Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Orzeczenia o niepełnosprawności. ZUS zapowiada radykalne uproszczenie i obniżenie kosztów

68
Podziel się:

- Do uzyskania orzeczenia ma wystarczyć jeden komplet dokumentacji i jedno badanie - zadeklarowała Uścińska w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Orzeczenia o niepełnosprawności. ZUS zapowiada radykalne uproszczenie i obniżenie kosztów
(EAST NEWS)

Wystarczy jedno badanie lekarskie i jeden komplet dokumentacji medycznej. Już nie trzeba będzie występować z osobna do każdej instytucji o uznanie niepełnosprawności i niezdolności do pracy - zapowiada Gertruda Uścińska. Prezes ZUS pokieruje zespołem, który opracuje nowy system orzekania o niepełnosprawności. Efekty mają pojawić się za rok.

- Do uzyskania orzeczenia ma wystarczyć jeden komplet dokumentacji i jedno badanie - zadeklarowała Uścińska w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". - Co ważne, orzeczenie ma oceniać sprawność organizmu do różnych celów - podkreśliła.

Prezes ZUS stanie na czele specjalnego zespołu, który opracuje projekt ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności. W jego składzie znajdą się także przedstawiciele KRUS i PFRON oraz kilku ministerstw. Wszystkie osoby zasiadające w komisji będą pracować społecznie. Nowe przepisy mają być gotowe za rok.

Jak wyjaśnia Uścińska, obecny system jest dla osób niepełnosprawnych bardzo uciążliwy, ponieważ muszą osobno starać się o uprawnienia w różnych instytucjach, każdorazowo wykonywać badania lekarskie. Nowy system ma zintegrować cały proces, dzięki czemu wystarczy jedno badanie i dokumentacja medyczna.

W reformie nie chodzi jednak wyłącznie o komfort osób niepełnosprawnych. Jak zapowiada prezes ZUS, wprowadzenie nowego systemu ma dać bardzo duże oszczędności dla budżetu państwa, które mogą wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

Uścińska chce także, by zmieniła się klasyfikacja orzeczeń o niepełnosprawności. Jak wyjaśnia, chodzi o to, by zamiast dzielić ludzi na grupy i kategorie pod względem stopnia dysfunkcji, nowy system miałby skupiać się na wskazywaniu osobom niepełnosprawnym możliwości funkcjonowania w społeczeństwie, rodzinie i pracy. - Nowy system orzekania powinien zachęcać osoby niepełnosprawne do aktywności - uważa prezes ZUS.

emerytury
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
jol
5 lata temu
Własnie jest odwrotnie wszystko odwalają...
lucjan
6 lat temu
polska to chore państwo trzeba pokoleń nim cos się zmieni
MARCIN
6 lat temu
Dotychczasowe organy orzecznicze powinny być zmunimalizowane kadrowo i ograniczone do wypłaty świadczeń. Samo orzecznictwo powinno być oddzielną instytucją która określa tylko i wyłącznie status osobie. Chora sytuacja jeżeli organ orzeczniczy jest jednocześnie decyzyjny w zakresie określania niepełnosprawności i wypłaca na podstawie swojego orzeczenia świadczenie .... czytaj ZUS,krus. Generalnie nic z tej reformy nie będzie ponieważ namiestnik organu orzeczniczego ma największe możliwości utrzymania dotychczasowej dominacji ZUS w orzecznictwie. Właśnie od jego zmarginaluizowania trzeba zacząć.
oli
7 lat temu
Wiadomo że Ci co mają rentę i orzeczenie na stałe, są już bezpieczni. Za to pełne pory mają C,i co mają orzeczenie i renty wydane czasowo. Współczuje wam, bo jak nad wszystkim łapę będzie trzymał ZUS to połowa z was zostanie bez renty jak i bez orzeczenia. Teraz są przypadki że ZUS orzeknie "częściowo niezdolny do pracy" tj stara trójka, a orzecznictwo da umiarkowany stopień niepełnosprawności "stara dwójka" Jak ZUS przejmie kontrole nad każdą komisją to współczuje tym z umiarkowanym stopniem z orzecznictwa. będziecie mieli to zabrane, i to jest pewne w 100% ale to i lepiej bo Ci ze stałą rentą będą mieli znaczne podwyżki.
cbn
7 lat temu
Zabrać rodzinom 500+ i dać te 500 zł na niepełnosprawnych bo te 153 zł jest tragiczne.
...
Następna strona