Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

WIG20 drugi najlepszy na świecie. Dzięki środzie

6
Podziel się:

Tylko giełda rosyjska odnotowała w tym tygodniu większy wzrost niż polska. Objęcie przez Trumpa stanowiska prezydenta i oczekiwania na ocieplenie stosunków sprawiły, że kapitał wraca do Moskwy. Wrócił jednak też i nad Wisłę. Głównie do banków, które swoimi środowymi notowaniami „zrobiły” dużą część wzrostu WIG20

WIG20 drugi najlepszy na świecie. Dzięki środzie
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Tylko giełda rosyjska odnotowała w tym tygodniu większy wzrost niż polska. Objęcie przez Trumpa stanowiska prezydenta i oczekiwania na ocieplenie stosunków sprawiły, że kapitał wraca do Moskwy. Wrócił jednak też i nad Wisłę. Głównie do banków, które swoimi środowymi notowaniami ,,zrobiły" dużą część wzrostu WIG20.

Banki miały w tym tygodniu rekordową środę, kiedy mocno pozytywnie zareagowały na zyski BZ WBK (o 70 proc. wyższe w czwartym kwartale niż rok wcześniej). Okazuje się, że podatek bankowy nie przeszkodził w osiągnięciu świetnych wyników, a wręcz być może dał bankom pretekst do zwiększenia opłat?

Poza tym dobrze przyjęto deklarację prac Sejmu nad ustawami frankowymi, które (prace) nie dość, że skończyć się mają w połowie roku, to mają też "nie zamykać kwestii", czyli najprawdopodobniej skończy się na prezydenckiej ustawie o spreadach i banki będą obciążone jej kosztami dopiero od przyszłego roku.

W ciągu tygodnia mBank zyskał 8 proc., a Pekao 7 proc., a solidne 4-procentowe wzrosty zanotowały PKO BP i BZ WBK.

Jednak przebojem tygodnia stały się akcje spółek surowcowych oraz energetycznych. Najwyżej skoczył w górę KGHM (+11 proc.), który cieszy się wzrostem cen miedzi. Metal w czwartek zbliżył się nawet do poziomu 6 tys. dolarów za tonę, osiągając cenę 5981 dolarów, najwyższą od 28 listopada. Zawdzięczać to można strajkom w Chile, tj. u konkurenta KGHM, a nie w jego kopalniach oraz w zakłóceniach dostaw z Indonezji.

Bardzo wysokie wzrosty zaliczyły w tym tygodniu spółki energetyczne. Na czele była Energa (+10 proc.). W samy tylko czwartek jej akcje poszły w górę o 9 proc. Zyski mogą sobie przypisać też właściciele akcji PGE (+9 proc.), Enei (+8 proc.) i Tauronu (+6 proc.).

Przesłanką do wzrostów kursu były wypowiedzi ministra Tchórzewskiego, który poinformował, że ustawa o rynku mocy trafiła do rządu. Ta ustawa ma pomóc sfinansować inwestycje energetyczne. Minister chce postawić na czystą energię z węgla. Dodatkowo elektrownie zostaną odciążone z płacenia dywidendy.

Zaledwie o jeden procent w górę poszły w tym tygodniu akcje PKN Orlen, który w czwartek podał, że za 2016 r. osiągnął najlepsze wyniki w historii - 5,3 mld zł na czysto w porównaniu do 2,8 mld zł rok wcześniej. Inwestorzy oczekiwali jednak na więcej - średnia prognoz wskazywała na zyski o 3 proc. wyższe.

W piątek akcje Orlenu poszły co prawda w górę o ponad 2 proc., ale dało to w skali tygodnia tylko niecały procent zysku.

Tydzień był dość ubogi w dane makro z Polski. Najważniejsze było bezrobocie. GUS potwierdził dane resortu pracy i ogłosił, że wzrosło do poziomu 8,3 proc. w grudniu z historycznego rekordu 8,2 proc. w listopadzie. To jednak wahnięcie sezonowe w tej części roku.

Tygodniowe notowania WIG20

Trump, Brexit i PKB USA

To co elektryzuje jednak cały świat, to nie sprawy polskie, ale głównie wypowiedzi Donalda Trumpa i Brexit.

Prezydent USA postanowił w tym tygodniu zaakcentować wątki protekcjonistyczne swojego programu, grożąc cłami na import i zniechęcając prezydenta Meksyku do odwiedzin Stanów Zjednoczonych.

