Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister szykuje nowe prawo dla rolników. Będzie jak we Francji?

53
Podziel się:

Projekt ustawy o spółdzielniach rolników opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma m.in. poprzez zmniejszenie obciążeń podatkowych zachęcić rolników do tworzenia spółdzielni.

Minister szykuje nowe prawo dla rolników. Będzie jak we Francji?
(Bartosz Wawryszuk)

Resort rolnictwa skieruje na najbliższe posiedzenie rządu projekt ustawy o spółdzielniach rolników - zapowiedział w poniedziałek szef resortu Krzysztof Jurgiel. Celem nowego prawa jest m.in. zwiększenie konkurencyjności tych podmiotów na rynku rolnym.

- Kierujemy do rządu i na następnym posiedzeniu będzie ustawa o spółdzielniach rolników - powiedział Jurgiel podczas konferencji prasowej w Krakowie. Jak zaznaczył, nowe prawo będzie wzorowane na rozwiązaniach francuskich.

- Ono da szanse producentom rolnym na skupianie się wokół poszczególnych branż, poszczególnych działań czy usług. We Francji rolnik należy do pięciu spółdzielni rolników i te spółdzielnie mają konkretne cele i zadania - to umożliwia zwiększenie konkurencyjności poszczególnych podmiotów - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Projekt ustawy o spółdzielniach rolników opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma m.in. poprzez zmniejszenie obciążeń podatkowych zachęcić rolników do tworzenia spółdzielni.

"Celem proponowanych uregulowań jest stworzenie zachęt do powoływania przez rolników podmiotów funkcjonujących w oparciu o zasady prawa spółdzielczego. Polegałyby one w szczególności na wyłączeniu podmiotów, które uzyskały status tzw. spółdzielni rolników, z niektórych obowiązków fiskalnych" - informował w 2016 r. resort rolnictwa.

Dotyczyłoby to także tzw. związków spółdzielni rolników, co powinno sprzyjać dalszej konsolidacji.

Nowe przepisy mają poprawić efektywność gospodarowania producentów rolnych. Duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych w Polsce na tle Unii Europejskiej skutkuje m.in. dużym rozproszeniem podaży, natomiast dynamicznie postępuje proces konsolidacji popytu na produkty rolne na poziomie odbiorców (przetwórstwo rolno-spożywcze, handel hurtowy i detaliczny).

Według MRiRW, w przypadku wielu sektorów produkcji rolnej widoczne są rosnące dysproporcje między skalą podaży oferowanej przez pojedynczego producenta, a skalą popytu reprezentowanego przez pojedynczego odbiorcę. Jak wynika z projektu, zadaniem utworzonych spółdzielni będzie prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz gospodarstw rolnych swoich członków poprzez: planowanie produkcji, dostosowywanie jej skali i jakości do oczekiwań rynku, koncentrowanie podaży oraz popytu na środki produkcji.

Spółdzielnie rolników będą także mogły prowadzić przetwórstwo produktów rolnych dostarczonych przez swoich członków, przechowywać, konfekcjonować i standaryzować te produkty, prowadzić handel, świadczyć usługi na rzecz swoich członków związane z wytwarzaniem przez nich produktów rolnych. Zakłada się też, że spółdzielnie będą mogły upowszechniać wśród swoich członków korzystne dla środowiska metody uprawy, technologie produkcji i metody gospodarki odpadami - zaznaczył resort.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(53)
pytek.
7 lat temu
A nie lepiej odtworzyć PGR-y ???
zbieraczdosta...
7 lat temu
A po ile będą płacić za żabki?
dostawca
7 lat temu
Pomoc Unii dla przetwórców pod warunkiem zawierania rzetelnych umów z dostawcami i nie trzeba spółdzielni.
stary
7 lat temu
Pamiętam , jako małe dziecko widziałem jak moi rodzice i sąsiedzi walczyli z tymi, którzy na sile chcieli ich wsadzić do spółdzielni/kołchozu/ i wygrali w przeciwieństwie do tych którzy ulegli i pozbyli sie swojej własności, nigdy więcej, to jest pomysł z okres pierwszych dziesięciu lat zaboru sowieckiego.
pizakła
7 lat temu
myślę,że rolnicy powinni głośno i gorąco się modlić bo jak ten minister coś zrobi to wyjdzie im to bokiem. a potem placz i zgrzytanie zębow.
...
Następna strona