka)

Dług długowi nierówny. Choć w Japonii relacja długu do PKB przekracza 220 proc., to rząd japoński zadłuża się u Japończyków. Tymczasem w Polsce dominuje zadłużenie zagraniczne i odsetki bezpowrotnie wypływają z kraju - mówi szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska.

- Z długiem jak z nożem, nożem można kogoś zabić, ale nożem można uratować wisielca przecinając pętlę w odpowiednim momencie - dług długowi nierówny. Polski dług nie przekracza w tej chwili 54 proc. w stosunku do PKB. To znaczy, że tak jakbyśmy w gospodarstwie domowym zarabiali rocznie ileś tysięcy i z tego połowę stanowi dług, ale rozłożony w czasie - tłumaczy prof. Mączyńska.

- Istotne jest to, na co zwrócił uwagę wicepremier Morawiecki prezentując Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju (...) - chociaż Japonia ma relację długu do PKB przekraczającą 220 proc., czyli w stosunku do rocznej wartości nowo wytworzonej zadłużenie publiczne Japonii jest ponad dwa razy większe - a u nas to zadłużenie nie przekracza 60 proc. naszej wartości nowo wytworzonej - to wolałby mieć sytuację japońską jeśli chodzi o dług - powiedziała.

Wicepremier Morawiecki mówił w połowie ubiegłego roku, że dług jest ważnym parametrem makroekonomicznym w zależności od tego, kto go posiada". - Np. polski dług publiczny to tylko 50 proc. PKB, a japoński - 250 proc. PKB. Ale ja wolałbym sytuację japońską niż polską, nie tylko dlatego, że w Japonii jest fantastyczny poziom rozwoju gospodarczego, ale dlatego, że dług japoński jest w rękach Japończyków, którzy są wielkim wierzycielem świata - podobnie jak Niemcy, Anglicy. A my jesteśmy siódmym co do wysokości długu zagranicznego dłużnikiem świata - podkreślał.

Prof. Mączyńska zaznaczyła, że dług japoński jest długiem krajowym, "czyli rząd japoński zadłuża się u Japończyków, Japończycy nabywając obligacje rządowe skarbu państwa, otrzymują odsetki, czyli pożyczają państwu, ale zarabiają na tym, ale te odsetki zostają u Japończyków".

Tymczasem, jak dodał, "w sytuacji, gdy tak jak u nas dominuje zadłużenie zagraniczne, odsetki wypływają za granicę bezpowrotnie".

Według danych resortu finansów, dług Skarbu Państwa w listopadzie 2016 roku wzrósł o 12 mld 589,5 mln zł (1,4 proc.) do 923 mld 339,9 mln zł. Udział inwestorów zagranicznych w listopadowym długu wyniósł 52,7 proc., co oznacza, że zmniejszył się o 0,8 punktu procentowego względem października 2016 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
ja
7 lat temu
Politycy (nie tylko w Polsce) zadłużają swoje kraje. Rozdawnictwo pomaga wygrywać wybory, a zaciskanie pasa nie jest popularne. Żeby jednak zwykły obywatel żył godnie i bezpiecznie finansowo, głównie sam musi o to zadbać. Do tego potrzebna jest edukacja zawodowa i minimum edukacji finansowej, by w coś głupiego nie wdepnąć i nie trwonić pieniędzy. Stąd pomysł na książkę "Emeryytura nie jset Ci potrezbna" żeby ludzi zachęcić do dbania o własne finanse, bo przyjdzie czas, gdy trzeba będzie przejść na emeryturę i oby ten państwowy zasiłek nie był wszystkim, co mamy.
jack
7 lat temu
a co na to Polacy zwykli obywatele,w Rumuni spoleczenstwo jednak potrafilo wymusic zeby zlodzieje nie mogli ich okradac,
krylan
7 lat temu
Narodowy Bank Szwajcarii, po przekalkulowaniu opłacalności obrony kursu CHF, postanowił przestać bronic owego kursu CHF względem EURO w 2015roku, co mocno zaszkodziło finansowo Polakom zadłużonym w CHFach. Na prawdę, nie rozumiem, dlaczego nasi jakże zacni eksperci ekonomii z tytułami prof. nie dostrzegają tego, że NBS również w latach 1997-2014 rozdając na potęgę tzw kredyty denominowane do CHF, dawał gwarancje uzależnienia kursu CHF względem Euro w stos 1,4- 1 co nagle od tak po prostu zmienił, nie dając nic w zamian swoim klientom, których de fakto oszukał! Nie zmienia się zasad gry podczas jej trwania! Uważam, że na tej podstawie NBP powinien zareagować w imieniu swoich klientów, a rzad RP i ministerstwo finansów i wymusić na NBS (Narodowym Banku Szwajcarii) przewalutowanie na koszt NBS WSZYSTKICH kredytów dotyczących CHF po kursie tzw historycznym czyli z dniem zaciągnięcia kredytu! Daje to niewątpliwie podstawę prawną..!
życzliwy
7 lat temu
A kto politykom kazał sie zadłuzać za granicą ? mamy przecież Wolność.
dn7
7 lat temu
U mnie tez sie zadluzyli, bo zabrali mi polowe pieniedzy z OFE.
...
Następna strona