W piątek podano dane o PKB, które potwierdziły, że największym czynnikiem negatywnie oddziałującym na gospodarkę, tj. na PKB jest przewaga importu nad eksportem. Wywołana zresztą umocnieniem kursu dolara, a ten z kolei wynikiem wyborów i nadziejami, jakie Trump wzbudził odnośnie gospodarki USA.

W kwestii Brexitu decydował w tym tygodniu Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa. Zgodnie z oczekiwaniami scedował decyzję o wyjściu z Unii na parlament, ale tylko na parlament całego państwa, a nie krajów składowych Zjednoczonego Królestwa. A tylko przekazanie posłom szkockim decyzji mogło zakończyć Brexit definitywnie.

Tak się jednak nie stało, w rezultacie temat cały czas będzie oddziaływać na rynki.

W tym tygodniu giełda w Londynie należała do najsłabszych na świecie. Indeks FTSE100 stracił 0,4 proc., choć... winę po części bierze na siebie funt, który umocnił się po decyzji sądu. W ciągu tygodnia zyskał do euro i dolara po 1,4 proc.

Nie pomogła akcjom publikacja dobrych danych o PKB Wielkiej Brytanii, który w czwartym kwartale wzrósł o 2,2 proc. rok do roku, czyli podobnie jak w kwartale poprzednim i nieco lepiej od oczekiwań analityków.

Tydzień na rynkach światowych

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
NaRekord
7 lat temu
Alfred Adamiec, zarządzający aktywami w Niezależnym Domu Maklerskim: "Kapitał zagraniczny zapewne okazał się katalizatorem zwyżek, które zaczęły się nie teraz, ale w połowie listopada. I z tego powodu ostatnie dwa miesiące cechowały większe zwyżki WIG20 niż indeksów mniejszych spółek. Teraz natomiast włącza się szerszą ławą grono inwestorów krajowych. Ale wiele wskazuje na to, że to dopiero początek tego procesu. A kapitał zagraniczny może uznać nasz rynek za nadal atrakcyjny ze względu na ciągle relatywnie niskie wyceny i wzrost płynności obrotu. Istnieją więc realne szanse na pobicie w tym roku przez WIG historycznego rekordu (ok. 67 tys. punktów), a w przypadku WIG20 zdecydowane przebicie 2500 punktów" (27.01.2017).
totalna opozy...
7 lat temu
ach ten zły PIS`! to dzieki niemu jesteśmy najlepszym indeksem na swiecie:(
basia
7 lat temu
A po co sie dać okradać w jakiś złodziejskich funduszach typu amber gold te szajki nikomu zarobic nie dadzą jak was nie okradną np taki fundusz akcyjny CREDIT AGRICOL jak i bank co do niego wszyscy pchaja się drzwiami i oknami jak sie reklamują po 10 latach dokładnie 23-02- 2007 rok kosztował 116,38 gr a na dzień dzisiejszy prawie tyle samo policzcie ile by było na najniższej lokacie przez 10 lat kasy a tutaj zero jeszcze żądają zapłaty amatorzy z BOZEJ łaski za to że sie nachapia spekulacjami tylko sobie kabzy napchaja waszymi okradzionymi to są BANDY OSZUSTÓW nic wiecej a jeszcze was nie informuja przy wpłacaniu że żadne fundusze nie podlegają BANKOWEMU FUNDUSZOWI GWARANCYJNEMU to jak byscie wpłacili do amber gold
pgpoz
7 lat temu
Trochę ta nasza hossa "sztuczna" :) 1banki, 2 energetyki 3 surowce - głównie kghm i pknorlen. Bitek dobrze kombinuje, w poniedziałek tylko pkn orlen będzie na plus :)
brakUlicy
7 lat temu
Hossa ma długie perspektywy przed sobą, bo polska "ulica" raczej umarza jednostki w polskich funduszach akcyjnych. Michał Krajczewski, analityk BM BGŻ BNP Paribas: "Dane z końca 2016 r. dotyczące napływów do krajowych funduszy akcyjnych pokazały, że rodzimy kapitał nie bierze udziału w trwających wzrostach bilans był ujemny. Motorem napędowym naszego rynku pozostaje kapitał zagraniczny (27.01.2017).